آخرین اخبار

داروی کمیاب/ ارزهای وزارت بهداشت ناپدید شدند

پس از افشاگری وزیر بهداشت درباره فساد 1300 میلیون دلاری در سازمان غذا و دارو، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی این سازمان مدعی شده که 1250 میلیون دلار از ارزهای دولتی «صرف واردات تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی» شده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از افشاگری وزیر بهداشت درباره فساد 1300 میلیون دلاری در سازمان غذا و دارو، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی این سازمان مدعی شده که 1250 میلیون دلار از ارزهای دولتی «صرف واردات تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی» شده است.

به گزارش «شبکه بیان» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با افشای فساد ارزی در سازمان غذا و دارو و شرکت‌های وابسته به این سازمان، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. سعید نمکی روز دوشنبه 24 تیرماه در جمع اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی جمله‌ای را به زبان آورد که واکنش‌های فراوانی را در پی داشت: «یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.»

نمکی ادعا کرده است که «جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند.» به گفته او وزارت بهداشت در حال مبارزه با «فساد سازمان‌یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت» است.

وزیر بهداشت لابه‌لای اظهارات خود، به سامانه‌ای در سازمان غذا و دارو اشاره کرده است که این سازمان از طریق آن به واردات دارو و تجهیزات پزشکی اقدام می‌کند. نمکی گفته است که «سرور این سامانه در خارج از کشور است و فقط عده معدودی به اطلاعات آن دسترسی دارند.»

نمکی اظهار داشته است که «ابایی ندارم بگویم بسیاری از شرکت‌های وابسته به هیئت‌امنای ارزی سازمان غذا و دارو، هر یک به نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ها هم منحل خواهند شد.»

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو پس از افشاگری وزیر بهداشت، مصاحبه‌ای را با خبرگزاری ایسنا ترتیب داده تا از سازمان متبوع خود دفاع کند. حسین صفوی درباره سامانه‌ای که نمکی از آن صحبت کرده، گفته است «در این سامانه موجودی انبارهای شرکت‌ها مشخص است، کالایی که توزیع شده مشخص است و می‌دانیم که این کالا با چه قیمتی توزیع شده است.»

اظهارات این مقام سازمان غذا و دارو در حالی است که طی ماه‌های اخیر بسیاری از داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج کمیاب شده‌اند. قیمت تجهیزات پزشکی نیز تورم بالایی داشته و مدیران کلینیک‌ها می‌گویند به سختی توانایی تأمین لوازم و دستگاه‌های مورد نیاز خود را دارند.

با توجه به اظهارات نمکی که گفته است «فردی 2 میلیون یورو برای ورود استنت قلبی ارز دولتی گرفته بود که به جای آن کابل برق وارد کرده بود؛ به محض اینکه از موضوع مطلع شد از کشور فرار کرد»، چندان تعجب‌آور نیست که دارو و تجهیزات پزشکی در کشور کمیاب یا نایاب شده است.

اگرچه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفته است «سه نفر از سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند» اما از همین حالا مشخص است که نه ارزهای دولتی بر باد رفته به وزارت بهداشت بازمی‌گردند و نه آن بیمارانی که به خاطر کمبود دارو رنج کشیده‌اند، حال بهتری پیدا خواهند کرد.

فساد مالی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو محدود به دولت حسن روحانی نمی‌شود؛ در دوره احمدی‌نژاد نیز رقم هنگفتی از ارزهای دولتی برای واردات دارو، صرف واردات لوازم‌آرایشی شده بود.

وزارت بهداشت متولی نظام سلامت و درمان کشور است و حالا باید دید برخورد حکومت با پدیده فساد در این نهاد حساس چگونه خواهد بود. هرچند برخی معتقدند مفسدان این پرونده به مدیران ارشد حکومت وصل‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top