آخرین اخبار

بلاتکلیفی معلمان حق‌التدریس در آستانه مهر

در حالی که مهر امسال 60 هزار معلم و فرهنگی در ایران بازنشسته می‌شوند، حدود 13 هزار معلم حق‌التدریس برای فعالیت در سال تحصیلی جدید بلاتکلیف مانده‌اند.

5 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالی که مهر امسال 60 هزار معلم و فرهنگی در ایران بازنشسته می‌شوند، حدود 13 هزار معلم حق‌التدریس برای فعالیت در سال تحصیلی جدید بلاتکلیف مانده‌اند.

به گزارش «شبکه بیان» مسئله عدم استخدام معلمان حق‌التدریس وزارت آموزش‌وپرورش سال‌هاست در رسانه‌ها مطرح است؛ اما دولت هرسال به بهانه‌های مختلف از جمله نبود بودجه از استخدام هزاران نیروی فرهنگی بلاتکلیف سر باز زده است. امسال بحث استخدام این معلمان جدی‌تر از سال‌های قبل مطرح شده ولی حدود سه هفته مانده به آغاز سال تحصیلی جدید، روند استخدام‌ها هنوز آغاز نشده است.

برخی کارشناسان می‌گویند دولت جمهوری اسلامی اگر هرچه سریع‌تر حق‌التدریس‌ها را استخدام نکند، امسال مدارس قطعاً با کمبود معلم روبه‌رو خواهند شد. این در حالی است که مجلس شورای اسلامی مرداد امسال «قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» را به تصویب رسانده و زمینه استخدام حق‌التدریس‌ها فراهم شده است.

اما چالش اصلی این است که دولت هنوز آئین‌نامه اجرایی این قانون را تصویب نکرده و سازمان امور اداری و استخدامی کشور قادر به اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس نیست. جواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بیستم مرداد امسال گفته بود «آئین‌نامه تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریس امروز در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب نهایی می‌رسد.»

اما انگار از نظر سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش «امروز» هنوز فرا نرسیده است! عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از روند کند تصویب آئین‌نامه اجرایی استخدام حق‌التدریس‌ها، گفته است «سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش یک ماه قبل گفت، کارها انجام شده است و آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس امروز در دولت نهایی می‌شود پس از آن در تاریخ 25 مرداد آقای الهیار، معاون وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که فرآیند استخدام معلمان حق‌التدریس از مهر آغاز می‌شود. سومین روایت هم مربوط به رئیس سازمان اداری و استخدامی است که می‌گوید آئین‌نامه در کمیسیون اجتماعی دولت است و پس از تصویب در نوبت صحن دولت قرار می‌گیرد، این سه مدل صحبت از مسئولان یعنی ناامید‌کردن افرادی که باید آینده‌سازان کشور را تربیت کنند.»

احمدی لاشکی اضافه کرده است که «متأسفانه نه‌تنها وضعیت معلمان حق‌التدریس را ساماندهی نمی‌کنند بلکه دراین‌باره حرف‌های مختلفی را مطرح می‌کنند که باعث سردرگمی معلمان شده است.»

بخش زیاد از مشکلات را می‌توان متوجه وزارت آموزش‌وپرورش دانست؛ وزارت خانه‌ای که ماه‌هاست با سرپرست اداره می‌شود و بدون برنامه‌ای مشخص و حالتی سردرگم، قرار است سال تحصیلی جدید را با حدود 15 میلیون دانش‌آموز آغاز کند.

وزارت آموزش‌وپرورش به عنوان یک نهاد تخصصی می‌توانست همان مردادماه که قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس به تصویب مجلس رسید، کار نگارش آئین‌نامه را آغاز کند و بلافاصله آن را برای تصویب به هیئت‌وزیران ارسال کند.

مجلس شورای اسلامی دیگر مقصر ماجرای بلاتکلیفی معلمان حق‌التدریس است. این نهاد قانون‌گذار پس از سال‌ها تعلل، قانون استخدام معلمان حق‌التدریس در مقطعی تصویب کرده که چیزی تا بازگشایی مدارس باقی نمانده است.

در حالی که به گفته حسینی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش مهر امسال 60 هزار فرهنگی بازنشسته می‌شوند، معلوم نیست چرا دولت و به ویژه خود این وزارتخانه موضوع استخدام معلمان حق‌التدریس را جدی نگرفته‌اند. معلمان حق‌التدریس پیش از این بارها در مقابل مجلس و سایر ارگان‌های مرتبط دست به تجمع و اعتراض زده‌اند تا تکلیف شغلی‌شان روشن شود.

با وجود همه اعتراض‌ها و فشارها، قانون استخدام معلمان حق‌التدریس محدود به نیروهای قبل از سال 1392 است و شامل افرادی که بعد از این سال جذب شده‌اند، نمی‌شود. این در حالی است که همه معلمان حق‌التدریس می‌بایست تا پایان قانون برنامه ششم توسعه به استخدام وزارت آموزش‌وپرورش در بیایند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top