آخرین اخبار

سود 17.5 هزار میلیاردی دولت از آشفته‌بازار دلار

محاسبات آماری نشان می‌دهند دولت از نوسانات اخیر در بازار ارز، 17.5 هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد.

11 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

محاسبات آماری نشان می‌دهند دولت از نوسانات اخیر در بازار ارز، 17.5 هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» نرخ دلار در بازارهای ایران اخیراً از مرز 6 هزار تومان عبور و درآمد بالایی را نصیب دولت و دلالان ارزی کرد. پس چندین روز آشفتگی در بازار ارز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در یک مصاحبه ویدیویی اعلام کرد که ازاین‌پس نرخ دلار برای هرگونه مصرفی 4200 تومان است و نرخ‌های غیرازاین، قاچاق محسوب می‌شوند.

دولت در حالی نرخ دلار را 4200 تومان اعلام کرده که در بودجه 1397 این نرخ 3500 تومان تصویب شده است. اختلاف 700 تومانی بین نرخ دلاری که در بودجه امسال به تصویب رسیده با نرخی که به تازگی از سوی دولت اعلام شده است، درآمدی را برای دولت رقم زده که معلوم نیست در چه محلی قرار است مصرف شود.

بر اساس گفته‌های محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت میزان درآمدهای نفتی در سال جاری بالغ بر 50 میلیارد دلار است. بااین‌حال همه این درآمد به دولت اختصاص ندارد؛ چراکه بر اساس قانون بودجه 32 درصد از درآمدهای نفتی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود، 14.5 درصد به وزارت نفت اختصاص یابد و 3 درصد نیز سهم استان‌های نفت‌خیز و کم‌تر توسعه‌یافته است.

دراین‌بین ارزش سهم 50 درصدی دولت از درآمدهای نفتی به 25 میلیارد دلار می‌رسد که با احتساب دلار 3500 تومانی برابر با 87 هزار و 500 میلیارد تومان است. این در حالی است که سهم 25 میلیارد دلاری دولت با احتساب دلار 4500 تومانی، چیزی حدود 105 هزار میلیارد تومان می‌شود.

درآمد 17.5 هزار میلیارد تومانی دولت از محل رشد 700 تومانی تسعیر ارزی در حالی است که به دلیل نوسانات ارزی و رسیدن نرخ دلار به 6 هزار تومان، صدها میلیارد تومان دیگر نیز طی چند روز اخیر نصیب دولت شده است.

محل مصرف این درآمد بادآورده در هیچ جای بودجه مشخص نشده و ردیفی هم برای آن در نظر گرفته نشده است. طی سال‌های گذشته نیز دولت‌ها هرگاه درآمدهای پیش‌بینی‌ نشده‌ای کسب کرده‌اند، هرگز گزارش شفافی درباره مصرف آن به مردم ارائه نداده‌اند.

محلی برای فساد

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با تأکید بر اینکه دولت باید منابع حاصل از مابه‌التفاوت ارزی را در جهت ایجاد اشتغال به کار گیرد به روزنامه «تعادل» می‌گوید «البته احتمال دارد که این منابع باعث فساد و بی‌نظمی مالی شود اما مدیران کشور باید تمام تلاش خود را برای حل مسئله اشتغال به‌کار بگیرند.»

عزت‌الله یوسفیان ملا ادامه می‌دهد «اگر این منابع به صندوق توسعه ملی هم انتقال پیدا کند، برای ارائه وام به تولیدکنندگان باید بانک عاملی تعیین شود و تولیدکنندگان از این طریق برای دریافت تسهیلات اقدام کنند که معلوم نیست این وام‌ها صرف ایجاد اشتغال شود یا خیر.»

درآمد حاصل از مابه‌التفاوت قیمت دلار در سال جاری می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین محل‌های فساد احتمالی برای دولت باشد. با توجه سرنوشت نامعلوم رقم‌های نجومی در بودجه سال 1395 و ابهامات بزرگی که در گزارش تفریغ بودجه 95 به آن اشاره شده است، بعید نیست که درآمد پیش‌بینی نشده کنونی نیز موجب فساد بیشتر در دولت دوازدهم شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top