آخرین اخبار

حجاب اجباری برای مردان؛ آیا این جمله توهین آمیز است؟

برخی مواقع به هر علتی، غلط یا درست، مسائل صد در صد غلطی در یک جامعه رخ می دهد که به علت طولانی شدن یا گذر زمان خوردن به آن، به باور عمومی تبدیل می شود.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

برخی مواقع به هر علتی، غلط یا درست، مسائل صد در صد غلطی در یک جامعه رخ می دهد که به علت طولانی شدن یا گذر زمان خوردن به آن، به باور عمومی تبدیل می شود.

این مسائل هرچقدر هم که توهین آمیز، جسارت آمیز و غلط هم باشند، به دلیل اینکه یک گروه مشخص چه بسا اقلیت آن را تبیین کرده اند، جای خود را در میان عوام و حتی خواص روشنفکر نیز باز کرده است.

مساله تا جایی پیش می رود که برای بسیاری از همان خواص هم مساله بزرگی که غلط هم بوده، جا می افتد و دیگر اعتراضی به آن نمی شود.

موضوع حجاب به طور دقیق، عین همین مساله است. از جنوب تا شمال و شرق تا غرب کشور پذیرفته اند که مساله حجاب وجود دارد.

اما چه چیزی می تواند چنین توهین بزرگی را در قرن حاضر بپذیرد که یک بخش جدا نشدنی از کره زمین، در یک نقطه از آن باید به دلیل آنکه بخش دیگر تحریک جنسی نشوند یا امنیتشان به خطر نیفتد، چیزی پوشاندنی روی سر خود بیندازند و سایر نقاط بدنشان را با همان پوشیدنی ها بپوشانند.

فرقی نمی کند این پوشیدنی، یک گونی برنج یا سیمان است یا یک مانتوی گران قیمت که طراح آن به طور اختصاصی در اروپا آن را در تعداد محدود به بازار عرضه کرده است.

زمانی این توهین قابل فهم است که بخش دیگر همان جامعه هم همینگونه مورد توهین قرار بگیرند؛ یعنی مردان!

اگر جمهوری اسلامی با کمی زمینه سازی، زمینه را برای پوشش مردان خصوصا مردان جوان هم بچیند، آن هنگام است که غوغایی جدی بر پا شود.

تصورش هم برای مردان جوان ایرانی سخت است که وقتی از باشگاه بدنسازی بیرون می آیند، در حالی که تمایل بسیار زیادی به نمایش بدن خود دارند، اما مجبورند در همان رختکن، پیراهن بلندی بپوشند یا در حالت بدتر، چیزی هم دور گردن ورزیده خود ببندند.

در عین حال این تنها کافی نیست. مشابه همین اتفاق در خصوص حتی میزان چسبندگی لباسهایشان، باید پس از خروج از باشگاه ورزشی یا حتی راه رفتن ساده در خیابان در کنار همسر یا دوست دخترشان، لباس گشادی بپوشند که اندامشان مشخص نباشد. خیلی توهین آمیز!

اما این ها صرفا زاده ذهن برخی افراد نیست. در حقیقت این زمینه چینی ها در حال انجام است. شاید بسیاری حتی با خواندن چنین گزارشاتی، در ذهن خود بگویند که به هیچ عنوان چنین نخواهد شد اما قطعا همگان آگاه هستند که جمهوری اسلامی هر چه که خواسته را در هر زمانی که نادیده گرفته شده یا مقاومت در برابرش صورت نگرفته، به سرانجام رسانده است.

بر همین اساس، مینو اصلانی رئیس بسیج زنان کشور گفته است مردان هم باید حجاب داشته باشند.

در شرایطی که مردم کشور هر روز در تنگنای اقتصادی و فشار روانی ناشی از جنگ تبلیغاتی قرار دارند، تاکیدات افراد ایدئولوگ در داخل کشور، زهر جدیدی را به اذهان عمومی وارد می کند.

وی با بیان اینکه حجاب مختص به زنان نیست و مردان نیز ملزم به رعایت آن هستند، تاکید کرد: به همین منظور یکی از رویکردهای مهم در برنامه‌های امسال، حضور مردان در رویدادهای مرتبط با این هفته است. چرا که استفاده از حجاب برای مردان نیز یک مطالبه عمومی است و در برنامه‌های این هفته شاهد حضور پر رنگ مردان نیز خواهیم بود.

همانطور که بر خلاف باور عمومی، طرح هایی مثل طرح آلودگی (زوج و فرد سابق) به قانون تبدیل شد و شهر تهران را خلوت کرد، همین طور نیز سایر طرح ها می تواند رنگ واقعیت به خود گیرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top