آخرین اخبار

دانش‌آموزان کولر می‌خواهند، نه هوشمندسازی!

در حالی که عده زیادی هنوز در مدارس کپری درس می‌خوانند و جان هزاران دانش‌آموز در 80 هزار کلاس درس به دلیل سیستم گرمایشی غیرایمن در معرض خطر جدی قرار دارد، وزارت آموزش‌وپرورش تفاهم‌نامه‌ای را برای «هوشمندسازی مدارس» با وزارت ارتباطات امضا کرده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که عده زیادی هنوز در مدارس کپری درس می‌خوانند و جان هزاران دانش‌آموز در 80 هزار کلاس درس به دلیل سیستم گرمایشی غیرایمن در معرض خطر جدی قرار دارد، وزارت آموزش‌وپرورش تفاهم‌نامه‌ای را برای «هوشمندسازی مدارس» با وزارت ارتباطات امضا کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» نظام تصمیم‌گیری در ساختار حاکمیتی ایران به قدری آشفته و مبتنی بر نگرش‌های سطحی است که تبعات هر تصمیمی تا سال‌ها گریبان مردم را می‌گیرد و هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی را برای کشور می‌تراشد. بخش عمده‌ای از نارضایتی‌های مردم نیز ناشی از تصمیم‌های پرهزینه و غلطی است که نه متناسب با شرایط بوده و نه دردی از مردم دوا کرده است.

مسئله قابل‌تأمل اینکه نظام تصمیم‌گیری در جمهوری اسلامی به تکرار اشتباهات خود اصرار دارد و بی‌توجه به کاستی‌ها و مشکلات اصلی، همچنان در حال هزینه ‌تراشی‌های بی‌فایده برای مردم است. تازه‌ترین نمونه این مسئله، تفاهم‌نامه‌ای است که میان وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی مدارس امضا شده است.

بر این اساس وزارت ارتباطات قرار است مدارس سراسر کشور را به رایانه و بردهای هوشمند تجهیز و دسترسی آن‌ها را به شبکه ملی اطلاعات تسهیل کند. شاید ظاهر ماجرا بسیار مثبت و جذاب باشد؛ زیرا توان آموزشی مدارس به کمک تکنولوژی افزایش می‌یابد و دانش آموزان هم برای درس خواندن انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند؛ اما این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که به گفته معاون توسعه مدیریت سازمان نوسازی مدارس کشور «80 هزار کلاس درس در سطح کشور از نظر سیستم گرمایشی استاندارد نیستند.»

به گفته محمد جمال‌زاده یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس نیاز است. او همچنین با اشاره به کمبود اعتبارات دولتی، افزوده است «30 درصد فضاهای آموزشی موجود ناایمن هستند که برای رفع این معضل بیش از 80 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.»

خطای تصمیم سازان و تصمیم گیران در جمهوری اسلامی اینجاست که برای هوشمندسازی مدارس و تأمین سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مربوط به آن حاضرند صدها میلیارد تومان هزینه کنند؛ اما برای جلوگیری از سوختن و پرپر شدن دانش آموزان بی‌گناه ناله سر می‌دهند و می‌گویند اعتباری وجود ندارد.

مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش اگر صبح روز 27 آذر 1397 را از یاد نبرده باشند، به خوبی اولویت‌ها را می‌شناسند و می‌دانند باید در درجه نخست چه خلأیی را پر کنند. اگر مسئولان سطحی‌نگر جمهوری اسلامی فراموش کرده‌اند در آن صبح سرد چه فاجعه‌ای رخ داد ما در شبکه بیان به آن‌ها یادآوری می‌کنیم چگونه چهار دانش آموزش 8-7 ساله دختر با چراغ ‌نفتی غیراستاندارد سوختند و برای همیشه داغشان به دل خانواده‌هایشان ماند!

بسیاری از منتقدان و فعالان حوزه آموزش معتقدند اولویت نخست ساماندهی هزاران مدرسه خشتی ناایمن، جمع‌آوری مدارس کپری و کانکسی در روستاهای دورافتاده است. بااین‌همه، وزیر ارتباطات در پاسخ به انتقادها گفته است «ما ارتباط تمامی مدارس ولو همان مدارس کپری را تا پایان سال برقرار می‌کنیم. این مسئله می‌تواند برای نظام آموزشی متحول‌کننده باشد.»

محمدجواد آذری جهرمی، شاید از اینکه بگوید مدارس کپری را هم هوشمند می‌کنیم، شرم کرده است؛ چراکه قطعاً او می‌داند در جنوب کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دانش‌آموزانی که در گرمای بیش از 40 درجه در کپر و کانکس درس می‌خوانند چه حال و روزی دارند. این دانش آموزان نه برد هوشمند می‌خواهند و نه رایانه؛ آن‌ها همه خواسته‌شان یک کولر است تا هنگام درس خواندن، گرمای طاقت‌فرسا عذابشان ندهد و خیسِ عرق نشوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top