آخرین اخبار

تهدید 300 هزار «بدحجاب» با پیامک

پلیس ایران «برخورد با بدحجابی» را همچنان «وظیفه قانونی» خود می‌داند و بر همین اساس به تازگی از ارسال پیامک هشدارآمیز به 300 هزار نفر و اخذ تعهد از 150 هزار بدحجاب خبر داده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

پلیس ایران «برخورد با بدحجابی» را همچنان «وظیفه قانونی» خود می‌داند و بر همین اساس به تازگی از ارسال پیامک هشدارآمیز به 300 هزار نفر و اخذ تعهد از 150 هزار بدحجاب خبر داده است.

به گزارش «شبکه بیان» گذشت زمان نشان می‌دهد خواسته‌ها و تمایلات نسل‌های جوان زاویه تندی با ایدئولوژی سیاسی حکومت ایران دارد. یکی از علل افزایش برخوردهای فیزیکی نیروی انتظامی با دختران و پسران اصطلاحاً «بدحجاب» و «هنجارشکن» در ماه‌های اخیر، تندتر شدن این زاویه است.

حکومت ایران احساس می‌کند به تدریج در حال از دست داد تسلط بر افکار نسل‌های جدید و کنترل اوضاع جامعه است. فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز از این ضعف حکومت کاملاً آگاه است و تلاش می‌کند با ایجاد جو رعب و وحشت در جامعه به خواسته‌های حکومت جامه عمل بپوشاند.

حسین اشتری به تازگی گفته است «از ابتدای اجرای طرح ناظر یک، حدود 300 هزار پیامک برای افراد متخلف ارسال شده که از این تعداد 150 هزار نفر برای اخذ تعهد مراجعه کرد‌ه‌اند که با برخورد محترمانه[!] از آن‌ها تعهد اخذ و اعلام شده در صورت تکرار، خودروی آن‌ها توقیف و در مرحله بعد به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.»

بر اساس طرح ناظر یک که از خردادماه در حال اجرا است، به افراد بدحجاب داخل خودروهای شخصی پیامک اخطار ارسال و برای اخذ تعهد به مراکز انتظامی احضار می‌شوند؛ اما ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفته است «طرح ناظر محدود به خودرو نیست.»

سلیمانی همچنین مدعی شده است «ترویج مفاسد اخلاقی و اجتماعی، یکی از برنامه‌های دشمن در کشور است که این کار را حساس‌تر و جدی‌تر می‌کند. پلیس به کشف حجاب به‌ عنوان پدیده اجتماعی نگاه نمی‌کند و به این نتیجه رسیده که از خارج از کشور این موضوع هدایت می‌شود. مطابق قانون، کشف حجاب جرم محسوب می‌شود و پلیس موظف به برخورد با بی‌حجابی چه در خودرو و چه در معابر عمومی است.»

پلیس ایران برای مشروع جلوه دادن برخوردهای خشن و امنیتی با پدیده‌های اجتماعی و سیاسی همواره پای «جریان‌های خارجی» را به میان می‌کشد.

نیروی انتظامی از ابتدای امسال رویکرد خشن‌تری را در مسئله حجاب اتخاذ کرده که انتقادهای تند فعالان اجتماعی و حتی چهره‌های حکومتی را در پی داشته است. اشتری، فرمانده ناجا در پاسخ به انتقادها از نیروی انتظامی در برخورد با دختران، اظهار داشته است که «بررسی‌ها نشان داده دلیل مخالفت برخی افراد با این طرح این است که یکی از بستگان آن‌ها پیامکی توسط پلیس دریافت کرده‌ است.»

درعین‌حال، حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران با اشاره به اینکه به زودی طرح ناظر 2 و 3 نیز در تهران اجرا خواهد شد، گفته است «در طرح ناظر 2 و 3 بحث کنترل واحدهای صنفی، تولیدکنندگان پوشاک و کنترل واحدها و تولیدکنندگانی که مانتوها و البسه نامناسب را تولید کرده یا در معرض نمایش می‌گذارند به مرحله اجرا درخواهد آمد.»

پیش‌ازاین نیز نیروی انتظامی به کمک سایر دستگاه‌های حکومتی بارها طرح‌هایی را برای کنترل حجاب دختران، نظارت بر فروشگاه‌های البسه و اماکن عمومی به اجرا گذاشته که با شکست مواجه شده است.

اکنون نیز فرمانده سپاه محمد رسول‌الله برای برخورد با بدحجابی اعلام آمادگی کرده و گفته است «سپاه حمایت‌های معنوی و اطلاعاتی از نیروی انتظامی خواهد داشت.»

محمدرضا یزدی افزوده است که «هم‌اکنون بسیج با نیروی انتظامی همکاری می‌کند؛ به خصوص بسیج خواهران با همکاران عزیزمان در نیروی انتظامی همراه است.»

تابستان 1393 نیز عوامل سپاه و بسیج اصفهان (انصار حزب‌الله) با پاشیدن اسید به صورت دخترانی که حجاب خود را رعایت نمی‌کردند، جوی از رعب و وحشت را در این شهر به راه انداخته بودند. پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان هرگز به نتیجه‌ای نرسید و رسماً معلوم نشد آمران و عاملان این جنایت کدام افراد بودند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top