آخرین اخبار

شوگرددی‌های جدید در ایران

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفته است برخی دختران جوان «به عقد مستمری‌بگیرانی که سن بسیار بالایی دارند و احتمال فوت‌شان زیاد است، درمی‌آیند» تا پس از فوت آن فرد، موفق به دریافت مستمری سازمان شوند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفته است برخی دختران جوان «به عقد مستمری‌بگیرانی که سن بسیار بالایی دارند و احتمال فوت‌شان زیاد است، درمی‌آیند» تا پس از فوت آن فرد، موفق به دریافت مستمری سازمان شوند.

به گزارش «شبکه بیان» جمهوری اسلامی مسیری را برای جامعه ایران انتخاب کرده است که در آن هر روز پدیده‌های عجیبی مشاهده می‌شود. سقوط اخلاقی جامعه رهاورد این حکومت از لجبازی با مردم و دنیا بوده است. همه‌چیز در حال به قهقرا رفتن است و مردم ناامیدتر از همیشه در پی بقای خود به هر قیمتی هستند.

تلاش برای بقا، هر وسیله‌ای را توجیه کرده است. عده‌ای در بازارهای سکه و ارز رو به کلاهبرداری آورده‌اند، برخی با سرقت روزگار می‌گذرانند و تن‌فروشی دختران به یک شغل و صنعت بزرگ تبدیل شده است. حکومت که خودش علت به وجود آمدن این شرایط اسفناک است، اعتنایی به این بی‌سازمانی اجتماعی ندارد و دست روی دست گذاشته و بی‌خیال همه‌چیز شده است.

جامعه ایران به دلایل گوناگون از جمله ناامنی اقتصادی، بیمار شده و انگار هیچ دارویی برای درمان این درد پیدا نمی‌شود. مردم وقتی به آینده فکر می‌کنند چیزی جز تیرگی و ابهام نمی‌بینند، پس در روزمرگی خود غرق می‌شوند و تقلا می‌کنند در جهنمی که حکومت برایشان درست کرده دوام بیاورند.

این سقوط اخلاقی را می‌توان در متنی که سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، به خوبی مشاهده کرد. محمدحسن زدا نوشته است «برخی دختران جوان به عقد مستمری‌بگیرانی که سن بسیار بالایی دارند و احتمال فوت‌شان زیاد است، درمی‌آیند تا پس از فوت آن فرد، موفق به دریافت مستمری سازمان شوند!»

محمد حسن‌زدا در ادامه پست اینستاگرامی خود اضافه کرده است «در این موارد موضوع فقط به دریافت مستمری ختم نمی‌شود، بلکه مفسده‌ها و مشکلات فراوان بعدی برای خانواده‌ها و به‌ویژه آن دختران ازدواج‌کرده پیش می‌آید که... در این زمینه‌ها بایستی نهادها و افراد مسئول، خانواده‌ها را آگاه کرد و اطلاعات لازم را ارائه دهند.»

پیش‌ازاین، دیده می‌شد که برخی دختران جوان تمایل به ازدواج با مردان مسن و ثروتمندی داشتند که در فرهنگ غرب اصطلاحاً به آن‌ها «شوگرددی» گفته می‌شود. شوگرددی به مرد ثروتمندی گفته می‌شود که در ازای منافع مالی که برای دختر جوان دارد، رابطه عاشقانه‌ای را ایجاد می‌کند.

اما پدیده‌ای که سرپرست سازمان تأمین اجتماعی از آن خبر می‌دهد کاملاً تازه به نظر می‌رسد که شاید فقط مختص جامعه ایران است. این پدیده را می‌توان نوع دیگری از شوگرددی دانست البته با این تفاوت که مال‌ومنال زیادی در کار نیست. جامعه ایران به خصوص دختران جوان بر اثر سیاست‌های حکومت، در سطحی از ناامنی اقتصادی قرار گرفته‌اند که حاضرند اخلاق را زیر پا بگذارد و به هر ترفندی برای گذران زندگی متوسل شوند.

نگاه کنیم به حقوق یک بازنشسته که امسال 36.5 درصد افزایش داشته و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. مبلغی که با توجه به هزینه‌های بالای زندگی در ایران شاید بتوان یک هفته با آن دوام آورد؛ اما یک دختر جوان برای تصاحب این مبلغ اندک حاضر می‌شود همه زندگی و آینده خود را تباه کند.

جامعه ایران در حالی شاهد این شرایط غیرانسانی است که یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. کارشناسان می‌گویند نبود یک نهاد بازتوزیع عادلانه درآمدهای ملی و بی‌توجهی حکومت به مکانیسم‌های ارتقای رفاه مردم، مهم‌ترین دلایل فقر و فلاکت جامعه ایران است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top