آخرین اخبار

اردکانیان: ۱۷ سال با چینی ها کار کردم

رضا اردکانیان، وزیر نیرو که چندی قبل مردم ایران را تلویحا لوس خطاب کرده و آنان را با چینی ها در مساله بازار مصرف مقایسه کرده بود، طی یادداشتی در روزنامه ایران، به طور خلاصه اعلام کرد که حرفهایش تقطیع شده اند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

رضا اردکانیان، وزیر نیرو که چندی قبل مردم ایران را تلویحا لوس خطاب کرده و آنان را با چینی ها در مساله بازار مصرف مقایسه کرده بود، طی یادداشتی در روزنامه ایران، به طور خلاصه اعلام کرد که حرفهایش تقطیع شده اند.

وی اما همچنان بر مواضع خود پافشاری کرد و مردم ایران را مردمی بد مصرف خواند. با اینحال به علت تشریح دقیق موضوع به نظر می رسد، سخنان وی منطقی تر جلوه می کنند.

او گفت وقتی شهرهای ایران سراسر پر از زباله هستند و سطل های زباله مملو از غذاهای خوراکی هستند، این بدمصرفی را نشان می دهد.

با این حال به نظر می رسد تنها راهکار وزارت نیرو برای تنبیه یا تشویق مصرف کنندگان خانگی، افزایش یا کاهش آب بها یا هزینه های برق مصرفی است.

همچنین روند غلط سدسازی که انتقادی به آن از جانب وزارت نیرو وارد نیست، نیز یکی از اقداماتی بود که از دو دهه قبل و در دوره سازندگی انجام شد.

لازم به ذکر است که این سد سازی حتی اگر به خودی خود ایراد نباشد (که نیست)، نحوه مصرف آب سدها به طور کامل غلط هستند و این مساله به کشاورزی ایران مربوط می شود.

وزارت نیرو صرفا مساله مصرف خانگی را در نظر گرفته است حال آنکه چیزی که آب و برق را به طور کامل تحت الشعاع قرار داده و از این نظر مصرف کنندگان خانگی نیز از این گونه آسیب ها در امان نیستند، به کشاورزی باز می گردد.

این صحیح است که هر ایرانی به طور میانگین ۲ برابر مصرف جهانی، آب مصرف می کند اما پر رنگ شدن این مساله به میزانی نیست که در حوزه کشاورزی شاهد هستیم.

به طور کلی ۹۲ درصد آب در ایران در بخش کشاورزی بلعیده می شود. این آمار را هم وزارت نیرو منتشر کرده است.

میزان تبخیر نیز در کل کشور حدود ۷۰ درصد است که اگر همین دو فاکتور اصلی را در نظر بگیریم، در می یابیم که موضوع مصرف خانگی با تمام اسراف هایی که می شود عملا به صفر نزدیک است.

مسئولانی که دائما مساله کم آبی را مد نظر قرار می دهند اگر صرفا الگوی کشاورزی در کشور را اصلاح کرده و روش هایی همچون آبیاری قطره ای را به درستی پیاده کنند، ایران هیچ زمانی با کم آبی و بحران آب روبرو نخواهد شد.

همچنین مشخص است وزیر نیرو که می گوید ۱۷ سال با چینی ها "کار" کرده است، بخش های صنعتی و مدیریتی را در دست داشته و به طور واقعی در متن و حاشیه چین امروز نبوده است.

چین امروز دیگر چینِ دوره مائو و پس از آن نیست و این مساله به خوبی قابل رصد است. جوانان چینی هم برای استقلال از خانواده به سمت حاشیه شهرها رفته اند تا زندگی با رفاه بالاتری را تجربه کنند.

خانواده ها ناراحت از نحوه مصرف فرزندانشان هستند و گلایه از این مساله دارند که چرا جوانان بر خلاف دوره آنها به راحتی ساندویچ برگر می خورند و حین آن، اینستاگرام خود را به روز می کنند.

شاید این توصیه مجددا لازم باشد که وزیر نیرو فارغ از بحث های تخصصی، فنی و تکنوکراسی، وارد جامعه شناسی جوانان چینی و جامعه شناسی شهری در چین هم بشوند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top