آخرین اخبار

کاهش 22 درصدی تعداد شرکت‌های فعال در بورس تهران طی یک دهه گذشته

طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد شرکت‌های فعال در بورس و اوراق بهادار تهران در سال 1395 نسبت به یک دهه قبل با ۲۲ درصدی کاهش روبه‌رو شده است.

11 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد شرکت‌های فعال در بورس و اوراق بهادار تهران در سال 1395 نسبت به یک دهه قبل با ۲۲ درصدی کاهش روبه‌رو شده است.

مقدمه

«بازار سرمایه» یا «بورس اوراق بهادار» در کنار بازار پول یکی از ارکانهای مهم نظام مالی هر کشور است که نقش بسزایی در توسعه و رشد اقتصادی ایفا می‌کند. اهمیت و نقش بازار سرمایه در اقتصاد تا جایی است که اقتصاددانان آن را «قلب اقتصاد» لقب داده‌اند؛ زمانی که این قلب اقتصادی در انتقال منابع به بخش‌های تولیدی و صنعتی خوب عمل می‌کند، اقتصاد هم از کارآیی و سلامت لازم برخوردار است. به همین دلیل کاهش ارزش سهام دلالت بر رکود و بحران اقتصادی و افزایش آن نشانه رونق و بهبود است. برخی اقتصاددانان عملکرد بورس اواراق بهادار هر کشور را به ‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه اقتصادی به حساب می‌آورند.

شواهد آماری

به گزارش شبکه رسانه‌ای بیان به نقل از مرکز آمار ایران، تعداد شرکت‌های فعال در بورس و اوراق بهادار تهران در سال ۹۵ نسبت به یک دهه قبل با ۲۲ درصدی کاهش روبه‌رو شده است.

بر اساس آخرین شماره «سالنامه آماری کشور» منتشر شده توسط «مرکز آمار ایران»، تعداد شرکت‌های بورس و اوراق بهادار  در سال 1395 معادل 325 شرکت بوده است که این رقم نسبت به سال ١٣٨٥ (با تعداد ٤١٦)، ٢٢ درصد کاهش یافته نشان می‌دهد.

زیان‌ده شدن شرکت‌ها و خروج آنها از بازار سرمایه (بر اساس قوانین بازار سرمایه) طی یک دهه گذشته، یکی از دلایل این کاهش بوده است که به خوبی بیانگر وضعیت شرکت‌های عمده تولیدی در اقتصاد ایران می‌باشد. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت بازار سرمایه طی یک دهه گذشته متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور بوده است.

ترکیب صنایع در بورس

بر این اساس، از کل 325 شرکت‌ حاضر در بورس و اوراق بهادار تهران در سال ١٣٩٥، ١٠ درصد شرکت‌های سیمان، آهگ و گچ، ٩ درصد را خودرو و ساخت قطعات، ٩ درصد محصولات شیمیایی، ٩ درصد مواد و محصولات دارویی، ٦ درصد محصولات غذایی آشامیدنی به جز قند و شکر، ٦ درصد ساخت فلزات اساسی و ٥ درصد را شرکت‌های سرمایه‌گذاری تشکیل داده‌اند که در مجموع این صنایع بیش از ٥٣ درصد شرکت‌های بورس اوراق بهادار را تشکیل می‌دهند.

همان گونه که مشخص است بخش عمده‌ای از این صنایع یا از حمایت‌های دولتی برخوردار هستند یا با وضع تعرفه‌های نجومی (مانند صنعت خودرو) توانسته‌اند در وضعیت انحصاری به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین شرکت‌های حاضر در بورس هم نمی‌توانند نماگر خوبی از وضعیت اقتصاد کلان ایران باشند.

منسوجات در صدر صنایع با بیش‌ترین افت

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بیش‌ترین افت طی یک دهه گذشته در صنایع منسوجات با ٩١ درصد کاهش رخ داده است. شرکت‌های ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با ٨٦ درصد، شرکت‌های ساخت محصولات فلزی با ٧٢ درصد، شرکت‌های محصولات کاغذی با ٧١ درصد و شرکت‌های ماشین‌آلات و تجهیزات با ٦٧ درصد کاهش در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

 

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top