آخرین اخبار

دیوار کارتخوان در برابر فرار مالیاتی پزشکان

سازمان امور مالیاتی کشور تا 23 مرداد به پزشکان مهلت داده است تا نسبت به نصب دستگاه کارتخوان در مطب خود اقدام کنند؛ طرحی که به گفته مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی مانع فرار مالیاتی پزشکان می‌شود.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

سازمان امور مالیاتی کشور تا 23 مرداد به پزشکان مهلت داده است تا نسبت به نصب دستگاه کارتخوان در مطب خود اقدام کنند؛ طرحی که به گفته مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی مانع فرار مالیاتی پزشکان می‌شود.

به گزارش «شبکه بیان» در بند ی تبصره 6 قانون بودجه 1398 تصریح شده است که همه پزشکان، پیراپزشکان، داروسازان و دامپزشکان طبق ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، می‌بایست از ابتدای سال 98 از پایانه فروشگاهی (کارتخوان) استفاده کنند؛ اما پس از گذشت بیش از چهار ماه از سال جاری، سازمان امور مالیاتی کشور تازه متوجه این وظیفه قانونی خود شده است.

حرفه پزشکی در ایران از جمله صنوفی به شمار می‌آید که بسیاری فعالان آن از پرداخت مالیات طفره می‌روند. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، رقم فرار مالیاتی پزشکان به 6700 میلیارد تومان در سال می‌رسد. بسیاری از پزشکان ایرانی با خودداری از نصب دستگاه کارتخوان در مطب خود، مانع شفاف‌سازی درآمدهایشان می‌شوند.

پزشکان مانند دیگر صاحبان مشاغل موظف به ثبت اظهارنامه مالیاتی هستند؛ اما محمدرضا نوری، رئیس امور مالیاتی استان تهران مرداد پارسال گفته بود «از میان حدود 20 هزار پرونده پزشکان در تهران، تنها 11 هزار نفر برای عملکرد سال 1396 اظهارنامه ارائه کردند.»

بر اساس آمارهای وزارت بهداشت هم‌اکنون 40 هزار پزشک متخصص و 28 هزار دندانپزشک در ایران فعالیت می‌کنند. گفته می‌شود حداقل درآمد ماهیانه یک پزشک متخصص 50 میلیون تومان و درآمد ماهیانه یک دندانپزشک نیز به 30 میلیون تومان می‌رسد؛ ضرب این اعداد در تعداد پزشکان متخصص و دندانپزشکان و تعداد ماه‌های سال، عدد 34 هزار میلیارد تومان را به دست می‌دهد. اگر مالیات 20 درصدی برای جامعه پزشکی در نظر گرفته شود، مالیات بر این 34 هزار میلیارد تومان به بیش 6800 میلیارد تومان می‌رسد. این یعنی گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره فرار مالیاتی پزشکان با واقعیت‌ها هماهنگی دارد.

این فرار بزرگ مالیاتی، در حالی است که واحدهای تولیدی که سهم بالایی در اشتغال کشور دارند، بیشترین فشار را از سوی سازمان امور مالیاتی متحمل می‌شوند. فرار پزشکان از پرداخت مالیات انتقاد مردم را هم در پی داشته است. سال گذشته کمپینی تحت عنوان «پزشک فراری از کارتخوان» در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد که با واکنش‌هایی در دولت و مجلس همراه شد.

حساسیت مردم نسبت به فرار مالیاتی پزشکان موجب شد تا دولت در قانون بودجه 98 به این مسئله را در نظر بگیرد. در بند ی تبصره 6 قانون بودجه 1398 تصریح شده است که همه پزشکان، پیراپزشکان، داروسازان و دامپزشکان طبق ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، می‌بایست از ابتدای سال 98 از پایانه فروشگاهی (کارتخوان) استفاده کنند.

بر این اساس سازمان امور مالیاتی کشور با سازمان نظام پزشکی توافق کرده‌اند که مطب همه پزشکان نهایتاً تا 23 مرداد امسال مجهز به دستگاه کارتخوان شود.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که «بر اساس قانون، پزشکان و سایر اصناف مکلف‌اند از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند؛ اما با هماهنگی با بانک مرکزی کارتخوان‌های مخصوصی در مطب‌ها نصب خواهد شد که مجهز به حافظه مالیاتی است.»

علی رستم پور با اشاره به اینکه، مشاغل پزشکی که از کارتخوان بانکی استفاده نکنند مشمول جریمه خواهند شد، به خبرگزاری تسنیم گفته است «کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده نکنند 2 درصد درآمد حاصل از فروش خدمت سالیانه‌ آن‌ها مشمول جریمه خواهد شد.»

برخی کارشناسان می‌گویند با وجود این طرح سازمان امور مالیاتی، پزشکان همچنان می‌توانند از پرداخت مالیات فرار کنند. آن‌ها می‌گویند بهانه‌هایی همچون «قطع بودن دستگاه کارتخوان» به منظور دریافت نقدی، می‌تواند این طرح را خنثی کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top