آخرین اخبار

جنایت در مرکز یاسر؛ کودکان کار رد مرز می‌شوند!

در محله شوش، انتهای کوچه لادن یک درِ آهنی بزرگ به چشم می‌خورد که پشت آن کودکان کار نگهداری می‌شوند. نام این مکان «مرکز یاسر» است و 35 نفر ظرفیت دارد؛ اما هم‌اکنون 250 کودک در شرایطی غیرانسانی در این مرکز قرنطینه شده‌اند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

در محله شوش، انتهای کوچه لادن یک درِ آهنی بزرگ به چشم می‌خورد که پشت آن کودکان کار نگهداری می‌شوند. نام این مکان «مرکز یاسر» است و 35 نفر ظرفیت دارد؛ اما هم‌اکنون 250 کودک در شرایطی غیرانسانی در این مرکز قرنطینه شده‌اند.

به گزارش «شبکه بیان» طرح «ساماندهی کودکان کار و خیابانی» از 22 خرداد در پایتخت آغاز شده و این کودکان با همکاری موسسه‌های «حامی» و «آوای باران» با اداره کل بهزیستی استان تهران جمع‌آوری و پس از اخذ تعهد کتبی از والدینشان، آزاد می‌شوند. این طرح با حواشی فراوانی همراه شده و انتقاد فعالان اجتماعی را در پی داشته است.

طرح «جمع‌آوری» یا «ساماندهی» کودکان کار بارها اجرا شده و هر بار مطلقاً شکست خورده است. این بار نیز بهزیستی قراردادی را با موسسه آوای باران منعقد کرده تا مأموران این موسسه با گشت زنی در سطح شهر تهران، بچه‌های کار را به زور از سطح خیابان‌ها جمع‌آوری کنند. البته مدیر مرکز یاسر مدعی است که کودکان کار به زور جمع‌آوری نمی‌شوند.

معصومه اسدالله زاده به خبرگزاری ایسنا گفته است «خیلی‌ها مدعی هستند که جمع‌آوری [کودکان کار] به زور بوده است. در جلساتی که بودیم مدیرعامل مؤسسه آوای باران به ما گفته بود که با بچه‌ها صحبت می‌کنند و با راضی کردن کودکان آن‌ها را به این مراکز می‌آورند.»

نگهداری موقت کودکان کار در محل‌های تعیین‌شده و دوری آن‌ها از خانواده‌هایشان در حالی است که در بند 1 ماده 20 کنوانسیون حقوق کودک صراحتاً تأکید شده است «كودك‌ نبايد به‌ طور موقت‌ يا دائم‌ از محيط‌ خانواده‌ و از منافع‌ خويش‌ محروم‌ باشد و بايد از طرف‌ دولت‌ تحت‌ مراقبت‌ و مورد مساعدت‌ قرار گيرد.» جمهوری اسلامی این کنوانسیون را رسماً پذیرفته و آن را امضا کرده است.

خبرنگار خبرگزاری ایسنا در گزارشی درباره ساماندهی کودکان کار نوشته است «درحالی که کودکان مرکز یاسر نسبت به شیوه برخورد مأموران جمع‌آوری معترض بودند و به گفته مدیر مرکز یاسر نیز این کودکان هنگام ورود به مرکز رفتارهای توأم با خشم و خشونت از خود نشان می‌دهند، حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با رد این موضوع توضیح می‌دهد: در جریان بازدیدم از مراکز از بچه‌ها پرسیدم که آیا در روند جمع‌آوری با خشونت با آن‌ها رفتار شده است؟ بچه‌ها این موضوع را رد می‌کنند.»

اما گذشته از اینکه کودکان کار به زور یا با میل خودشان به مرکز یاسر منتقل می‌شوند، خود این مرکز محل مناسبی برای کودکان نیست و گزارش‌ها نشان می‌دهد کودکان قرنطینه شده در آن، شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای دارند.

طبق گفته‌های اسدالله زاده، قرار بر این بوده شهرداری تهران دو مرکز نگهداری را در اختیار موسسه حامی که مسئول و مجری طرح ساماندهی کودکان کار است، قرار دهد تا این کودکان به آنجا منتقل شوند؛ اما شهرداری به وعده خود عمل نکرده است.

مدیر اداره بهزیستی شهرستان تهران روز دوشنبه 24 تیرماه به سایت خبر آنلاین گفته است «مرکز یاسر 35 نفر ظرفیت دارد؛ اما در یک شب ما 110 کودک پذیرش کردیم.»

محمدرحیم فاضلی نژاد اضافه کرده است که «هم‌اکنون 250 کودک در این مرکز حضور دارند که بالغ بر 210 نفر کودکان مهاجر و بدون مجوز هستند. قرار است تا آخر این هفته 50 نفر از کودکانی که مهاجر و بدون مجوز هستند، رد مرز شوند.»

این مقام حکومتی در حالی از ردمرز کردن کودکان صحبت می‌کند که چنین اقدامی بازهم در مغایرت با مفاد کنوانسیون حقوق کودک قرار دارد. در بند 1 ماده 11 این کنوانسیون تصریح شده است که كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ اقداماتي‌ را در جهت‌ «مبارزه‌ با انتقال‌ قاچاق‌ و عدم‌ بازگشت‌ كودكان‌» معمول‌ خواهند داشت‌.

مسئله نگهداری کودکان در شرایط غیرانسانی و رد مرز کردن آن‌ها لابه‌لای خبرها گم ‌شده و کسی صدای معصومیت ده‌ها کودک بی‌گناهی که پشت درِ آهنی مرکز یاسر اسیر طرحی غیرکارشنانی شده‌اند، نمی‌شنود؛ کودکانی که هیچ نقشی در سرنوشت خود نداشته‌اند و فقط برای لقمه نانی در سطح شهر و کارگاه‌ها کار می‌کردند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top