آخرین اخبار

جایگزین‌های احتمالی سیف در بانک مرکزی

درحالی که خبرها از پایان ریاست ولی الله سیف در بانک مرکزی حکایت دارند در عین حال بازار گمانه زنی در خصوص جانشین وی در راهرو های کاخ ریاست جمهوری در پاستور و وزارت اقتصاد در باب همایون داغ است.

8 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

درحالی که خبرها از پایان ریاست ولی الله سیف در بانک مرکزی حکایت دارند در عین حال بازار گمانه زنی در خصوص جانشین وی در راهرو های کاخ ریاست جمهوری در پاستور و وزارت اقتصاد در باب همایون داغ است. در میان گمانه‌زنی‌ها نام دو تن بیش از دیگران نقل محافل خبری است؛ عبدالناصر همتی و شاپور محمدی.

 شنیده ها حکایت از آن دارند که هر یک از دو مدافعانی در دولت دارند. کسانی که همتی را گزینه مناسب برای بانک مرکزی می دانند به سابقه طولانی وی در عرصه های مختلف اقتصاد سیاسی، اقتصادی و  پولی اشاره  دارند و کسانی که از شاپور محمدی حمایت می کنند اعتقاد دارند به دلیل جوان بودن وی دستورات دولت را بی چون چرا اجرا خواهد کرد. گفته می‌شود جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و زیر مجموعه وی تمایل به ریاست همتی دارند و نهاوندیان معاون اقتصادی رییس­جمهوری از محمدی حمایت می­کند.

یکی از چالش های مهم در برابر روسای بانک مرکزی در ایران توان مذاکرات سیاسی با نهادهای بیرون از بانک است؛ به طوری که بتواند ضمن حفظ اقتدار و استقلال بانک، رشته‌های تعامل برقرار بماند. یکی از نقدهایی که بر سیف وارد می‌دانند پیروی بیش از اندازه از فرامین دولتی و غیر دولتی بوده است؛ به طوری که اقتدار بانک مرکزی به عنوان بالاترین مقام نظارتی پولی خدشه‌دار شده است.

 سوابق همتی

 همتی از جمله افرادی است که سابقه فعالیت های اجرایی در حوزه اقتصاد سیاسی و اقتصادی را توامان داشته و قادر است تا ضمن استقلال نسبی بانک مرکزی زمینه تعامل بین نهادها را حفظ کند. وی در دوره مسوولیت دکتر حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی به مدت پنج سال عضو کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی بود. 

همتی در ابتدای دولت اول اصلاحات ایده تشکیل صندوق ذخیره ارزی را به دولت برد که بعدها در قالب «حساب ذخیره ارزی» این ایده پیاده سازی شد. حساب ذخیره ارزی در برنامه چهارم توسعه به صندوق توسعه ملی تغییر ماهیت داد.

 سوابق محمدی

 شاپور محمدی متولد 1353 و طبیعی است که چندان سابقه مدیریتی خاصی نداشته باشد. وی در سال 91 مدیرعامل بورس انرژی با 20 میلیارد تومان سرمایه این شرکت شد. محمدی مدت زیادی در بورس انرژی باقی نماند و در حقیقت تجربه جدی مدیریت وی در زمان طیب‌نیا شکل گرفت، اما هیچ کدام از تجارب مدیریتی وی چندان بلندمدت نبوده است. محمدی بعد از بورس انرژی مدتی معاون اقتصادی وزارت اقتصاد و مدتی هم ریاست سازمان بورس بوده است. مجموع مدیریت اجرایی وی در مجموع به هفت سال نمی‌رسد. البته هیچ یک از این پست‌ها کلیدی نیستند معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد از جمله معاونت‌های درجه سه این وزارتخانه است.

 البته شاپور محمدی شاید در آینده بتواند در سایه نزدیکی به افرادی چون طیب‌نیا و نهاوندیان پله‌های ترقی را طی کند و به مدیر توانمندی تبدیل شود اما در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد بتواند در کوران اتفاقات ناشی از مساله برجام از پس ریاست کلی بانک مرکزی برآید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top