آخرین اخبار

دستفروشی با طعم کتک

شهرداری و شورای شهر تهران در ادوار مختلف طرح‌ها و مصوبه‌های متعددی را برای «ساماندهی» دستفروشان اجرا کرده‌اند؛ اما برنامه‌های این دو نهاد تاکنون نتوانسته است مشکلات 30 هزار دستفروش در تهران را حل کند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

طبق برآوردهای غیررسمی 1.8 میلیارد نفر در جهان به شغل دستفروشی مشغول هستند. این جمعیت بزرگ توانسته است یک صنعت غیررسمی 10 تریلیون دلاری را به وجود بیاورد. این صنعت به ‌اندازه‌ای جدی گرفته شده که در تقویم جهانی، 14 نوامبر را به نام دستفروشان نام‌گذاری کرده‌اند. شواهد نشان می‌دهند دستفروشی از دشوارترین مشاغل محسوب می‌شود؛ برای مثال، سهم دستفروشان در ایران جز کتک و مصادره بساطشان چیز دیگری نیست.

به گزارش «شبکه بیان» مردم به طور مرتب فیلم‌هایی را از کتک خوردن دستفروشان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام می‌بینند و با فردی که زیر مشت و لگدهای ناجوانمردانه مأموران شهرداری تحقیر می‌شود، در درون خود ابراز همدردی می‌کنند. مثال‌های زیادی را می‌توان از کتک‌کاری مأموران شهرداری‌ها و به هم ریختن بساط دستفروشان در سراسر کشور آورد. این مسئله به ویژه در تهران بروز و ظهور بسیاری دارد و موجب انتقاد فعالان اجتماعی شده است.

روز جمعه چهاردهم تیرماه، 304 تن از فعالان حوزه اجتماعی، روزنامه‌نگاران و شهروندان تهرانی در نامه‌ای به شهردار پایتخت و اعضای شورای شهر به نحوه برخورد با دستفروشان اعتراض کردند. امضاکنندگان این نامه با تأکید بر توقف «طرح‌های ضربتی انضباط شهری»، نوشته‌اند: «ما امضاکنندگان نامه باور داریم که دستفروشی جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی شهری است، جزئی که در صورت حمایت و تعامل، به زیبایی‌های شهر می‌افزاید، موجب نشاط، امنیت و رونق شهر می‌شود و نه‌تنها با فرهنگ و هنر مغایرت ندارد که دارای ویژگی‌های فرهنگی و هنری خاص خود نیز هست.»

شهرداری و شورای شهر تهران در ادوار مختلف طرح‌ها و مصوبه‌های متعددی را برای «ساماندهی» دستفروشان اجرا کرده‌اند؛ اما برنامه‌های این دو نهاد تاکنون نتوانسته است مشکلات 30 هزار دستفروش در تهران را حل کند. آخرین طرح برای حل مشکلات دستفروشان و رفع اختلال آن‌ها در معابر شهری، مربوط به شورای شهر است که 23 بهمن پارسال در جریان یک‌صدوبیست و سومین جلسه این شورا به تصویب رسید.

این طرح که عنوان «ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون» را دارد پس از گذشت حدود پنج ماه هنوز اجرایی نشده است. در نامه‌ای که اخیراً فعالان اجتماعی به شهرداری تهران نوشته‌اند، به اجرای این قانون البته به طور «عادلانه» و «توافقی با دستفروشان» تأکید کرده‌اند.

اما حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نسبت به واژه «ساماندهی» در قانون ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون ابراز «تردید» کرده و به سایت خبری پانا گفته است «من در اطلاق واژه ساماندهی با توجه به اتفاقی که افتاده است تردید دارم اما واقعیت این است که ساماندهی فعلی هیچ روال و فرایند مشخصی ندارد و معلوم نیست در کدام فضای شهری برای دستفروشان امکان حضور و فروش کالا وجود دارد و در کجا این امکان وجود ندارد.»

برخلاف تردیدهای این نماینده شورای شهر تهران، قانون مشخصی وجود دارد که شهرداری بر اساس آن موظف است دستفروشان را به رسمیت بشناسد و مکان‌هایی را برای ادامه فعالیت آن‌ها تأمین کند؛ برای مثال، در ماده 16 قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار تصریح‌ شده است که «شهرداری‌ها موظف‌اند به ‌منظور بالابردن امکان دسترسی تولیدکنندگان کوچک و متوسط ایرانی به بازار مصرف و ایجاد امنیت برای فروشندگان کم‌سرمایه با استفاده از زمین‌های متعلق به خود و یا وزارت راه و شهرسازی، مکان‌های مناسبی را برای عرضه کالاهای تولید داخل آماده کنند و بر مبنای قیمت تمام‌شده به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به متقاضیان عرضه کالاهای ایرانی اجاره دهند.»

اما شهرداری‌ها در سراسر کشور نه‌تنها این ماده‌قانونی را اجرا نمی‌کنند، بلکه مأموران خود را برای کتک‌کاری و جمع‌کردن بساط دستفروشان به خیابان‌ها و بازارچه‌ها گسیل می‌دارند. برخورد خشن نیروهای شهرداری با دستفروشان صحنه‌های زشتی را در خیابان‌ها و معابر عمومی به وجود می‌آورد و موجب سلب آسایش مردم می‌شود؛ اما چندی است که مردم موضع انفعالی خود را کنار گذاشته‌اند و از دستفروشان در مقابل مأموران شهرداری حمایت می‌کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top