آخرین اخبار

فجایع ناشی از توزیع نامناسب پزشک در کشور

انتشار فیلم گریه و شیون‌های یک زن مبتلا به «ام اس» مقابل وزیر بهداشت و ضجه‌های مردی که فرزندش به دلیل عدم رسیدگی مناسب فلج شده است، موجب واکنش‌های فراوانی شده و توجه مردم را نسبت به معضل کمبود پزشک متخصص و توزیع نامناسب کادر درمانی جلب کرده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

انتشار فیلم گریه و شیون‌های یک زن مبتلا به «ام اس» مقابل وزیر بهداشت و ضجه‌های مردی که فرزندش به دلیل عدم رسیدگی مناسب فلج شده است، موجب واکنش‌های فراوانی شده و توجه مردم را نسبت به معضل کمبود پزشک متخصص و توزیع نامناسب کادر درمانی جلب کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنجشنبه هفته گذشته به غرب مازندران سفر کرده بود تا مشکلات و وضعیت مراکز درمانی مناطق مختلف این استان را از نزدیک بررسی کند. در جریان بازدید سعید نمکی از «بیمارستان طالقانی» یک زن مبتلا به بیماری «ام اس» که از روند درمان خود شکایت داشت، مقابل وزیر و هیئت همراه او شروع به گریه و دادوفریاد کرد. این زن با صدایی بلند از وزیر می‌پرسید: «ما مشکل داریم، چرا یک پزشک خوب در این بیمارستان نیست.»

در فیلم دیگری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، مردی جوان در چالوس با ضجه‌هایی تکان‌دهنده خطاب به مریم حضرتی، معاون وزیر بهداشت می‌گوید به دلیل عدم رسیدگی مناسب، فرزند نوزادم در «بیمارستان رازی» چالوس فلج شد و تحمل این وضع برای من و مادر جوانش سخت و غیرقابل تحمل است. به گفته او متخصص بیهوشی در بیمارستان حضور نداشته است.

توزیع نامناسب کادر درمانی و کمبود پزشک در ایران از مهم‌ترین نقاط ضعف نظام درمانی این کشور محسوب می‌شود. بر اساس آماری که به تازگی سازمان جهانی بهداشت درباره سرانه تعداد پزشک منتشر کرده است سرانه تعداد پزشک در ایران نسبت به میزان استاندارد جهانی بسیار کم است تا جایی که کشورهای جنگ‌زده فلسطین و سوریه وضعیت بهتری در زمینه سرانه تعداد پزشک نسبت به ایران دارند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهند حدود 53 هزار پزشک عمومی و نزدیک به 40 هزار پزشک متخصص در ایران وجود دارند که با توجه به جمعیت 85 میلیونی این کشور، ارقام بسیاری پایینی است. معاون کل وزارت بهداشت نهم تیرماه گفته بود «هم‌اکنون در کشور شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و داروساز 1.6 به ازای هر هزار نفر جمعیت است. این در حالی است که کف مورد نیازمان در این زمینه 2.5 نفر به ازای هر هزار نفر است.»

به گفته ایرج حریرچی این شاخص و استاندارد در بسیاری از کشور‌های دنیا بین 3.5 تا 5 نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت محاسبه می‌شود.

این مقام ارشد وزارت بهداشت بهمن 1395 اذعان کرده بود که «بر اساس آمار سازمان نظام پزشكی، هم‌اکنون حدود 15 هزار پزشك عمومی فارغ‌التحصیل در كشور داریم كه فقط یک‌بار برای گرفتن شماره نظام پزشکی مراجعه کرده‌اند، معنای این حرف این است كه این افراد یا از كشور خارج شده‌اند یا به شغل دیگری غیر از طبابت اشتغال دارند.»

بر اساس قوانین وزارت بهداشت، پزشكان فقط 2 تا چهار سال به اجبار وزارت بهداشت به مناطق محروم می‌روند. پس از این مدت، پزشکان محل خدمتشان را خودشان تعیین می‌کنند و عمدتاً به شهرهای بزرگ می‌روند. این مسئله موجب توزیع ناعادلانه و نامناسب پزشک و کادر درمانی در کشور شده و فجایع تلخی را رقم‌ زده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های بلندمدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندان کارگر نبوده و به ایجاد تعادل در نظام درمانی کشور کمک نکرده است. بودجه ناکافی وزارت بهداشت، عدم حمایت مالی مناسب از پزشکان در مناطق محروم و نگاه تبعیض‌آمیز حکومت به مناطق کمتر توسعه‌یافته از جمله دلایل عمقی وقوع رخدادهای تلخی چون فلج شدن یک کودک و شیون‌های یک بیمار مبتلا به ام اس محسوب می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top