آخرین اخبار

افزایش 5 درصدی گرایش به مواد مخدر در ایران

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اذعان به اینکه گرایش به مصرف مواد مخدر در کشور پنج درصد افزایش یافته، مدعی شده است که «فضای مجازی و مافیای رسانه‌ای» عامل افزایش تمایل به مصرف مواد مخدر در کشور هستند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد شکست خورده و حالا مقامات این حکومت لب به اقرار گشوده‌اند.دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اذعان به اینکه گرایش به مصرف مواد مخدر در کشور پنج درصد افزایش یافته، مدعی شده است که «فضای مجازی و مافیای رسانه‌ای» عامل افزایش تمایل به مصرف مواد مخدر در کشور هستند.

به گزارش «شبکه بیان» آمارهای رسمی بیانگر وجود 2 میلیون و 800 هزار معتاد به مواد مخدر در کشور است. آمارهای غیررسمی نیز نشان می‌دهند ایران دارای بیش از پنج میلیون نفر مصرف‌کننده مواد مخدر است و حدود 20 میلیون نفر هم به طور مستقیم و غیرمستقیم با پدیده اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

حکومت ایران مدعی مبارزه با مواد مخدر و پدیده اعتیاد است؛ اما شواهد نشان می‌دهد همه اقدام‌های جمهوری اسلامی علیه اعتیاد و مواد مخدر به جمع‌آوری معتادان از سطح معابر و دستگیری خرده‌فروشان محدود می‌شود. این اقدام‌های سطحی نتیجه مثبتی در پی نداشته و آن‌طور که دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان کرده، گرایش به مصرف مواد مخدر در ایران پنج درصد افزایش یافته است.

اسکندر مؤمنی در دومین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی با اشاره به اینکه  هفت درصد زندانیان کشور مرتبط با مواد مخدر هستند، از فوت سه هزار نفر در سال بر اثر مصرف مواد مخدر در ایران خبر داده است.

شکست در مبارزه با اعتیاد

این روزها کمتر خانواده‌ای را در ایران می‌توان یافت که با پدیده اعتیاد و مواد مخدر درگیر نباشد. در بسیاری از خانواده‌ها حداقل یک نفر معتاد یا یک موادفروش به چشم می‌خورد. سرانجام این کار هم سرقت، طلاق، کارتن‌خوابی یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت زندان است. زندان‌های ایران مملو از مجرمانی است که در حال حمل مواد بوده‌اند یا سر چهار راه‌ها و در پارک‌ها خرده‌فروشی می‌کرده‌اند.

در نگاه نخست، به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی در حال مبارزه با آفت اعتیاد است؛ اما اندکی تأمل این نتیجه را به دست می‌دهد که مبارزه با اعتیاد هرگز در اولویت برنامه‌های حکومت ایران قرار ندارد. فعالیت‌های پراکنده نهادهایی چون ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز چندان کارساز نبوده و اثری در کاهش تعداد معتادان نداشته است.

گسترش پدیده فساد دیگر مسئله‌ای انکارناپذیر شده است. رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه آمار مصرف اعتیاد نسبت به 10 سال گذشته روند صعودی داشته، به خبرگزاری خانه ملت گفته است «ستاد مبارزه با مواد مخدر عملکرد ضعیفی دارد. دسترسی راحت به مواد مخدر نشانه عملکرد ضعیف این ستاد است؛ زیرا توجهی به امر پیشگیری ندارد و به ‌هیچ ‌وجه عملکرد آن قابل توجیه نیست.»

البته دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر تقصیر را به گردن رسانه‌ها انداخته و مدعی شده است که «فضای مجازی و مافیای رسانه‌ای باعث افزایش تمایل به مصرف مواد مخدر در کشور شده است.»

خضری اضافه کرده است که «ما ستاد مبارزه با مواد مخدر را داریم که رئیس آن رئیس‌جمهور و دبیرش [دبیر کل] وزیر کشور است که به دلیل مشغله کاری، وقت پرداختن به این مهم را ندارند.»

مقصر گسترش پدیده اعتیاد هر نهادی باشد، فرق چندانی ندارد؛ چراکه کلیت نظام ایران زیر سؤال است و باید پاسخگو باشد که چرا به گفته خضری «دسترسی به مواد مخدر در ایران به زیر 6 دقیقه» رسیده است. نهادهایی که در حوزه مبارزه با پدیده اعتیاد و مواد مخدر مسئولیت دارند و هرسال بودجه‌های کلان دریافت می‌کنند، باید پاسخ دهند که چرا به گفته ایوب سلیمانی، جانشین فرماندهی ناجا سن اعتیاد در کشور به 16 سال کاهش یافته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top