آخرین اخبار

بی نظمی شرکت های بیمه ای در پرداخت مطالبات داروخانه ها

نپرداختن حقوق داروخانه ها توسط شرکت های بیمه ای نه آنچنان ارتباطی به موضوع تحریم ها دارد و نه مسائل و بحران های مالی داخلی این شرکت ها. آنچه که در حال وقوع است صرفا یک فاجعه به ضرر مردمی است که به طرق مختلف تحت پوشش بیمه ای درآمده اند و حالا هیچ ندارند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

پرداخت نکردن حقوق داروخانه ها توسط شرکت های بیمه ای نه آنچنان ارتباطی به موضوع تحریم ها دارد و نه مسائل و بحران های مالی داخلی این شرکت ها. آنچه که در حال وقوع است صرفا یک فاجعه به ضرر مردمی است که به طرق مختلف تحت پوشش بیمه ای درآمده اند و حالا هیچ ندارند!

تابلوهای داروخانه ها در خصوص ارائه خدمات به افراد تحت پوشش بیمه های خاص دائما در حال تغییر است. برخی از داروخانه ها حتی دیگر یک کاغذ پرینت هم نمی گیرند و به هر مراجعی که بیمه اش دیگر پاسخگو نیست، به صورت کلامی اعلام می کنند که دیگر تحت پوشش نیستند.

بعد از این، چهره بیماران و یا مراجعان به حالت پرسش برانگیز درمی آید. پرسش این است که چه اتفاقی از یک ماه قبل تا کنون افتاده که دیگر بیمه شان پاسخگو نیست!

پذیرش داروخانه هم حوصله چندانی ندارد و خسته از گفتن جمله "دفترچه تان دیگر پشتیبانی نمی شود" به نظر می رسد.

مراجعان هم در آن لحظه فقط پذیرش را می شناسند و او را بازخواست می کنند.

بیمه های بانک ها در این میان فعلا اوضاع خوبی دارند و داروهای خوراکی (تقویتی) را هم پوشش می دهند. فرقی نمی کند چه قیمت داشته باشد؛ 17 هزار تومان یا 170 هزار تومان! بیمه شده دفترچه را می دهد و 10 دقیقه بعد با کیسه پر از دارو و در برابر چشمان آنهایی که دیگر تحت پوشش نیستند، از داروخانه خارج می شود.

طرح های دولتی هم دیگر پاسخگو نیست. طرح بیمه سلامت ایرانیان که در عرض 2 هفته در ماه گذشته، 2 بار افزایش قیمت داشت هم بیشتر دفترچه ای زینتی محسوب می شود.

عموما مردم این دفترچه ها را با پرداخت مبلغی در حدود 250 هزار تومان دریافت می کنند تا روی آن بتوانند بیمه تکمیلی بگیرند. بیمه ای که از حدود 800 هزار تومان در سال آغاز می شود و تا 3 میلیون تومان هم در برخی موارد می رسد.

پوشش های هر شرکت هم متفاوت است. از هزینه آمبولانس تا کیلومتری مشخص که مسیر را طی می کند تا هزینه های زایمان و جراحی های مختلف!

اوضاع تامین اجتماعی هم کاملا روشن است. سازمانی در شرف ورشکستگی کامل که صرفا نام آن باقی مانده است و تخفیف محسوس در زمان دریافت دارو یا ویزیت پزشکان وجود ندارد.

بی نظمی در پرداخت مطالبات داروخانه ها به حدی است که پیش از به اتمام رسیدن قرارداد، داروخانه ها وقتی با عدم پرداخت مواجه می شوند، قرارداد را فسخ می کنند.

دبیر انجمن داروسازان ایران با ابراز نگرانی از آنچه که "بی‌نظمی بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها" خواند، گفت: وقتی پیوستگی خدمات وجود دارد و داروخانه‌های سراسر کشور به صورت مرتب و بدون وقفه به مردم خدمات ارائه می‌کنند، چرا پرداخت‌های نظام بیمه بر اساس برنامه‌ریزی و منظم نیست؟

طولانی شدن چرخه پرداخت مطالبات داروخانه ها مسبوق به سابقه است. با این حال این بی نظمی دوباره به اوج خود برگشته و شرکت های بیمه ای پاسخ مناسبی نمی دهند.

مهدی سجادی در گفت‌گو با ایسنا، درباره وضعیت مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها گفت: آخرین پرداختی‌های سازمان‌های بیمه‌گر، مربوط به آذر ماه سال گذشته است و این نگرانی وجود دارد که باز هم در چرخه طولانی شدن تاخیر مطالبات داروخانه‌ها گرفتار شویم.

به گفته وی در حالی که بیمه سلامت اعلام کرده که پرداختی های فروردین 98 را در دستور کار دارد اما هنوز بدهی های سال 97 را تسویه نکرده است.

گفته می شود که به علت جابجایی دائم مدیران بیمه ای، پرداختی ها دائما با تاخیر روبرو می شود و در این بین بحث اصلی داروخانه، یعنی نظم در پرداخت برای گردش پول به هم می ریزد.

داروخانه ها در این میان از خود سوءمدیریت نشان نداده اند و مردم را حداقل در بحث داروهای عمومی دست خالی نگذاشته اند اما شرکت های بیمه ای کار را به جایی می کشانند که وضعیت در نهایت برای شهروندان سخت تر شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top