آخرین اخبار

استقلال آموزش و پرورش را در هیولا ببینید

آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی یکی دیگر از آن چهارپایه های اصلی است که هر 10 سال یکی از پایه های آن زده شد و امروز تنها یک تخته سیاه به درد نخور باقی مانده است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

سرپرست آموزش و پرورش ضمن آنکه مدرسه را جعبه سیاه جامعه دانست گفت: هر آنچه در جامعه می گذرد از مسیر مدرسه عبور کرده است بنابراین هر اقدامی برای اصلاح جامعه باید از مدرسه آغاز شود زیرا معلم میزان الحراره جامعه است و دیوار معلم بالاترین دیوارهاست.

آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی یکی دیگر از آن چهارپایه های اصلی است که هر 10 سال یکی از پایه های آن زده شد و امروز تنها یک تخته سیاه به درد نخور باقی مانده است.

حکومت و دولت هایی که هر یک می توانستند در راستای ارتقا و اعتلای آموزش و پرورش بکوشند، از کنار آن به راحتی رد شدند و به طور مثال در دوره ای فردی که وزیر کشاورزی شد سابقا وزیر آموزش و پرورش نیز بوده است.

اکنون که سخن از استقلال آموزش و پرورش به میان آمده است، از هر زمان دیگری خنده دار تر به نظر می رسد، چرا که عملا فقط یک نام از آموزش و پرورش و مدرسه با آن مدل کلاسیک باقی مانده است.

دانش آموزان دیگر کتابهای خود را هم خارج از فضای مدرسه آنچنان بررسی نمی کنند.

کتابهای درسی صرفا در کلاسها استفاده می شوند و از روی آنها مشق نوشته می شود.

دیگر حتی دیکته نوشتن دانش آموزان دبستانی و حل کردن مسائل ریاضی و فیزیک دبیرستانی، با کتاب درسی سر و کار ندارد.

خانواده ها نیز به نظر می رسد خیالشان راحت تر شده و آنچنان ناراضی از وضعیت موجود نیستند. آنها به فرزندان خود دیگر دیکته نمی گویند و با آسوده خاطر بودن به گرفتاری های خود می پردازند. این موضوع باعث رضایتمندی آنهاست.

فرزندان با چند کتاب کار که قطر آنها بیشتر از کتابهای درسی است، به خود دیکته می گویند (رونویسی می کنند)، مسائل ریاضی و فیزیک را حل می کنند و بیشتر از آن را در همان کتاب ها با پاسخ می بینند.

استقلال آموزش و پرورش از زمانی آغاز شد که کتابهای درسی از جذابیت خالی شدند و جای آن را کتابهای رنگارنگ و جذاب هر انتشارات گرفتند.

این رنگارنگی به خوبی در سریال هیولا به کارگردانی مهران مدیری نمایش داده می شود. چاپخانه بزرگی که کتابهای کنکور و سایر کتابهای درسی را با بهترین کیفیت منتشر می کند و به دست دانش آموز می رساند.

عین همین وضعیت با شیب ملایم تر در خصوص کتابهای دانشگاهی هم وجود دارد. با این همه نه تنها استقلال آموزش و پرورش که استقلال دانشگاه در حوزه کتابهای درسی هم زیر سوال است.

همچنین موضوع تکریم معلمان نیز از مسائلی است که همواره زیر سوال است چرا که معلمان به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه شناخته می شوند.

چیزی به نام استقلال در آموزش و پرورش وجود ندارد و آنچه که به سبک کلاسیک باقی مانده صرفا رفت و آمد دانش آموز و معلم است که به صورت روتین انجام می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top