آخرین اخبار

مردم خفه شدند؛ مسئولان خفه!

آلودگی هوا طی دو ماه گذشته خسارت‌های مالی و جانی هنگفتی را به کشور وارد کرده اما مقامات جمهوری اسلامی همچنان دست روی دست گذاشته‌اند و به نظر می‌رسد تنها راهکارشان تعطیلی مدارس است.

1 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

 

آلودگی هوا طی دو ماه گذشته خسارت‌های مالی و جانی هنگفتی را به کشور وارد کرده اما مقامات جمهوری اسلامی همچنان دست روی دست گذاشته‌اند و به نظر می‌رسد تنها راهکارشان تعطیلی مدارس است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بنا بر گزارش‌های رسمی مدارس اصفهان، تهران، تبریز، قم، کاشان و ارومیه به دلیل هوای ناسالم روز یکشنبه 1 دی تعطیل اعلام شدند. این شهرها به طور بی‌سابقه‌ای با آلاینده‌های خطرناک دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

وضعیت هوای شهرهای ایران به ‌گونه‌ای است که به طور میانگین روزانه 1200 نفر به دلیل مشکلات تنفسی راهی اورژانس می‌شوند. مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور روز یکشنبه 24 آذر گفته بود طی 24 ساعت گذشته و با افزایش آلودگی هوا 1541 نفر در سراسر کشور به دلیل بیماری‌های قلبی و تنفسی به مراکز اورژانس مراجعه کرده‌اند.

رژیم ایران تاکنون به جای چاره‌اندیشی و یافتن راه‌حل‌های اساسی برای کاهش آلودگی، صرفاً به تعطیلی مدارس و اجرای طرح زوج و فرد بسنده کرده که تاثیر چندانی هم نداشته است. همچنین بسیاری از مسئولان مرتبط با موضوع آلودگی هوا از پاسخگویی طفره می‌روند.

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت از تأثیر آلودگی هوا بر بیش از «33 هزار مرگ سالانه در کشور» خبر داده و گفته است «در کلان‌شهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد می‌شود و عوارض زیادی به وجود می‌آورد.»

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های 92 تا 94 شاهد کاهش غلظت آلاینده‌های هوا بودیم، اضافه کرده است که «از سال 94 تا 96 افزایش غلظت و آلودگی هوا را داشته‌ایم و هم‌اکنون این آلودگی 3.3 برابر حد مجاز جهانی است.»

هفته گذشته نیز پیروز حناچی، شهردار تهران با اشاره به شدت آلودگی هوای این شهر، اذعان کرده بود که «اگر باران نمی‌آمد، باید شهر تخلیه می‌شد.» هرچند که او بعداً به دلیل بازتاب گسترده رسانه‌ای، صحبت‌های خود را تکذیب کرد.

بانک جهانی در سال 2016 با انتشار گزارشی از وضعیت آلودگی شهرهای جهان اعلام کرد که میزان خسارت‌های مالی ناشی از آلودگی هوا در ایران برابر با 2.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

معصومه ابتکار نیز در سال 95 در کسوت رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده بود که بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال 89 مردم ایران حدود 9 میلیارد دلار به خاطر مسائل محیط زیستی خسارت دیدند و میزان این خسارت امروز به حدود 30 میلیارد دلار در سال رسیده است.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top