آخرین اخبار

پلیس همچنان به دنبال معتادان متجاهر است

پلیس به دنبال چیزی می گردد که تقریبا هیچگاه نمی تواند آن را پیدا کند. الگوی غالب مصرف مواد مخدر و محرک ها در شهر تهران، تریاک، هروئین، شیشه، حشیش و گل است.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

پلیس به دنبال چیزی می گردد که تقریبا هیچگاه نمی تواند آن را پیدا کند. الگوی غالب مصرف مواد مخدر و محرک ها در شهر تهران، تریاک، هروئین، شیشه، حشیش و گل است.

در چند مورد مربوط به تریاک، هروئین، شیشه و حتی حشیش می توان فروشنده یا مصرف کننده را یافت اما در خصوص ماده محرک گل که این روزها بیش از هر زمان دیگری، فروش و مصرف آن قابل توجه است، تقریبا هیچ ردی از مصرف کننده را در چهره نمی توان تشخیص داد.

دانش آموزی که سر کلاس در حال گوش سپردن به معلم است، کارمندی که در اداره مشغول بررسی صورتحساب هاست، عابری که از کنار عابر دیگری رد می شود و رانندگانی که در حال تردد در یک اتوبان شلوغ هستند، هر کدام ممکن است تحت تاثیر این ماده باشند.

تقریبا هیچ نشانه ای از غیرعادی بودن احوال مصرف کننده وجود ندارد و تمام نشانه ها دال بر این هستند که وی در صحت و سلامت کامل عقل به سر می برد.

اکنون پلیس می گوید به دنبال کشف باندهایی جدید است تا در نهایت مصرف و فروش مواد مخدر را به حداقل و صفر برساند؛ ادعایی که او می کند در پیشرفته ترین کشورها که با مواد مخدر در مبارزه هستند هم راه به جایی نبرده است، اما حسین رحیمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ می گوید چنین چیزی در ایران امکان پذیر است.

اینکه پلیس به دنبال تولیدکنندگان و عرضه کنندگان گل در ایران می دود، عملا وارد راهی می شود که یک لابیرنت کامل است.

محرک گل یا علف، امروزه با تجهیزات خانگی و با هزینه کم در وسعت زیاد می تواند تولید شود. برای تولید این محرک صرفا به یک فضای تاریک، اصل ماده، لامپ مهتابی و کمی مراقبت نیاز است تا در چند گلدان، پس از مدت ۶۰ تا ۹۰ روز، مقدار قابل توجهی از آن رشد کند.

حالا این پخش کننده های موتور سوار هستند که زیر یک پرچم منطقه ای، به این شبکه گسترده فروش کمک می کنند.

شیوه فروش هم دیگر به سبک سابق و درب مدارس که پلیس در آنها کمین کرده نیست. تقریبا تمام دبیرستانی ها به امکانات شبکه های اجتماعی دسترسی دارند.

چند پیام در دایرکت مسیج و سپس واریز پول و دریافت جنس! همه اینها در یک روز و زیر چهار ساعت امکان پذیر است.

پلیس می گوید از وضعیت مصرف گل و خرید و فروش آن در اینستاگرام نگران است. صحبت هایی که تناقض جدی با مسئولین آموزش و پرورش دارد که آمار مصرف را غیر قابل توجه اعلام می نمایند.

دستگاه های مبارزه با مواد مخدر در کشور اما همچنان به دنبال معتادان متجاهر در محلات مولوی، هرندی، شوش و راه آهن می گردد.

پرسش نهایی این است: تا چه زمانی قرار است پلیس صرفا به دنبال این مدل از مصرف کنندگان باشد در حالی که همکار جوان یک سرهنگ ممکن است همان لحظه تحت تاثیر ماریجوانا باشد؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top