آخرین اخبار

مردم باید لوازم‌تحریر را سه برابر گران‌تر بخرند

یک ماه مانده به بازگشایی مدارس در ایران، قیمت لوازم‌تحریر نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته و بسیاری از خانواده‌ها قادر به تأمین وسایل آموزشی فرزندان خود نیستند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک ماه مانده به بازگشایی مدارس در ایران، قیمت لوازم‌تحریر نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته و بسیاری از خانواده‌ها قادر به تأمین وسایل آموزشی فرزندان خود نیستند.

به گزارش «شبکه بیان» گرانی در همه بازارهای ایران بیداد می‌کند. یک سال و نیم می‌شود که شرایط اقتصادی برای مردم دشوارتر شده و خانوارهای زیادی توانایی تأمین نیازهای اساسی خود را هم ندارند. دولت می‌گوید شرایط کشور به دلیل تحریم‌ها سخت شده و کاری از دستش ساخته نیست. از سوی دیگر، مردم اصرار دارند اختلاف‌ها با آمریکا حل شود تا اوضاع اقتصادی بهتری را تجربه کنند؛ اما حکومت به مردم می‌گوید «مقاومت» کنید تا آمریکا را «پشیمان» کنیم!

این روزها جامعه ایران به دو نیمه تقسیم شده است؛ اکثریت بسیار فقیر و اقلیت بسیار غنی. اکثریتی که به علت ندانم‌کاری‌های حکومت به نان شب محتاج شده‌اند و اقلیتی که بر اثر تورم وحشتناک به مال‌ومنالشان اضافه شده و دست‌وبالشان برای انجام هر کاری باز است. شکاف طبقاتی بر همه مناسبات اثر گذاشته و امروزه نمودهای عینی این فاجعه را می‌توان در پایتخت و سایر شهرها مشاهده کرد.

حکومت نیز به جای اینکه فاصله طبقاتی را کاهش دهد، در حال استفاده از فرصت موجود است. دامن زدن به تبعیض آموزشی و ایجاد مدرسه‌های خصوصی و پولی شدن مدرسه‌های دولتی تنها یکی از نمونه‌های بارز فرصت‌طلبی‌های حکومت محسوب می‌شود.

چالش خرید لوازم‌تحریر

اقتصاد متلاطم ایران سراسر زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار داده و حالا 34 روز مانده به بازگشایی مدارس در ایران، قیمت لوازم‌تحریر سه  برابر گران‌تر از سال گذشته شده است.

رئیس اتحادیه صنف لوازم‌تحریر و نوشت‌افزار تهران گفته است «طی یک سال گذشته که قیمت ارز بین 4 تا 5 برابر افزایش یافت، طبیعتاً قیمت لوازم‌تحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین، قیمت لوازم‌تحریر حدود 3 برابر سال قبل شده است.»

موسی فرزانیان درباره سطح عرضه لوازم‌تحریر هم هشدار داده و اظهار داشته است که «با نزدیک‌تر شدن به فصل شروع مدارس و افزایش خرید لوازم‌تحریر، تقاضا برای خرید دفترهایی که قیمت‌های پایین‌تری دارند، بیشتر خواهد شد و ازاین‌رو ممکن است تا اندازه‌ای با کمبود دفترهای ساده و ارزان‌قیمت مواجه شویم.»

محمودرضا صنعتکار،رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور نیز با اشاره به افزایش قیمت دلار و محصولات پتروشیمی و افزایش حقوق و دستمزد نسبت به سال گذشته، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از «دو برابر شدن قیمت لوازم‌تحریر» خبر داد.

هم‌زمان خبرگزاری تسنیم نیز از عرضه لوازم‌تحریر لاکچری در بازارهای تهران خبر داده و نوشته است «مشتریان دفترهای لاکچری برای داشتن یکی از دفترچه‌های این برندها، می‌بایست رقمی بین 160 هزار تومان تا بیش از 5 میلیون و 970 هزار تومان پرداخت کنند و اگر علاقه‌مند باشند که در کنار این دفتر، یک خودکار هم داشته باشند، این رقم به بیش از 10 میلیون تومان می‌رسد.»

تسنیم نوشته است این لوازم‌تحریرهای لاکچری مشتری‌های خود را دارند و تاکنون 2 عدد «خودنویس 380 میلیون تومانی» نیز به فروش رسیده است. این در حالی است که خانواده‌های میلیون‌ها دانش‌آموز از خرید کیف، کفش، لباس، دفتر و نوشت‌افزار ناتوان هستند و سال تحصیلی جدید برایشان به یک چالش دشوار تبدیل شده است.

بر اساس آمارهای حکومتی، بر اثر سقوط ارزش ریال بیش از دوسوم قدرت خرید مردم کاهش یافته است. به گفته مقامات انتظامی ایران به دلیل گسترش فقر، سرقت‌های خرد نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است. بااین‌همه، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی اذعان کرده است که «خود ما هم از شرایط سخت زندگی مردم آن‌طور که باید و شاید مطلع نیستیم.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top