آخرین اخبار

طرح ساماندهی کودکان کار بدون خشونت اجرا می شود

پدیده کودکان کار موضوعی نیست که به آسانی شکل گرفته باشد و به آسانی هم خواب و خیال است که از بین برود. اینها موش آزمایشگاهی یا سوسک های شهری نیستند که به هر شکلی بتوان با آنان برخورد کرد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

پدیده کودکان کار موضوعی نیست که به آسانی شکل گرفته باشد و به آسانی هم خواب و خیال است که از بین برود. اینها موش آزمایشگاهی یا سوسک های شهری نیستند که به هر شکلی بتوان با آنان برخورد کرد.

برخوردهای شهرداری تهران و استان های دیگر با این کودکان به قدری سخیف و زننده است که حتی بی رحمانه ترین حکومت ها هم توان برخورد این چنینی را با کودکان اگر هم انجام دهند اما علنی نمی کنند.

اما شهرداری های ایران جوری اقدام به "تنبیه" این کودکان می کنند که نشان دهد تعارفی با این انسان ها ندارند.

بریدن گوش کودک کار توسط شهرداری منطقه ۳ تهران، در حالی که قرار بود پیگیری شود نه تنها نشد بلکه همچون همیشه اصل موضوع زیر سوال رفت و به طور غیر مستقیم گفته شد که گوش او را شهرداری نبریده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص آمار کودکان کار در ایران می گوید ۸۱ درصد از این افراد اصولا ایرانی نیستند.

برخی آمارهای تایید نشده از محلات شوش، مولوی و راه آهن اعلام می کنند که اغلب کودکان کار در این محلات، پاکستانی هستند.

اما هیچ همتی نه برای ساماندهی به شکل معقول وجود دارد و نه راهی که امروز سامانه ۱۳۷ شهرداری تهران می رود صحیح است. باتوم کشی برای کودکان و چاقو زدن به گوش آنها روشی غیر انسانی است.

اما رها کردن این کودکان نیز به خودی خود آسیب بسیار زیادی به تمام جامعه وارد می کند.

حداقل نیمی از این کودکان اوراق شناسایی ندارند و این بدان معنی است که هر یک بدون برگه های شناسایی روزها را شب و شب را به صبح می رسانند.

نداشتن اوراق شناسایی، عدم تمکن مالی و عدم تغذیه مناسب، سلسله مواردی است که می تواند بیماری های زیادی را ایجاد کند.

این کودکان در حالی که پولی برای خوردن و آشامیدن غذای سالم ندارند و دائما در خیابان و در معرض آلودگی های مختلف هستند، طبیعتا نه سرپرستی وجود دارد تا آنان را به مطب دکتر ببرد و نه خودشان چنین کاری می کنند.

افزایش بیماری، این کودکان را تبدیل به ویروس های متحرک و ناقل در سطح شهر می کند. نظافت و پاکیزگی و سلامت هم در این میان عملا هیچ نقشی ندارد.

به همین خاطر است که بسیاری از این افراد به دلیل ماه ها استحمام نکردن، چهره های آفتاب سوخته و غیربهداشتی دارند.

هم اکنون طرح ساماندهی کودکان کار در حال اجرا است. حبیب الله مسعودی فریدی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این زمینه گفت: بنا بر آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار که مصوبه هیئت دولت است، برنامه به این صورت است که ابتدا باید کودکان از سطح شهر توسط سازمان بهزیستی و ان‌جی‌اوها جمع‌آوری شوند. این امر با کمک شهرداری و در صورت لزوم با حمایت نیروی انتظامی در حال انجام است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top