آخرین اخبار

اعاده اموال نامشروع؛ گل به خودی جمهوری اسلامی/ بخش دوم

جمهوری اسلامی که از ابتدای حیات خود پا به باتلاق فساد گذاشته است، درآمدهای سرشار نفتی و گازی را به مدد طلبیده و در مقاطع مختلف که در تنگنا قرار گرفته، از سقوط خود جلوگیری کرده است.

2 سال پیش
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تجربه نشان داده است فساد اقتصادی و اداری در کشورهای جهان سوم، در نهایت موجب فروپاشی حکومت آن‌ها می‌شود؛ اما جمهوری اسلامی که از ابتدای حیات خود پا به باتلاق فساد گذاشته است، درآمدهای سرشار نفتی و گازی را به مدد طلبیده و در مقاطع مختلف که در تنگنا قرار گرفته، از سقوط خود جلوگیری کرده است. اکنون پس از حدود 40 سال که فساد اداری و اقتصادی به شکل سیستماتیک و شبکه‌ای درآمده و در جزئی‌ترین و کلی‌ترین بخش‌های حکومت رخنه کرده است، حکومت تصمیم گرفته با این هیولای خودساخته مبارزه کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رهبر جمهوری اسلامی که اخیراً دستور مبارزه با فساد را صادر کرده، پس‌ازآن به وجود فساد در حکومت خود پی برده است که مردم بیش از 100 شهر ایران در اعتراض به بی‌عدالتی و فقر گسترده به خیابان‌ها ریختند. به نظر می‌رسد علی خامنه‌ای و مشاوران او پیام صریح قیام دی را به‌خوبی درک کرده‌اند و این بار حداقل در باطن به این نتیجه رسیده‌اند که این خیزش مردمی، هیچ ارتباطی با سرویس‌های جاسوسی اسرائیل و آمریکا ندارد!

عقب‌نشینی!

چند روز قبل از راهپیمایی حکومتی 22 بهمن امسال، علی خامنه‌ای در یک سخنرانی با اذعان به وجود فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی و «اژدهای هفت‌سر» خواندن آن، گفته بود «در بحث عدالت و عدالت اجتماعی و برداشتن فاصله‌ بین قشرهای مختلف مردم، کم‌کاری و عقب‌ماندگی داریم.» این اظهارنظر رهبر ایران در حالی است که او و چند تن دیگر از مسئولان حکومتی بارها از حاکم بودن «عدالت اسلامی» و «عدل علی» در ایران سخن گفته بودند. رهبر ایران همچنین در مسئله اختلاس سه هزار میلیاردی گفته بود «رسانه ها نباید خیلی کش بدهند قضیه را.»

پس‌ از این اظهارنظر خامنه‌ای، برخی نمایندگان مجلس که به هسته مرکزی قدرت وابسته‌اند و به بیت رهبری رفت‌وآمد دارند، با کمک نزدیکان علی خامنه‌ای طرحی را تنظیم کردند که بر اساس آن قرار است دارایی 15 هزار مسئول اجرایی از جمله رئیس‌جمهور و نزدیکان وی بررسی شود.

اهداف پنهان

رهبر ایران با خط دهی خود و پیگیری طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، چند هدف را دنبال می‌کند؛ نخست اینکه از زیر بار سنگین مسئولیت خود شانه خالی کند، دوم رضایت مردم را جلب کند، سوم زهر چشمی از نزدیکان رئیس‌جمهور بگیرد و چهارم اینکه همه تقصیرها را به گردن حسن روحانی و تیم او بیندازد تا در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری زمینه برای به قدرت رسیدن افراد مورد نظر او فراهم شود.

این طرح تحمیلی به مجلس شورای اسلامی که در باطن جنگ قدرت و فریب دادن مردم را پیگیری می‌کند، بیش از هر چیز نشان می‌دهد جمهوری اسلامی رسماً به فساد نظام‌مند در درون خود معترف است؛ بنابراین صفت «مقدس» برای نظام جمهوری اسلامی که هیچ‌گاه از زبان رهبر و دیگر مسئولان قدرت‌طلب نمی‌افتد، دیگر معنای چندانی نخواهد داشت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top