آخرین اخبار

دو نمونه خواستگاری در یک مقطع زمانی و رفتارسنجی قوه قضاییه

وبسایت خبری FOX 11 News در خبری اعلام کرد مردی روسی که ۱۳ ضربه چاقو از طرف دوست دختر خود دریافت کرده و مجروح شده، به دادگاه التماس می کرد که ضارب را آزاد نماید تا بتواند از او خواستگاری کند. واکنش های ایرانیان چه بود؟

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

وبسایت خبری FOX 11 News در خبری اعلام کرد مردی روسی که ۱۳ ضربه چاقو از طرف دوست دختر خود دریافت کرده و مجروح شده، به دادگاه التماس می کرد که ضارب را آزاد نماید تا بتواند از او خواستگاری کند.

کامنت هایی که برخی کاربران فارسی زبان ذیل این خبر درج کردند، نتیجه ای به دست می دهد که می توان بیماری اجتماعی را در آن تشخیص داد.

در ایران، تقریبا همزمان با انتشار این خبر، خبر دیگری منتشر شد که اگر آن را در کنار کامنت های خبر پیشین بگذاریم، می توان به نتایج جالبی رسید.

خبر چنین بود: به گزارش مشرق، سرهنگ کاووس محمدی اظهار داشت: با اعلام مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره قتل، بلافاصله ماموران کلانتری ۲۷ گلستان شهرستان شیراز برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند. وی ادامه داد: مأموران در بررسی اولیه مطلع شدند پسر جوانی که از دختر مورد علاقه‌اش جواب منفی شنیده است در اقدامی جنون‌آمیز به در منزل این دختر مراجعه و جواب رد خواستگار را با شلیک گلوله گرم پاسخ داده است.

به تازگی خبر به قتل رساندن میترا استاد در یک ماه گذشته جنجال های زیادی را ایجاد کرد. رسانه های دولتی تلاش کردند تا از این خبر، یک فضای رمانتیک بسازند و آنانی که قصد داشتند موضوع را از حیث سیاسی بررسی کنند، به انتشار مدام واژه "پرستو" پرداختند و این چنین بود که در کمتر از یک هفته، خوانندگان اخبار قتل خانم استاد، همه واژه پرستو را شنیده بودند و می دانستند پرستو در ادبیات اطلاعات جمهوری اسلامی، به زنانی گفته می شود که به طرق مختلف از مردان جاسوسی می کنند.

خبر سایت مشرق، البته به اندازه خبر محمدعلی نجفی، ایجاد حاشیه نکرد و صرفا یک خبر خواهد بود که به سرعت آرشیو می شود.

اما اصل ماجرا تقریبا تفاوتی در بعد روانی ندارد. شهردار سابق تهران به دلیل تهدید به خیانت، همسرش را می کشد و یک جوان به دلیل آنکه جواب "نه" می شنود.

حال اگر آن دختر به خواستگارش پاسخ "آری" می داد و در زندگی مرتکب "خیانت" می شد، آن هنگام مهدورالدم شناخته می شد و آنچنان طناب های قضایی به پایش بسته نمی شد.

مهدورالدم یعنی کسى که خونش باطل است و در برابر آن قصاص یا دیه ای نیست. در فقه اسلامی پس از انقلاب اسلامی در ایران، ریختن خون افرادی که مهدورالدم هستند نه تنها جرم نیست بلکه مباح نیز شمرده شده است.

با این حال از این وضعیت که بگذریم، خشونت عریانی که در سطح جامعه شناخته می شود ناشی از نوعی تروما است که این تروما می تواند از دوران کودکی در افراد شکل گرفته باشد (ترومای کودکی) و یا تحت تاثیر محیط جامعه باشد.

حجم خشونتی که در ایران مشاهده می گردد، هر روزه افزایش می یابد و پرونده های قتل را قطورتر می کند.

بعید نیست اگر قوه قضاییه تحت ریاست رییسی در یک اقدام عجولانه، تمام پرونده های این چنینی را غربال کرده تا از حجم آنها کاسته شود.

مساله حائز اهمیت و جالب در این پرونده این است که شخص آیت الله خامنه ای که به خاطر قتل یک روحانی توسط فردی به نام بهروز حاجیلو، سخنرانی کرد در این رابطه سکوت کرده و بر جمع آوری اسلحه تاکید مجدد نمی کند.

اگرچه رنگین تر بودن خون یک آخوند از سایر شهروندان در کلام رهبری مستتر است و وی دیگر نمی تواند در این رابطه نیز خود را بی طرف نشان دهد؛ سایر مسائل خصوصا مسائل سیاسی که البته جای خود را دارند!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top