آخرین اخبار

افزایش 19.5 درصدی مزد کارگران، بلای جان کارفرمایان

با توجه به جلسات زیادی که شورای عالی کار گذاشته و با منت بر سر کارگران اعلام می کردند که به دلیل آنکه چشمان چند میلیون نفر به نتایج این جلسات است پس باید با بررسی دقیق، نتیجه را اعلام کنیم، حال این نتیجه عیان و مشخص شد. سهم کارگران از این جلسات چیست؟

11 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

با تصویب میزان مزد کارگران در سال 97، بار دیگر شاهد به اوج رسیدن نظام برده داری در جمهوری اسلامی هستیم. با توجه به جلسات زیادی که شورای عالی کار متشکل از دولت، کافرمایان و کارگران با یکدیگر گذاشته و با منت بر سر کارگران اعلام می کردند که به دلیل آنکه چشمان چند میلیون نفر به نتایج این جلسات است پس باید با بررسی دقیق، نتیجه را اعلام کنیم، حال این نتیجه عیان و حقوق کارگران مشخص شد.

متن بخشنامه ای که در آن میزان حقوق کارگران در سال 97 را اعلام نموده، به امضای علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی رسیده که در آن حقوق کارگران مبلغ 11.112.690ریال با مبنای 30 روز محاسبه شده است.

این میزان افزایش حقوق که معادل افزایش حقوق 19.5 درصدی نسبت به سال 96 است، اگرچه روی کاغذ رقمی کمتر از 20 درصد را نمایش می دهد و به نظر رقم قابل توجهی است اما اگر به میزان درآمد سال گذشته برگردیم، متوجه خواهیم شد که میزان حقوق دریافتی کارگران تنها 1.813.500 ریال معادل حدود 180.000 تومان افزایش داشته است و برای کشوری که با تورم 9.1 درصدی در سال گذشته روبرو بوده، تنها کلاهی است که بر سر کارگران می گذارد.

همچنین کارشناسان اقتصادی زیادی که بسیاری از آنان نیز از حامیان سیاست های اقتصادی دولت دوازدهم هستند، صحبت از دو رقمی شدن نرخ تورم برای سال 97 می کنند. این در حالی است که یکی از شعارهای حسن روحانی تک رقمی کردن نرخ تورم طی سالیان گذشته بوده؛ شعارهایی که به نظر می رسد تنها در حد حرف و سخن بوده و به زودی شاهد دو رقمی شدن نرخ تورم خواهیم بود.

از طرفی با پیاده سازی سیاست پادگانی در اقتصاد و مشخصا بازار ارز و مشخص تر دلار آمریکا، اینطور استنباط می شود که این یک رویه موقتی بوده و با دستور و بخشنامه نمی توان سد راه دلار شد. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم تسلط سیاست های مالی بر پولی، تصویب بودجه انقباضی سال ۹۷ به همراه افزایش نرخ ارز و مشکلات در شبکه بانکی سبب خواهد شد سیاست های کنترل نرخ تورم که خالی از اشتباه هم نبوده اند، به پایان خود نزدیک شود و نرخ تورم به سمت دورقمی شدن پیش برود.

بنا بر این گزارش یک مقام مسئول در پژوهشکده پولی و بانکی نیز معتقد است که اگر نرخ تورم تا پایان سال 97 در محدوده 15 درصد کنترل شود، می‌توانیم بگوییم که دولت و بانک مرکزی در کنترل نرخ تورم موفق عمل کرده است.

در کنار پیش بینی افزایش نرخ تورم، آمارها نشان دهنده افزایش نرخ بیکاری 4 دهم درصدی در زمستان 96 نسبت به تابستان 96 هستند. میزان نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته 11.7 درصد بود که در زمستان همان سال به 12.1 درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که دولتمردان جمهوری اسلامی و وزرای دولت دوازدهم، سرمست از ایجاد شغل برای جوانان، دائما بدون اشاره به این آمار تنها به بیان ایجاد نمودن شغل با ذکر اعداد و ارقام غیر قابل باور اکتفا می کنند. اگرچه تعداد افرادی که در این آمار قرار ندارند و در ذهن مسئولین جمهوری اسلامی، کارمند و کارگر و در کل شاغل محسوب می شوند، با حداقل حقوق فوق الذکر بدون در نظر گرفتن موقعیت شغلی، میزان تحصیلات و تجربه به دست آمده مواجه هستند.

در میان جانبداری از حقوق کارگران توسط فعالین حقوق کارگر با توجه به عدم داشتن یک موقعیت مکانی جهت اعتراض کارگران به وضعیت اشاره شده، باید به وضعیت برخی از کارفرمایان نیز اشاره کرد که به علت ورشکستگی و به دلیل نوسانات بازار ارز و عدم توان در تهیه مواد اولیه، وجود و ورود بی رویه کالای قاچاق و واردات اجناس مختلف چینی، توانایی پرداخت همین مبالغ اندک به کارگران را نداشته و به همین علت شاهد افزایش روزافزون تعدیل کارگران و تعطیلی صنایع و تولیدات داخلی هستیم.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top