آخرین اخبار

چینی ها یک وعده غذا می خورند

چینی ها یک وعده غذا می خورند! این تازه ترین اظهارات رضا اردکانیان، وزیر نیرو است. او می گوید مردم ایران مصرف گرا و ایران جامعه ای مصرفی است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

چینی ها یک وعده غذا می خورند! این تازه ترین اظهارات رضا اردکانیان، وزیر نیرو است. او می گوید مردم ایران مصرف گرا و ایران جامعه ای مصرفی است.

اردکانیان در تازه ترین اظهارات خود از ابتدا تا انتها مردم را مقصر وضعیت کنونی دانست و حکومت را بدون تقصیر معرفی کرد.

او در خصوص وضعیت مصرف برق و آب مشترکین گفت: ما می‌خواهیم در استان‌های گرمسیر هم شرایطی مثل اسکاندیناوی یا قطب شمال داشته باشیم یعنی چند تا کولر گازی روشن باشد، در حالی که دمای آسایش ۲۴ درجه است بعضا داخل ساختمان‌ها درجه حرارت روی ۱۶ یا ۱۷ است. این الگو یعنی وضع مصرف در کشور خراب است.

او در حالی از بد عادتی مردم خبر داد که آسایش و رفاه عادی را هم نقطه ضعف جلوه دهد.

اینکه دمای آسایش از دید وزیر نیرو ۲۴ درجه است و درجه حرارت روی ۱۶ قرار می گیرد از دید او بد عادتی است.

این در حالیست که به دلیل گرمای غیرقابل تحمل در برخی استان ها، قرار گرفتن کولر گازی ها روی این درجات، خارج از عقل نیست و افراد اگر احساس سرما کنند، به راحتی درجه را تغییر خواهند داد.

وی همچنین با منت گذاشتن بر سر مردم ایران که نمی توانند همچون مردم چین زندگی کنند گفت: علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.

او تحریم شدن ایران را به گردن حکومت متبوع خود نمی اندازد و مردم را مقصر می داند.

گفته های این مقام مسئول در حالیست که سایر مقامات چندین بار گفته اند که اگر مردم نبودند، جمهوری اسلامی تا کنون از آغاز جنگ تا کنون از بین رفته بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آن‌ها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشور‌های صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.

اصلاح چارچوب های ذهنی در حالی مطرح می شود که چه مسئولان رده دوم و سوم نظام و چه فرزندان مقامات درجه یک، در بهترین شرایط چه در داخل کشور و چه خارج از کشور زندگی می کنند و صحبتی از اصلاح الگوی مصرف در میان آنها وجود ندارد.

همچنین اظهارات وزیر نیرو در خصوص سبک زندگی چینی ها خصوصا جوانان چینی نشان می دهد که او هیچ اطلاعی از جامعه امروز چین ندارد و شاید بهتر باشد او یک بار به پکن برای بررسی زندگی چینی ها سفر کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top