آخرین اخبار

یلدایی که برای مردم گران تمام می‌شود

یلدای 98 شاید تلخ‌ترین مراسم سنتی ایرانی‌ها طی سال‌های اخیر باشد؛

1 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

یلدای 98 شاید تلخ‌ترین مراسم سنتی ایرانی‌ها طی سال‌های اخیر باشد؛ چه از این نظر که مردم در غم از دست رفتن جوانانی هستند که همین یک ماه پیش در خیابان‌ها به گلوله بسته شدند، چه از این نظر که گرانی و فقر به هیولاهایی ترسناک‌تر تبدیل شده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تورم فزاینده بخش قابل‌توجهی از درآمد و دارایی‌های مردم را مثل برف ذوب کرده و حالا این روزها کمتر کسی قدرت خرید بالایی دارد. گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد قیمت کالاها و خدمات در دوازده‌ماهه منتهی به آبان امسال بیش از 41 درصد افزایش یافته است؛ اما کارشناسان مستقل می‌گویند نرخ تورم بیش از این رقم‌هایی است که دولت اعلام می‌کند.

نرخ تورم هرچه می‌خواهد باشد، فشار واقعی را مردم در بازارها حس می‌کنند؛ جایی که نرخ تورم معنایی ندارد ولی جیب مردم و برچسب قیمت‌ها تعیین‌کننده اصلی هستند.

بگذارید برای اینکه تصویر بهتری از پدیده گرانی در ایران داشته باشیم، قیمت برخی کالاهای مورد استفاده در شب یلدا را بررسی کنیم. شاید بد نباشد سال 92 را با سال 98 مقایسه کنیم. سال 92 زمانی است که حسن روحانی کار خود را به عنوان رئیس‌جمهوری ایران آغاز کرد و حالا 6 سال از آن زمان می‌گذرد.

قیمت هرکیلوگرم آجیل در شب یلدای 92 حدود 25 هزار تومان بود و حالا قیمت هرکیلوگرم این کالای پرمصرف به 135 هزار تومان رسیده است. شیرینی‌تر از 10 هزار تومان به 35 هزار تومان، انار از 1800 تومان به 12 هزار تومان، هندوانه از 1500 تومان به 5 هزار تومان و هر کیلوگرم سیب و پرتقال به ترتیب از 3 هزار تومان و 2500 تومان در آذر سال 92 به 9500 تومان و 6 هزار تومان در آذر امسال رسیده است.

این اعداد و ارقام نشان می‌دهند قیمت اقلام مصرفی در شب یلدای امسال نسبت به سال ابتدایی فعالیت دولت تدبیر و امید افزایش چند برابری داشته است. در این میان، قیمت آجیل با 380 درصد و قیمت سیب با 316 درصد افزایش، بیشترین رشد را نسبت به سال 92 داشته‌اند.

قیمت کالاهای مصرفی در حالی با شتاب فزاینده رو به افزایش است که بر اساس گزارش ماه اکتبر صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران به منفی 9.5 درصد رسیده و بیکاری نیز نرخ 16.8 درصد را ثبت کرده است.

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top