آخرین اخبار

بهانه جدید خودروسازان داخلی برای افزایش قیمت

در حالی که خودروسازان ایرانی استانداردها و حداقل کیفیت ساخت را رعایت نمی‌کنند، قیمت محصولاتشان را هرروز به بهانه افزایش قیمت ارز بالاتر می‌برند.

8 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالی که خودروسازان ایرانی استانداردها و حداقل کیفیت ساخت را رعایت نمی‌کنند، قیمت محصولاتشان را هرروز به بهانه افزایش قیمت ارز بالاتر می‌برند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» این روزها بازار خودرو به بهانه افزایش قیمت ارز با هرج‌ومرج غیرقابل‌کنترلی مواجه شده است؛ به‌گونه‌ای که امروز (25 اردیبهشت 97) وزیر صنعت و مدیران عامل شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو راهی مجلس می‌شوند تا دلایل افزایش سرسام‌آور قیمت خودروهای داخلی را برای اعضای کمیسیون صنایع توضیح دهند.

روند افزایشی قیمت‌ها در حالی است که به گفته خود تولیدکنندگان خودرو اغلب قطعات مورد استفاده ساخت داخل هستند؛ بنابراین یکی از مسائل مورد بررسی در جلسه امروز کمسیون صنایع مجلس و خودروسازان، میزان ارزبری در ساخت خودروهای داخلی است.

قیمت‌گذاری خودرو در ایران بر عهده شورای رقابت قرار دارد و طبق قانون، خودروسازان حق ندارند بدون هماهنگی و مصوبه این شورا قیمت‌های خود را تغییر دهند.

اغلب خودروهای تولید داخل و خودروهای مونتاژی از اوایل امسال بدون هیچ مصوبه‌ای بین 15 تا 25 درصد افزایش قیمت داشته‌اند. حالا نمایندگان مجلس از این موضوع شاکی هستند و برای شنیدن توضیحات وزیر صنعت، محمد شریعتمداری را احضار کرده‌اند.

برخی بر این باورند که اعضای کمیسیون صنایع مجلس چندان مخالف افزایش قیمت خودرو نیستند و این احضار بیش از اینکه برای چاره‌جویی باشد، در جهت باج‌خواهی و امتیازگیری اعضای کمیسیون صنایع از خودروسازان است.

با این همه، محمد‌رضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفته است: «افزایش قیمت خودرو‌ها به این میزان هیچ توجیهی ندارد و همان‌طور که رئیس کمیسیون اصل نود عنوان کرد و نمایندگان مطرح کردند به هیچ عنوان زیر بار افزایش قیمت خودرو نخواهیم رفت.»

خودروسازان ایرانی همواره مورد حمایت‌های بی‌دریغ دولت‌ها قرار دارند و به‌طور مرتب یارانه‌های هنگفت نقدی و غیرنقدی دریافت می‌کنند. علاوه بر این، برای حمایت از خودروسازان داخلی، طبق قوانین گمرکی واردات خودروهای خارجی شامل تعرفه‌های 40 تا 100 درصدی می‌شوند.

کارشناسان همواره از نوع رفتار دولت با خودروسازان انتقاد کرده‌اند. آن‌ها بر این باورند که انحصار در تولید و توزیع خودرو موجب تضییع حقوق مردم شده و صنعت خودروسازی را با بحران کیفیت و قیمت روبرو کرده است. برخی دیگر نیز می‌گویند تعرفه‌های سنگین واردات، رقابت در صنعت خودرو را از بین برده و باعث «لوس شدن ایران‌خودرو و سایپا» شده است.

بنا بر آمارهای رسمی بیشترین تصادفات جاده‌ای مربوط به خودروهای ایرانی است که به گفته رئیس سازمان استاندارد، استانداردهای اولیه در آن‌ها رعایت نمی‌شود. طبق آمار پزشکی قانونی ایران، سال گذشته 16 هزار و 201 نفر در تصادفات جان خود را از دادند که دراین‌بین پراید و پژوهای تولید داخل، در صدر جدول این تصادفات قرار داشتند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top