آخرین اخبار

مردم منتظر افزایش نرخ تورم باشند!

در حالی که گرانی کالاها در ایران فشار شدیدی به مردم وارد کرده است، معاون پژوهشی مرکز آمار از افزایش نرخ تورم در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر خبر داده است.

8 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالی که گرانی کالاها در ایران فشار شدیدی به مردم وارد کرده است، معاون پژوهشی مرکز آمار از افزایش نرخ تورم در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر خبر داده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» از اسفند سال گذشته موج جدید گرانی سرتاسر ایران را فرا گرفته و بسیاری از مردم بازهم با کاهش قدرت خرید مواجه شده‌اند. نرخ دلار نیز که اواسط سال 96 حدود 3700 تومان بود، با شتاب بالایی افزایش پیدا کرده و اکنون به حدود 7000 تومان رسیده است. بی‌تردید دلار 7 هزارتومانی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه خبر خوبی نیست.

تورم تک‌رقمی یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت حسن روحانی محسوب می‌شود؛ اما ایوب فرامرزی، معاون پژوهشکده آمار گفته است که «در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر نرخ تورم روند صعودی خواهد داشت.»

بنا بر تازه‌ترین اطلاعات منتشرشده از سوی مرکز آمار، نرخ تورم در ایران هم‌اکنون 8.1 درصد است و بانک مرکزی این نرخ را 9.2 درصد اعلام کرده است.

«تورم» یکی از نگران‌کننده‌ترین واژه‌های اقتصادی در یک دهه گذشته برای مردم ایران بوده است. اقشار آسیب‌پذیر جامعه که از درآمد اندکی برای گذران زندگی برخوردار هستند، همواره مورد هجوم تورم قرار گرفته‌اند و از قدرت خریدشان روزبه‌روز کاسته شده است.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته 7.9 درصد افزایش یافته است. انتظار می‌رود این افزایش در ماه‌های آینده دورقمی شود؛ چراکه عمده کالاهای مصرفی در ایران وارداتی هستند و با توجه به اینکه نرخ دلار به‌شدت افزایش یافته است، قیمت کالاها نیز افزایش چشمگیری خواهند داشت.

بازگشت تحریم‌های آمریکا نیز اثر غیرمستقیم اما بسیار قوی بر قیمت کالاها و خدمات بر جا خواهد گذاشت. ایالات‌متحده آمریکا 8 می از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و رئیس‌جمهوری این کشور دستور اعمال شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران صادر کرده است.

برخی بر این باورند که هم‌زمانی بحران ارزی و بازگشت تحریم‌های فلج‌کننده، اعتراض‌های مردمی را در ایران گسترش خواهد داد. طبق آمارهای اعلام‌شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی هم‌اکنون 40 میلیون ایرانی در فقر به سر می‌برند که 20 میلیون نفر آن‌ها با «فقر مطلق» دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

پس از افت شدید ارزش ریال طی یک دهه گذشته، روزبه‌روز بر دامنه فقر در ایران افزوده شده است و اکنون بسیاری از مردم با یارانه 45 هزار و 500 تومانی روزگار می‌گذرانند. حکومت تقریباً هیچ راهکاری برای حل بحران فقر در دست ندارد و به نظر می‌رسد اولویتی هم برای این مسئله قائل نیست.

حالا همه بحران‌های سیاسی و اقتصادی دست‌به‌دست هم داده‌اند و یک حلقه محاصره دورتادور حکومت شکل گرفته است. برخی منتقدان رژیم ایران می‌گویند این بحران‌ها زمانی برطرف می‌شوند که جمهوری اسلامی در اساسِ نظام فکری و ساختارهای سیاسی خود تجدیدنظر کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top