آخرین اخبار

چهار میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در ایران

در حالی که وزارت کشور آمار معتادان به مواد مخدر را 2 میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرده است، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان کرده است که بیش از چهار میلیون نفر در ایران مواد مخدر مصرف کمی کنند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که وزارت کشور آمار معتادان به مواد مخدر را 2 میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرده است، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان کرده است که بیش از چهار میلیون نفر در ایران مواد مخدر مصرف کمی کنند.

به گزارش «شبکه بیان» اعتیاد از یک مشکل به یکی از بحران‌های اجتماعی در ایران تبدیل شده است؛ بحرانی که سراسر کشور را در بر گرفته و صدها هزار جوان و نوجوان را درگیر خود کرده است. شیشه، کراک، گل و... از جمله ماده‌های مخدری هستند که این روزها میان جوانان رواج دارند. هرکسی که خواهان این مخدرهای صنعتی باشد، در کمتر از پنج دقیقه می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

ارزان بودن و در دسترس بودن انواع مواد مخدر یکی علل شیوع اعتیاد میان جوانان است؛ جوانانی که بیکاری، بی‌پولی و مشکلات خانوادگی افسرده‌شان کرده و به راحتی در دام فروشندگان مواد مخدر میفتند.

در حالی که وزارت کشور اعلام کرده است 2 میلیون و 800 هزار نفر به اعتیاد مبتلا هستند، آمارهای غیررسمی نشان می‌دهند ایران دارای بیش از پنج میلیون نفر مصرف‌کننده مواد مخدر است و حدود 20 میلیون نفر هم به طور مستقیم و غیرمستقیم با پدیده اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

اما اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر سیزدهم شهریور در نشستی با «جمعی از پیشکسوتان و قهرمانان ملی ورزش با هدف هم‌اندیشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد» به وجود «بیش از چهار میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر» اذعان کرده و گفته است «بر اساس آمار شیوع‌شناسی 2 میلیون و 800 هزار مصرف‌کننده دائمی و یک میلیون و 600 هزار مصرف‌کننده تفننی مواد مخدر در کشور وجود دارند که در مجموع آمار مصرف‌کنندگان مواد مخدر به بالای چهار میلیون می‌رسد.»

مؤمنی چندی پیش نیز اعلام کرده بود که «گرایش به مصرف مواد مخدر در کشور پنج درصد افزایش یافته» است. او مدعی شده بود که «فضای مجازی و مافیای رسانه‌ای» عامل افزایش تمایل به مصرف مواد مخدر در کشور هستند.

کاهش سن اعتیاد در ایران

اعتیاد به مواد مخدر در ایران ابعاد گوناگونی یافته و با پیچیدگی‌های فراوانی همراه شده است. جمهوری اسلامی نه‌تنها در مبارزه با مواد و مخدر و اعتیاد شکست ‌خورده، بلکه در غفلت نهادهای مسئولش سن اعتیاد به کمتر از 15 سال رسیده است. معاون دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت 25 فروردین امسال اذعان کرده بود که «میانگین سن شروع مصرف مواد مخدر در كشور نسبت به گذشته كاهش یافته و به 15 سال رسیده است.»

علی اسدی گفته بود «شایع‌ترین سن مصرف مواد مخدر در كشور بین 25 تا 45 سال است. كاهش سن شروع مصرف مواد مخدر به این دلیل است كه به طور مثال برخی از نوجوانان فكر می‌کنند ماده مخدری مانند گل یا حشیش، اعتیادآور نیست و این یك باور غلط است.»

این اظهارات اسدی در حالی است که کارشناسان مسائل اجتماعی نخستین علت روی آوردن به مواد مخدر را بیکاری دانسته‌اند. اتفاقاً گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد بیشترین بیکاران کشور افراد 25 تا 45 ساله هستند؛ یعنی همان سنی که به گفته اسدی بیشترین جمعیت معتاد کشور را دارد.

طی سال‌های گذشته که بیکاری روندی افزایشی داشته، اعتیاد نیز رو به گسترش بوده است. رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه آمار مصرف اعتیاد نسبت به 10 سال گذشته روند صعودی داشته، به خبرگزاری خانه ملت گفته است «ستاد مبارزه با مواد مخدر عملکرد ضعیفی دارد. دسترسی راحت به مواد مخدر نشانه عملکرد ضعیف این ستاد است؛ زیرا توجهی به امر پیشگیری ندارد و به ‌هیچ ‌وجه عملکرد آن قابل توجیه نیست.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top