آخرین اخبار

فرار مهاجران افغان از جهنم اقتصادی ایران

پس از افت ارزش ریال و کاهش قدرت خرید خانوار در ایران، خروج مهاجران افغان از این کشور افزایش یافته و بسیاری از آن‌ها راهی کشور خود یا اروپا می‌شوند.

4 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پس از افت ارزش ریال و کاهش قدرت خرید خانوار در ایران، خروج مهاجران افغان از این کشور افزایش یافته و بسیاری از آن‌ها راهی کشور خود یا اروپا می‌شوند.

به گزارش «شبکه بیان» نرخ ارز طی یک سال گذشته به شدت افزایش یافته و قیمت همه اجناس و کالاها چند برابر شده است. تحمل این وضعیت نه‌تنها برای مهاجران افغان، بلکه برای خود ایرانی‌ها نیز بسیار مشکل است. حداقل حقوق یک کارگر با میزان هزینه‌های زندگی فاصله زیادی پیدا کرده و دیگر حتی تأمین نیازهای ابتدایی زندگی هم برای مردم مشکل شده است.

شرایط اقتصادی ایران سبب شده مهاجران افغانستانی ناامیدانه این کشور را ترک کنند. اوضاع در ایران به قدری آشفته است که این مهاجران ترجیح می‌دهند به کشور ناامن خود بازگردند ولی در ایران نمانند.

یک کارگر کارخانه بلوک سازی در تهران در گفت‌وگو با شبکه بیان، می‌گوید: «زن و بچه من در افغانستان هستند و باید هرماه مبلغی را برای آن‌ها بفرستم؛ اما با هزینه‌هایی که اینجا دارم، چیزی برای فرستادن به افغانستان باقی نمی‌ماند. هرچه پول در می‌آورم صرف اجاره خانه و خورد و خوراک خودم می‌شود و در نهایت شاید بتوانم سه یا چهار هزار افغانی (450 تا 600 هزار تومان) برای خانواده‌ام بفرستم.»

جاوید به شرایط غیرقابل‌تحمل کارخانه‌ای که در آن مشغول است، اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد «کار کردن در کارخانه بلوک سازی طاقت‌فرسا است و کارفرما هم توجهی به شرایط سخت کارگران ندارد. اینجا 18 نفر مشغول هستند که همه بدون بیمه و مزایا کار می‌کنند. اغلب ما تصمیم گرفته‌ایم که تا آخر تابستان ایران را ترک کنیم.»

جاوید در پاسخ به این پرسش که به کدام کشور خواهد رفت، می‌گوید: «می‌روم افغانستان تا دست زن و طفلم را بگیرم و به یکی از کشورهای اروپایی بروم. همکارم می‌گوید سوئد جای خوبی است، شاید به سوئد بروم.»

آمارهای سازمان بین‌المللی مهاجرت (IMO) نشان می‌دهد سال 2018 میلادی هم‌زمان با آغاز تحریم‌های آمریکا و افزایش نرخ تورم، 442 هزار مهاجر افغان، ایران را ترک کرده‌اند.

اغلب مهاجران افغان در پی فرصت‌های مناسب‌تر برای زندگی به سمت اروپا می‌روند. روند کار هم ساده اما بسیار خطرناک است؛ افغان‌هایی که خواهان مهاجرت به اروپا هستند کارها را در تهران با قاچاق بر هماهنگ می‌کنند و قاچاق بر هم آن‌ها را به ارومیه، ترکیه، یونان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی می‌برند.

گزارش‌ها بیانگر این است که تعداد مهاجران افغان در کشورهای ترکیه و یونان طی یک سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. اغلب این مهاجران سرگردان در ترکیه و یونان افرادی هستند که سال‌ها مقیم ایران بوده‌اند و هرگز تمایل به مهاجرت دوباره نداشته‌اند؛ اما به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی و برخلاف میلشان راهی اروپا شده‌اند تا زندگی آرامی داشته باشند.

مهاجران افغان با وجود اینکه سال‌ها در ایران زندگی می‌کنند و سخت‌ترین مشاغل را به عهده گرفته‌اند، از همه حقوق شهروندی مانند بیمه، یارانه، تحصیل رایگان و دسترسی به خدمات درمانی مناسب محروم هستند. این در حالی است که آن‌ها هر 6 ماه باید مبالغ هنگفتی را برای تمدید کارت آمایش (شناسایی)، کارت کارگری و عوارض شهرداری بپردازند.

جاوید، کارگر بلوک سازی نیز درباره محرومیت‌هایی که در ایران متحمل شده است، می‌گوید «ماه گذشته هرچه پول از کارفرمایم گرفتم برای خانواده‌ام فرستادم، چون دست خود خالی شده بود و حتی برای تهیه غذا هم پول نداشتم، به کمیته امداد مراجعه کردم؛ اما با تمسخر و برخورد تحقیرآمیز کارمند کمیته امداد مواجه شدم. به من گفتند اینجا که جای کمک به افغانی‌ها نیست، برو بیرون.»

این مسائل فقط به جاوید محدود نمی‌شوند؛ این ماجرای دردناک 2 میلیون 400 هزار مهاجر افغان ساکن ایران است که در بدترین شرایط اجتماعی و اقتصادی روزگار می‌گذرانند و گاهی هم در دعواهای سیاسی میان ایران و غرب، تهدید به اخراج می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top