آخرین اخبار

جمع‌آوری کودکان کار اجرایی نیست!

در حالی که پدیده کودکان کار و خیابانی در پایتخت به یک معضل جدی تبدیل شده و جمعیت آن هرروز افزایش می‌یابد، مدیرکل بهزیستی تهران گفته است اینکه بخواهیم به‌ طور کامل کودکان را از کف خیابان به‌یک‌باره جمع کنیم، «اجرایی نیست» و نتیجه خوبی هم نخواهد داشت.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که پدیده کودکان کار و خیابانی در پایتخت به یک معضل جدی تبدیل شده و جمعیت آن هرروز افزایش می‌یابد، مدیرکل بهزیستی تهران گفته است اینکه بخواهیم به‌ طور کامل کودکان را از کف خیابان به‌یک‌باره جمع کنیم، «اجرایی نیست» و نتیجه خوبی هم نخواهد داشت.

به گزارش «شبکه بیان» با بدتر شدن شرایط اقتصادی در ایران، بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در تهران و مناطق حاشیه‌نشین شهرهای ایران، کودکان خود را وادار به کار کرده‌اند و این مسئله به گسترده‌تر شدن پدیده کودکان کار و خیابانی دامن زده است. این مسئله در حالی روزبه‌روز پیچیده‌تر و عمیق‌تر می‌شود که نهادهایی مانند بهزیستی، شهرداری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مسئولیت‌های خود در این زمینه شانه خالی می‌کنند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار هم‌اکنون 499 هزار کودک کار در ایران وجود دارند که 1.4 درصد آن‌ها در «مشاغل پرخطر» فعالیت می‌کنند. تعداد کودکان کار در تهران بسیار بیشتر از هر شهر دیگری است؛ اما نهادهای مرتبط تاکنون از اعلام یک آمار رسمی در این زمینه خودداری کرده‌اند. تنها آمار رسمی را مدیرکل بهزیستی استان تهران اعلام کرده است. داریوش بیات نژاد شهریور پارسال به خبرگزاری ایسنا گفته بود «تعداد کودکان کار و خیابان در تهران 3593 نفر بوده که نشان می‌دهد نرخ کودکان کار و خیابان در تهران 2 برابر متوسط کشور است.»

اما واقعیت‌ها در تهران گویای ابعاد دیگری از ماجرای بچه‌های قد و نیم قدی است که در سطح خیابان‌ها، کارگاه‌های تولیدی، زیرزمین‌ها و آجرپزی‌ها مشغول کار هستند. هر نقطه‌ای از پایتخت صحنه حضور کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرستی است که در معرض انواع مخاطرات از جمله سوءاستفاده جنسی، بیماری‌های عفونی و آسیب‌های روانی هستند.

رضا جعفری سدهی، مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، تعداد کودکان کار در تهران را بین 13 تا 20 هزار نفر تخمین زده و در توصیف شرایط کودکان کار به یکی از شبکه‌های تلویزیون حکومتی ایران گفته است «کودکانی داریم که بارکشی می‌کنند و دخترانی که با همراهی مادرشان در منازل کار می‌کنند. دختربچه هشت ساله‌ای هم داریم که پدرش معتاد است و می‌گوید تا پول ندهی نمی‌توانی به خانه بیایی.»

با وجود اینکه گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می‌دهد تعداد کودکان کار در سال 1396 نسبت به سال 1395 رشد 11.5 درصدی داشته، مدیرکل بهزیستی تهران از مسئولیت خود شانه خالی کرده و در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا مدعی شده است که «نمی‌شود هرروز کودکان را از کف خیابان جمع کرد. اینکه بخواهیم به طور کامل کودکان را از کف خیابان به‌یک‌باره جمع کنیم، اجرایی نیست و نتیجه خوبی هم نخواهد داشت.»

این مقام مسئول که وظایف روشنی در قبال پدیده کودکان کار دارد، با استدلالی که مطرح کرده است به نظر می‌رسد در پی فرار از مسئولیت‌های خود و سرپوش گذاشتن بر کم‌کاری نهاد تحت امرش است. اگرچه شاید جمع‌آوری همه کودکان کار ناممکن باشد؛ اما اداره کل بهزیستی تهران حتی به حداقل وظایف خود در مسئله کودکان کار و خیابانی جامع عمل نپوشانده است.

دیگر نهادهای مسئول مانند شهرداری، پلیس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداری تهران نیز مسئولیت‌هایی در زمینه حل معضل کودکان کار و خیابانی دارند که شرایط بحرانی فعلی نشان می‌دهد کاملاً به این مسئولیت‌ها بی‌توجه بوده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top