آخرین اخبار

ایرانگردی تمام شد؛ جنگل ها و مراتع سوختند

تعطیلات تفریحی در ایران تمام شد و مردم به شهرهای خودشان بازگشتند تا دوباره زندگی را از سر بگیرند اما آنچه که به یادگار گذاشتند، تصویری سوخته بود که پشت عکسهای یادگاری و سلفی گم شدند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

تعطیلات تفریحی در ایران تمام شد و مردم به شهرهای خودشان بازگشتند تا دوباره زندگی را از سر بگیرند اما آنچه که به یادگار گذاشتند، تصویری سوخته بود که پشت عکسهای یادگاری و سلفی گم شدند.

امسال موضوع فقط به شمال کشور ختم نشد و سراسر ایران را در بر گرفت. آنچه که از گزارشات پلیس به دست رسیده، نشان می دهد آتش سوزی در جنگل های شمالی کشور رخ نداده است.

اما شمال کشور جای خود را به مناطق دیگری داده است تا امسال با آغاز تعطیلات خرداد، شاهد سوختن در استان های فارس، خوزستان و بوشهر باشیم.

یکی از علت های سوختن مراتع در این استان ها به طور پیش فرض، گرم بودن بسیار زیاد هوا است که در بسیاری از موارد با یک نسیم، آتش به سایر مراتع کشیده می شود.

با آنکه روشن کردن آتش در بیشه زارها و مناطق جنگلی ممنوع است اما هم میهنان باز هم نسبت به آن اقدام می کنند.

اگرچه شاید چنین نکته ای قابل پذیرش باشد که در یک منطقه قابل کمپینگ، نمی شود آتش روشن نکرد اما خاموش نکردن کامل آن با آب یا کپسول های اطفاء حریق، انگشت اشاره را به سمت کمپینگ کنندگان بی مسئولیت می برد.

تفریحگاه های ایران هنوز نقاط بکر و کمتر دست خورده ای دارد که به تدریج در حال از بین رفتن هستند.

در برخی موارد، بسیاری از گروه های تفریحی که به سمت جنگل ها برای تفریح می روند، برای سبک شدن بارهایشان، تمام زباله ها اعم از کاغذ، پلاستیک و سایر زباله ها را به دل آتش می سپارند.

این مساله به جز آسیبی که خود آتش به طبیعت می زند، باعث آزار پرندگانی می شود که در آن مناطق زندگی می کنند.

همچنین روشن نمودن آتش به شکل دل بخواهی در هر مکانی، باعث آلودگی بصری می شود که باز هم به آن توجه نمی شود.

سیاه شدن خاک حاصل از آتش افروزی یک اصل غیرقابل تغییر است اما موضوع آنجایی حاد می شود که هر گروه گردشگری می خواهد، آتش را در جایی که خود تمایل دارد، روشن کند.

مصرف ماریجوانا، سیگار و قلیان هم خود به خود بر این آلودگی ها می افزاید.

در شهری مثل تهران امکان ندارد عابرین در معابر پیاده روی کنند و فیلترهای سیگار مشاهده نمی شود. به تدریج با مصرف مخدرها و روانگردان های تازه، ته مانده های آنها هم به طبیعت اضافه می گردد.

بی مسئولیتی برخی شهروندان فراتر از همه اینهاست. امسال گزارش شده که در گچساران، افرادی وارد مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست شده اند و یک مورد آتش سوزی در آن منطقه گزارش شده است.

شدت حریق به قدری است که محیط بانان همچنان در حال اطفاء آن هستند.

در بسیاری از این مناطق حفاظت شده، گونه های در حال انقراض جانوری زندگی می کنند که صرف سوختن چوب و پراکنده شدن دود ناشی از آن به واسطه باد، تنفس آنان را با مشکل مواجه می کند.

سرهنگ علی عباس‌‌نژاد -فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- در این رابطه گفت: در سال گذشته تجهیزات مناسبی برای اطفاء حریق خریداری شده و به استان‌ها ارسال شده است و مشکلات ما در حوزه تجهیزات نسبت به گذشته کمتر شده است، البته در خصوص بالگرد نیز هماهنگی‌های لازم انجام شده است، البته کمک‌های مردمی در خصوص اطفاء حریق بسیار موثر است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top