آخرین اخبار

شهر را تعطیل می کنیم تا امنیت برقرار باشد!

برای اشاره به سلسله اقدامات خنده دار پلیس ایران، همین که دروازه های شهر را به سبک شهرهای قرون وسطی می بندند کافیست. پلیس می گوید نمی شود هم مردم را آزاد بگذاریم که شب ها را در خیابان ها باشند و هم امنیت آنها را تامین کنیم.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

برای اشاره به سلسله اقدامات خنده دار پلیس ایران، همین که دروازه های شهر را به سبک شهرهای قرون وسطی می بندند کافیست.

پلیس می گوید نمی شود هم مردم را آزاد بگذاریم که شب ها را در خیابان ها باشند و هم امنیت آنها را تامین کنیم.

ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی می گوید برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی‌توانیم مجموعه نیروهای ناجا را در طول سال، هر روز در آماده باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی‌توانیم به مردم بگوییم در نیمه‌های شب در خیابان‌ها حضور داشته باشند اما نظم و امنیت آنها به ما ربطی ندارد؛به خصوص در نیمه‌های شب که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می‌کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین‌های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.

این بیانات صراحتا اعلام می کند که پلیس هم مثل یک کارمند اداری شیفت خاصی برای کار کردن دارد و به جز آن، نمی تواند ادامه دهد.

این مساله مثل این است که گفته شود یک نیروی نظامی دیگر همچون ارتش، شبها کار نخواهد کرد و یا کم کاری خواهد کرد و اگر کشور دیگری به طور مثال ساعت ۳ نیمه شب، اقدام به موشک باران کرد، پاسخ آنها از ساعت ۸ صبح و با بازگشایی ادارات داده خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا طرح شبانه حیات شبانه در تهران پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، پاسخی داد که مشخص می کند به جز افرادی که "مومن" هستند و ماه رمضان را تا سحر بیدار می مانند، مردم دیگر که به اینگونه مسائل اعتقاد ندارند باید تابع گروه اول باشند.

سلیمانی در این خصوص گفت: ماه رمضان، ماه ویژه‌ای است و شب زنده داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیر از این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم.

او همچنین درباره تقلید کردن از اروپاییان گفت در بسیاری از کشورها سر ساعت مشخصی، صنوف تعطیل می شوند. باید ما بدانیم که از کجا می خواهیم تقلید کنیم. وی همچنین لزوم باز بودن مغازه ها تا صبح را مورد پرسش قرار داد.

به نظر می رسد برنامه پلیس، نوعی حکومت نظامی اعلام نشده در تهران است. در حالی که شهر خلوت از جمعیت شده، کدام منطق می گوید که سارقان احساس خطر خواهند کرد؟

اگر شهری به وسعت تهران، همانطور که در طول روز، محل رفت و آمد است، در طول شب نیز شاهد حجم ترافیک و آمد و شد مردم باشد، امنیت آن بیشتر نخواهد بود؟

به وضوح و بارها دیده شده که با آغاز شب، به جز سارقان و خلافکاران، جوانان هم با اتومبیل هایشان برای زنان جوان، ایجاد مزاحمت می کنند.

حال اگر زنی جوان نیاز باشد تا شیفت شب کار کند یا به هر علتی در این ساعات از خانه بیرون برود، چه کسی باید امنیت وی را تامین کند؟

با این اظهارات سلیمانی، در صورتی که برای شهروندی (مرد یا زن) در ساعات نیمه شب مشکلی به وجود بیاید، پلیس پیش از اینکه سخنان او را گوش کند، از او خواهد پرسید که آن وقت شب در خیابان چه می کرده است؟

صرف پرسیدن این موضوع به خودی خود هیچ مساله ای ندارد و البته به تحقیقات پلیس می تواند کمک کند اما اینگونه بیانات، راه برای مقصر جلوه دادن قربانی در بخش نخست باز خواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top