آخرین اخبار

دادسرای ارشاد: برای ما جاسوسی کنید!

دادسرای ارشاد برای مقابله با آنچه «اقدامات هنجارشکنانه» و «تلاش برای ضربه به بنیان خانواده ایرانی» خوانده، صفحاتی را در شبکه اجتماعی و اینستاگرام راه‌اندازی کرده است تا مردم گزارش‌های خود را به دست این نهاد قضایی برسانند.

4 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دادسرای ارشاد برای مقابله با آنچه «اقدامات هنجارشکنانه» و «تلاش برای ضربه به بنیان خانواده ایرانی» خوانده، صفحاتی را در شبکه اجتماعی و اینستاگرام راه‌اندازی کرده است تا مردم گزارش‌های خود را به دست این نهاد قضایی برسانند.

به گزارش «شبکه بیان» جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف تمامیت‌خواهانه و بسط تفکر ارتجاعی خود روزبه‌روز به ابزارها و شیوه‌های تازه‌ای متوسل می‌شود. آنچه این روزها در ایران مشاهده می‌شود، یک مبارزه تمام‌عیار میان حکومت و جامعه است که هرکدام مسیر کاملاً متفاوتی را می‌پیمایند.

یک سوی ماجرا جامعه ایران است که برای تحقق مطالبات حداقلی خود تلاش می‌کند و سوی دیگر، حکومتی تمامیت‌خواه قرار دارد که مردم را گوشه رینگ قرار داده و اجازه نفس کشیدن را به آن‌ها نمی‌دهد. تضادهای موجود میان حکومت و جامعه ایران نمودهای عینی فراوانی هم دارد؛ از کتک‌کاری دختران «بدحجاب» به دست نیروی انتظامی گرفته تا هجوم بردن پلیس به پارتی‌های شبانه و دستگیری روزنامه‌نگاران.

البته شیوه‌های برخورد حکومت با جامعه به طور مرتب تغییر می‌کند. نهادهای متولی حفظ و گسترش ایدئولوژی جمهوری اسلامی متناسب با تغییرات تکنولوژیک، به روش‌های تازه‌ای برای مقابله با مخالفان و مردم عادی متوسل می‌شوند؛ نمونه بارز این موضوع، اقدام دادسرای ارشاد است که به تازگی شماره‌ای را اعلام کرده تا مردم در تلفن همراه خود ذخیره کنند، سپس به کمک شبکه‌های اجتماعی مانند «سروش»، «بله»، «ایتا» و از طریق صفحه اینستاگرام گزارش‌های جاسوسی از مردم را برای این نهاد ارسال کنند.

محمدمهدی حاج‌محمدی، سرپرست دادسرای ارشاد از «شهروندان دلسوز و اخلاق‌مدار تهرانی» خواسته است در راستای «مقابله با برخی تلاش‌ها برای ضربه به بنیان خانواده ایرانی»، با مشاهده هرگونه «کشف حجاب» یا «اقدامات هنجارشکنانه در خودرو»، «کشف حجاب» یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص در اماکنی همچون سفره‌خانه، کافه، رستوران، مراکز خرید، باغ تالار و...، اطلاع از برگزاری پارتی‌های شبانه یا خانه‌های فساد و فحشا، انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، موضوع را پس از جمع‌آوری مستندات لازم، به دادسرا گزارش کنند.

این رویکرد دادسرای ارشاد که بیشتر شبیه تشویق مردم یا طرفداران حکومت به جاسوسی است، در قرن بیستم در حکومت‌های کمونیستی شوروی و چین نیز پیگیری می‌شده است. طرح «هر ایرانی یک جاسوس» اگرچه برای جمهوری اسلامی جذابیت و کارایی فراوانی دارد؛ اما بی‌تردید موجب دامن زدن به اختلاف‌ها، تضادها و درگیری‌ها در ایران خواهد شد.

چندی پیش نیز دادسرای ارشاد شماره تلفنی را اعلام کرده بود تا مردم از طریق آن «هرگونه کشف حجاب در خودرو» را گزارش کنند. این اقدام دادسرای تهران موجب واکنش تند جامعه و مخالفان حکومت شد. برخی با کنایه می‌گویند آیا قوه قضائیه حاضر است یک شماره تلفن هم برای اطلاع‌رسانی از «اختلاس‌ها و دزدی‌های مسئولان» اعلام کند؟

از ابتدای امسال نهادهای جمهوری اسلامی از جمله نیرو انتظامی، قوه قضائیه و شورای عالی انقلاب فرهنگی دور تازه‌ای از مبارزه را با مطالبات مردم از جمله آزادی پوشش زنان آغاز کرده‌اند. چهارم تیرماه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از «بازنگری سند ملی عفاف و حجاب» در جلسه این شورا خبر داد.

سعیدرضا عاملی گفته است «در این سند بخش چهارمی وجود دارد که نگاشت نهادی و وظایف 34 دستگاه را نسبت به صیانت از ارزش‌های فرهنگی در حجاب و عفاف تعیین می‌کند.»

بااین‌همه، اغلب جمعیت ایران نشان داده‌اند که زاویه تندی با ایدئولوژی جمهوری اسلامی دارند و مایل به پایبندی به سبک زندگی مورد علاقه این حکومت نیستند. این در حالی است که حکومت مذهبی ایران همچنان اصرار دارد مردم را به زور از مسیر مورد پسند خود به بهشت ببرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top