آخرین اخبار

تِم غمگین جامعه ایران , الناز کمال احمدی

پژوهشگران اجتماعی و جامعه شناسان ایرانی بارها نسبت به تبعات مشکلات اقتصادی روی سلامت روان شهروندان هشدار داده‌اند؛ اما حکومت ایران و کانون‌های تصمیم‌گیری در عرصه اقتصادی به ‌قدری ضعیف عمل کرده‌اند که ناامیدی از آینده اقتصادی کشور به شدت افزایش یافته است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

الناز کمال احمدی

وزیر بهداشت ایران اخیراً نسبت به تهدید سلامت روان مردم ابراز نگرانی کرده و گفته است «ما 14 تولد با ۱۳ وفات در شیعه داریم؛ اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم.» این اظهارات سعید نمکی موجب واکنش جناح تندرو حکومت شده و برخی هم در حمایت از او، شیوع افسردگی میان شهروندان را به بحثی داغ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده‌اند.

 بر اساس نتایج یک تحقیق که موسسه آمریکایی «گالوپ» انجام داده است، کشورهای چاد، نیجر، سیرالئون، عراق، ایران، بنین، لیبریا، گینه، سرزمین‌های فلسطین و کنگو 10 کشوری هستند که مردمشان بدترین وضعیت روحی را در سال 2018 میلادی تجربه کرده‌اند. هرچند برخی مقامات و رسانه‌های حکومتی نتایج این نظرسنجی را زیر سؤال بردند؛ اما غم و اندوه، واقعیت کتمان ناپذیر جامعه ایران است.

سرانه درآمد بسیار پایین، نبود آزادی‌های مدنی و محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله دلایل غمگین بودن مردم ایران محسوب می‌شوند. پژوهشگران اجتماعی و جامعه شناسان ایرانی بارها نسبت به تبعات مشکلات اقتصادی روی سلامت روان شهروندان هشدار داده‌اند؛ اما حکومت ایران و کانون‌های تصمیم‌گیری در عرصه اقتصادی به ‌قدری ضعیف عمل کرده‌اند که ناامیدی از آینده اقتصادی کشور به شدت افزایش یافته است.

غمگینی شهروندان به غیر از مشکلات اقتصادی، عوامل دیگری هم دارد؛ برای مثل فضای شهرها نیز در بسیاری از روزها صحنه عزاداری عده‌ای از مردم است که به مناسبت مرگ یا کشته شدن امامان شیعه بر سر و سینه خود می‌زنند. این مسئله اخیراً موردانتقاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم قرار گرفته و گفته است «ما 14 تولد در شیعه داریم با 13 وفات، اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم. باید این فضای غم‌انگیز را شکست و آن را تعدیل و تلطیف کرد.»

سعید نمکی اضافه کرده است که «افسردگی عامل خودکشی و بسیاری از خشونت‌های اجتماعی است. باید روان‌های پریشان را در یابیم.»

اظهارات نمکی درباره تِم غمگین جامعه ایران موجب انتقاد عده‌ای تندرو شده است که هرگز چشم دیدن شادی مردم را ندارند و گریه و غم را نوعی ارزش می‌پندارند. تندترین واکنش را یک مداح پرحاشیه به نام «سیدمجید بنی فاطمه» نشان داده است: «به آقای وزیر متذکر می‌شوم که مسئله اشک و عزاداری بر مصائب اهل‌بیت، خط قرمز همه مردم ما است و همه می‌دانند این عزاداری‌ها بهجت‌آور است نه افسرده کننده و این اشک‌ها عامل شهادت است نه خودکشی... وارد مسائلی که می‌تواند شما را به قهقرا ببرد، نشوید.»

تهدید علنی وزیر از سوی یک «مداح» بدون اینکه هیچ تبعاتی برای او داشته باشد، خود نشان‌دهنده ماهیت ساختار قدرت سیاسی در ایران است؛ ساختاری فاسد که جامعه ایران را به قهقرا برده و با تحمیل عقاید و خواسته‌های خود به شهروندان، روحیه آن‌ها را از بین برده است.

رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دی‌ماه پارسال اذعان کرده بود که بر اساس یک پیمایش، 12 میلیون ایرانی شامل افراد 15 تا 64 سال از «اختلال روانی» رنج می‌برند.

علی اسدی تصریح کرده بود که «هم‌اکنون شیوع اختلال‌های روان‌پزشکی در جامعه روند افزایشی دارد و باید به این مهم توجه داشت که بیشترین بار بیماری‌ها و هزینه‌ها را نیز این بخش به خود اختصاص داده است.»

روانشناسان اجتماعی معتقدند اختلالات روانی و افسردگی در افراد موجب بروز خشونت در خانواده و جامعه می‌شود. آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهند در سه‌ماهه امسال 153 هزار و 885 نفر به دلیل نزاع و درگیری به این سازمان مراجعه کرده‌اند.

در 10 ماهه سال 1397 نیز 465 هزار و 853 نفر به دلیل ضرب‌وجرح ناشی از نزاع و درگیری به سازمان پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند. این آمار حیرت‌آور نسبت به 10 ماهه سال 1396، 6.6 درصد افزایش داشته است. در هر نزاع و درگیری حداقل دو نفر دخیل هستند؛ بنابراین می‌توان گفت هرسال حدود یک ‌میلیون نفر به زدوخورد می‌پردازند. تازه این فقط آمارهای ثبت‌شده و رسمی است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top