آخرین اخبار

سختگیری بر

جامعه اسلامی مد نظر حکومت جمهوری اسلامی، در ابتدای امر و شاید حتی در انتهای آن، صرفا ظاهر را می خواهد. تفاوتی نمی کند زیر پوست شهری به وسعت تهران که هر از گاهی در نیمه های شب، صدای جیغ زنی شنیده می شود، چه می گذرد.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

فرقی نمی کند که صبح زود با چشمان پف کرده که مجبور به آرایش آنها شده اید تا رییس شرکت خوشش بیاید سوار مترو می شوید یا شب که با چشمان ورم کرده ناشی از خستگی به خانه برمی گردید تا چای بنوشید و بخوابید تا فردا!

در همه حالت اگر از این پس وارد فضای پادگانی شهر تهران می شوید هم باید مترو را پادگانی تر بدانید.

پس از طرح ریزی و اجرای حجاب کامل در فضای خوابگاه دخترانه، کنسرت، ادارات دولتی و دانشگاه، حال نوبت به مترو می رسد که باید حجاب کامل در آن رعایت شود.

برای جامعه بیماری که حکومت مولد آن است و بر سر زنان خارجی هم اگر شال یا روسری پیدا نکنند، پیراهن مردانه گذاشته می شود، ظواهر بسیار مهم است.

بارها مقامات حکومت اعلام کرده اند که جامعه اسلامی باید ظاهر اسلامی هم داشته باشد. اما این یک دروغ بزرگ حکومتی است.

جامعه اسلامی مد نظر حکومت جمهوری اسلامی، در ابتدای امر و شاید حتی در انتهای آن، صرفا ظاهر را می خواهد. تفاوتی نمی کند زیر پوست شهری به وسعت تهران که هر از گاهی در نیمه های شب، صدای جیغ زنی شنیده می شود، چه می گذرد.

تفاوتی نمی کند که آنارشیسم برآمده از ضدیت با یک سیستم ایدئولوژیک، در خانه چه می کند چرا که دستش از آن کوتاه است. اما به محض آنکه این خانه نشینی و انقلاب درون خانه ای، به هر شکلی چه مجازی و چه حقیقی، نمای دیگری از پایتخت کشوری را نشان دهد که رهبر آن، رهبر مسلمین جهان است، ماجرا فرق خواهد کرد.

اگر حتی شبکه خبری چون CNN از تهران گزارش مستند تهیه کند، افراد حاضر در صحنه، "بازیگر" خواهند بود و نشان داده می شود که عملا هیچ مستندی هم وجود ندارد.

یکی از کارهای فکاهی خبرگزاری امنیتی فارس، ساختن صفحه ای تحت عنوان "فارس من" است که در آن یک موضوع همچون "مبارزه با بدحجابی و بی حجابی در مترو" با امضای تنی چند از افراد "بی نام" تحت عناوینی چون "مسئولان اداره…"، "مسئولان متروی…" و از این دست درخواست می شود.

به طور مثال در موضوع برخورد با "بدحجابان و بی حجابان" در مترو، صفحه ای طراحی شد که تنها یک گزینه داشت؛ «حمایت می کنم»!

از دید فارس، گزینه ای به نام "مخالفم" یا "حمایت نمی کنم" و مفهوم دموکراسی وجود ندارد. با همین یک گزینه و نمایش نموداری خطی از تعداد امضاهای جمع شده در جهت حمایت از طرح های به ظاهر مردمی، فشار امنیتی نیز به وجود می آید و تبدیل به یک تصمیم می شود.

عملا فارس برای جامعه تصمیم سازی می کند و نهادهای مسئول، تصمیم ساخته شده را صرفا اجابت می کنند.

در همین مورد، صفحه فارس من، از قول مسئولان مترو خواستار برخورد با پدیده "مشکوک" و "سازماندهی شده" بی حجابی و بدحجابی شده است.

پس از آن، "فرنوش نوبخت"، مدیرعامل متروی تهران می گوید با همکاری پلیس، ماموران مترو اقدام به ارشاد مسافران خواهند کرد.

آقای نوبخت در این باره گفت: همکاران ما در این زمینه برنامه‌‌ریزی‌های لازم را انجام دادند و ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان در مترو انجام می‌گیرد.

وی در ادامه به خبرنگار فارس گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد بهتر شدن روند حجاب در مترو خواهیم بود که البته فعالیت ماموران مترو ارشادی است و در راستای همکاری با پلیس انجام می‌گیرد.

در اینکه ارگانی چون پلیس ایران، آیا اصولا خود، مامور برقراری انضباط اجتماعی (حجاب) است یا خیر و بر چه مبنایی آن را اعمال می کند سوال وجود دارد اما حالا ماموران مترو هم در دسته آمران به معروف و ناهیان از منکر هستند.

روبروی هم قرار دادن مردم در برابر مردم و مامور ساختن از فرد یونیفرم دار، از شگردهای جمهوری اسلامی است که سعی می کند آن را اجرا کند. با چنین روشی، دیگر نیاز نیست انرژی چند برابری گذاشته شود.

امضاهایی از ناکجا جمع شده اند، تصمیمی گرفته شده و حالا بر اساس یک قانون خودساخته، بر مردم اعمال قانون می شود.

احتمال می رود پس از اجرای این طرح، میزان تنش و درگیری در سطح مترو و در شرایطی که ازدیاد جمعیت در ساعات پر ترافیک روز به اوج می رسد افزایش یابد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top