آخرین اخبار

بیشترین آمار ماده مصرفی در میان دانش آموزان

مقاومت مسئولان مدارس، پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر ارگان های دست اندرکار برای مبارزه با روانگردانی به نام "گل" در ایران صرفا در حد حرف است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

مقاومت مسئولان مدارس، پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر ارگان های دست اندرکار برای مبارزه با روانگردانی به نام "گل" در ایران صرفا در حد حرف است.

کافیست یک بار برای گزارش با پلیس تماس گرفته و گزارش پیدا شدن یک پک گل داده شود. پلیس به هیچ عنوان وارد عمل نشده و برای یک پک گل، نیرو اعزام نمی کند.

بنابراین صحبت از حفاظت از مدارس تا شعال چند صدمتری می شود. این مدل به اصطلاح مبارزه با مواد مخدر در حالی مطرح می شود که در عمل چیزی به نام پیگیری وجود ندارد.

ضمن اینکه نوع این روانگردان، به گونه ای است که به راحتی در هر گلدانی به عمل می آید.

مضاف بر آن، پلیس و سایر مسئولان دست اندرکار همچنان با تفکر اینکه افرادی (دشمن، متخاصم، ظالم و…) از بیرون و به زور قصد تعرض و تجاوز دارند با پدیده ها برخورد می کنند.

به طور مثال، پیش فرض آموزش و پرورش و پلیس حداقل روی کاغذ این است که تمام دانش آموزان، مظلوم هستند و عده ای قصد آلوده کردنشان را دارند و باید جلوی آنها گرفته شود.

این در حالیست که بسیاری از این دانش آموزان بر خلاف دانش آموزان بیست سال قبل، در منازل خود به مدد اینترنت، ماهواره و سیستم های تازه تکنولوژی، پیشاپیش با این پدیده ها آشنا هستند.

اینکه مسئولان تازه تصمیم گرفته اند که محتوای درسی را در این حوزه به روزرسانی کنند، طرحی از قبل شکست خورده است چرا که دانش آموزان پیش از آنکه محتوا را بخواهند به صورت متنی مطالعه کنند، آن را با تصویر دیده اند و بعضا امتحان هم کرده اند.

به همین خاطر محتواخوانی برای نوجوانی که این مراحل را پشت سر گذرانده، مسخره و غیرقابل قبول است.

اینکه در کتب درسی صرفا بر "بد بودن" یک ماده تاکید شود، جوان و نوجوان امروز را اقناع نخواهد کرد.

همچنین بیرون درب مدارس، به سبک قدیم افرادی کمین نکرده اند. این خود دانش آموزان هستند که به دنبال فروشندگان می گردند و البته در مدت زمان بسیار کوتاهی به آنچه که در نظر دارند دسترسی پیدا می کنند.

سردار اسکندر مومنی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر تعداد مصرف کنندگان دانش آموز را ۲.۱ درصد و بدون تغییر خواند.

این در حالیست که هر ساله تعدادی دانش آموز فارغ التحصیل شده و عده ای دیگر جایگزین می شوند.

اینکه این عدد کاملا ثابت بوده، غیرقابل باور است چرا که دسترسی به این ماده هر سال امکان پذیرتر می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top