آخرین اخبار

پل طبیعت؛ نماد تهران یا سمبل خودکشی؟

پل طبیعت این روزها به محلی مناسب برای خودکشی پایتخت‌نشینان تبدیل شده است. هرکس دلش از اوضاعی که جمهوری اسلامی به وجود آورده، خون است، روی این پل فلزی می‌رود و خودش را از ارتفاع 40 متری به پایین پرتاب می‌کند.

6 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پل طبیعت این روزها به محلی مناسب برای خودکشی پایتخت‌نشینان تبدیل شده است. هرکس دلش از اوضاعی که جمهوری اسلامی به وجود آورده، خون است، روی این پل فلزی می‌رود و خودش را از ارتفاع 40 متری به پایین پرتاب می‌کند.

به گزارش «شبکه بیان» تازه‌ترین قربانی پل طبیعت، جوان 28 ساله‌ای است که ساعت 10 روز جمعه اول شهریور خودش را از روی آن به پایین انداخت و جانش را از دست داد؛ البته این جوان تهرانی قربانی اوضاع ناگوار اقتصادی و اجتماعی ایران است. او شاید از اینکه نتوانسته شغلی برای خودش پیدا کند ناامید و افسرده شده، ممکن است از بی‌پولی و فقر طاقتش طاق شده، کسی چه می‌داند شاید هم آینده خود را در کشوری که آخوندها بر آن حکومت می‌کنند، سیاه دیده و خودکشی را ترجیح داده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادعا کرده است که آتش‌نشانان سه ایستگاه آتش‌نشانی به همراه دو دستگاه نردبان هیدرولیکی بلند و تشک نجات «در عرض سه دقیقه» به محل حادثه اعزام شدند. جلال ملکی در ادامه به خبرگزاری تسنیم گفته است «آتش‌نشانان به محض رسیدن به محل حادثه، مشغول پهن کردن تشک نجات و آماده کردن نردبان‌های هیدرولیکی برای نجات این فرد شدند که وی خودش را به پایین پرتاب کرد.»

این نخستین بار نیست که یک شهروند تهرانی به قصد پایان دادن به زندگی‌اش از روی پل طبیعت به پایین می‌پرد. از مهرماه 1393 که کار ساخت این پل تمام شده، ده‌ها نفر به قصد خودکشی روی این سازه فلزی رفته‌اند تا به زندگی در جهنمی که جمهوری اسلامی برای آن‌ها درست کرده است، پایان دهند.

پل طبیعت که یکی از نمادهای پایتخت محسوب می‌شود، از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد و بوستان‌های طالقانی در شرق و آب‌وآتش در غرب را به هم متصل می‌کند. این پل حالا به نماد خودکشی در تهران تبدیل شده است؛ پلی که در بی‌عرضگی حکومت، توانسته به بسیاری از مشکلات، گرفتاری‌ها، افسردگی‌ها و بی‌پولی‌ها برای همیشه پایان دهد.

جامعه شناسان بزرگی همچون «آنتونی گیدنز» می‌گویند عمده دلیل خودکشی‌ها در جهان اقتصادی هستند؛ یعنی هر جا مشکلاتی چون بیکاری، تورم بالا و فقر باشد، آنجا قطعاً تعداد خودکشی‌ها زیاد است. اقتصاد ایران به طور کامل در کنترل یک حکومت مذهبی و فاسد قرار دارد و به همین دلیل طی 40 سال گذشته شرایط اقتصادی مردم به ویژه کم‌درآمدها بدتر شده است. این در حالی است که ایرانی‌ها روی صدها میلیارد دلار نفت، گاز و مواد معدنی خوابیده‌اند ولی سهم آن‌ها فقط تورم 50 درصدی و تنگدستی است.

فقر، بیکاری و بی‌پولی در ایران آسیب‌های متعدد اجتماعی را در پی داشته است؛ از اختلال روانی و خودکشی گرفته تا سرقت، اعتیاد و طلاق. احمد جلیلی، رئیس انجمن علمی روان‌پزشکان می‌گوید تحقیقات تازه در ایران نشان می‌دهد بین 20 تا 25 درصد ایرانیان دچار بیماری روانی هستند و بیش از 50 درصد مراجعه‌کنندگان به پزشکان عمومی دارای انواعی از بیماران روانی هستند.

محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان هم اقرار کرده است که «در سال 96، حدود چهار هزار و 992 نفر در کشور اقدام به خودکشی کرده‌اند. این رقم طبق آمار ارائه‌شده از سوی نیروی انتظامی و نیز پایش‌های خود ما است.»

مقامات ارشد حکومت ایران و شورای عالی امنیت ملی به سازمان پزشکی قانونی دستور داده‌اند که آمار مربوط به خودکشی را منتشر نکنند. این سازمان نیز با اینکه بخشی از وب‌سایت خود را به آمار خودکشی‌ها اختصاص داده است، عدد و رقمی از این بحران در آن بخش دیده نمی‌شود.

بااین‌همه، خبرگزاری ایسنا شهریور 97 آماری را به نقل از سازمان پزشکی قانونی منتشر کرد که نشان می‌دهد در سال 96، 4627 نفر خودکشی کرده‌اند که 3262 نفر مرد و 1365 نفر زن بوده‌اند. این آمار نسبت به سال قبل از آن پنج درصد افزایش داشته است. با توجه به شرایط بد اقتصادی در یک سال و نیم گذشته می‌توان گفت تعداد خودکشی‌ها بسیار بیشتر از سال 96 شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top