آخرین اخبار

حجاب اجباری؛ شکاف و ستیز در جامعه

سخت‌گیری‌های حکومت در مسئله حجاب هر روز و هر سال بیشتر می‌شود. اکثریت قاطع جامعه در برابر این سخت‌گیری ایستاده‌ است و برخی هم معتقدند حجاب اجباری نباید از میان برداشته شود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

اجبار مردم به رعایت بسیاری از مسائل شخصی و دخالت‌های حکومت در خصوصی‌ترین شئونات زندگی افراد، منجر به ایجاد یک شکاف عمیق بین مردم و نظام سیاسی شده و از سوی دیگر اقلیتی «معتقد به ایدئولوژی حکومت» را به ستیز با اکثریت جامعه کشانده است. یکی از عرصه‌های این ستیز، مسئله حجاب اجباری است که هر روز ابعاد بحرانی‌تری را به خود می‌گیرد.

به گزارش «شبکه بیان» نخستین اشتباه حکومت ایران در بحث حجاب، به سال 1362 بازمی‌گردد، جایی که مجلس شورای اسلامی برای عدم رعایت حجاب در معابر عمومی، مجازات تعیین و این موضوع شخصی را به یک مسئله جمعی تبدیل کرد.

نهادهای قانون‌گذار، دستگاه‌های اجرایی و سایر تشکیلات حکومتی از همان اوایل دهه 60 تاکنون به‌نوعی درگیر پدیده حجاب اجباری هستند. پدیده‌ای که هم وقت دستگاه‌های بوروکراسی را می‌گیرد و هم بودجه کلانی از جیب مردم صرفش می‌شود. این در حالی است که در هیچ کتاب آسمانی، حدیث یا قوانین شریعت بحثی از حجاب اجباری مطرح نشده و در صدر اسلام نیز زنان در انتخاب نوع پوشش خود اختیار کامل داشتند.

بااین‌همه، سخت‌گیری‌های حکومت در مسئله حجاب هر روز و هر سال بیشتر می‌شود. اکثریت قاطع جامعه در برابر این سخت‌گیری ایستاده‌ است و برخی هم معتقدند حجاب اجباری نباید از میان برداشته شود؛ چراکه به نماد ایدئولوژی سیاسی و بخشی از هویت جمهوری اسلامی تبدیل شده است. آن‌ها می‌گویند اگر این نماد کنار گذاشته شود، یعنی یکی از نمادهای حاکمیتی جمهوری اسلامی کنار گذاشته شده است.

حکومت ایران طی سال‌های گذشته طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را برای نشان دادن عزم خود در جهت برقراری «عفاف» و «حجاب اجباری» اجرا کرده است. نقطه عطف حکومت در مسئله حجاب در سال 1386 بود که با آغاز «طرح ارتقای امنیت اجتماعی»، سخت‌گیری‌های نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برای رعایت حجاب دوچندان شد و جامعه فاصله بیشتری با حکومت پیدا کرد.

طرح ارتقای امنیت اجتماعی بر اساس «طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب» که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، به اجرا درآمد. بنا بر این طرح، وَن‌های «گشت ارشاد» به خیابان گسیل داده شدند تا با هرگونه پوشش دختران و پسران که مورد پسند حکومت مذهبی جمهوری اسلامی نیست، «برخورد» کنند.

اما نسل‌های جدید یا به‌عبارت‌دیگر جامعه جوان ایران چنین رویکرد به زعم آن‌ها «توهین‌آمیز»ی را از حکومت نمی‌پذیرد. در واقع آنچه مورد پسند نسل‌های جدید قرار دارد و به اصطلاح Lif style یا سبک زندگی خود را بر آن بنا کرده‌اند، با شیوه زندگی که مورد قبول حکومت است، تفاوت فراوانی دارد.

از یک ‌سو حکومت برای حفظ مظاهر عینی حاکمیت خود تلاش می‌کند که یکی از این مظاهر، حجاب است و از سوی دیگر اکثریت جامعه و زنان آزادی‌خواه زور، تهدید و اجبار در مسائلی مانند حجاب را به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرد. این تضاد و درگیری که یک ‌سوی آن حاکمیت و طرف دیگر آن، جامعه قرار دارد روزبه‌روز اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کند و مسائل و مشکلات جدیدتری را می‌آفریند.

نمود عینی این تضاد را می‌توان در ماجرای اخیر مشاهده کرد؛ مسافر تاکسی اینترنتی (اسنپ) حجاب خود را رعایت نمی‌کند و با تذکر و پرخاشگری راننده اسنپ مواجه می‌شود. در نهایت، مسافر در نیمه‌های راه به اجبار از خودرو پیاده می‌شود. سپس راننده را به یکی شبکه‌های تلویزیونی صداوسیمای حکومتی دعوت و از او تقدیر می‌کنند.

در واقع جمهوری اسلامی با چنین رفتارهایی، آگاهانه در حال افزایش شکاف‌های اجتماعی و بازتولید کینه و نفرت جامعه و افزایش ستیز در بین مردم است. اجبار مردم به رعایت بسیاری از مسائل شخصی و دخالت‌های حکومت در خصوصی‌ترین شئونات زندگی افراد، منجر به ایجاد یک شکاف عمیق بین مردم و نظام سیاسی شده و از سوی دیگر اقلیتی معتقد به ایدئولوژی حکومت را به ستیز با اکثریت جامعه کشانده است. دور از انتظار نیست که ادامه این شرایط، یک بحران سیاسی-اجتماعی را به وجود آورد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top