آخرین اخبار

شتاب بی‌سابقه قیمت خودرو در ایران

خودروهای داخلی و خارجی در بازارهای ایران با افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای روبرو شده‌اند و کار دلالان خودرو به شدت رونق گرفته است.

11 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

خودروهای داخلی و خارجی در بازارهای ایران با افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای روبرو شده‌اند و کار دلالان خودرو به شدت رونق گرفته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» نابسامانی‌های اقتصادی ایران این بار به بازار خودرو سرایت کرده و قیمت خودروهای ساخت داخل و خارج را به طور متوسط بین 15 تا 30 درصد افزایش داده است؛ برای مثال خودروی «هیوندای النترا» که پیش از این با قیمت 147 میلیون تومان به فروش می‌رسید، این روزها به سختی می‌توان با قیمت 190 یا 195 میلیون تومان خریداری کرد.

در حالی که شواهد نشان می‌دهد نابسامانی‌های موجود در بازارهای ایران به دلیل عملکرد نادرست حکومت و فشارهای بین‌المللی است، مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، گرانی خودرو را به گردن مردم انداخته و گفته است: «در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت‌ها را به وجود آورده است.»

امیرحسین قناتی در تلویزیون حکومتی ایران اظهار داشته است که امسال حدود 225 هزار دستگاه خودرو سند فروش خورده است و این نابسامانی حاشیه بازار، کار واسطه‌ها و دلالان است. این مسئول با بیان اینکه که شرکت‌های خودروسازی سالیانه بر اساس نیاز بازار یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند، اعلام کرده است: «حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.»

وعده مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت مبنی بر کاهش قیمت خودرو در یک ماه آینده در حالی است که از اوایل امسال قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی سیر صعودی داشته است. به تازگی نیز تصاویری از صف‌های طویل مردم در فضای مجازی منتشر شده است که گفته می‌شود مربوط به ثبت‌نام پیش‌فروش خودروهای خارجی است.

نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس دلیل آشفتگی در بازار خودرو را کاهش فروش خودروسازان اعلام و ادعا کرده است که «شرکت سایپا 60 هزار و شرکت ایران‌خودرو 30 هزار دستگاه خودرو احتکار کرده‌اند.» قاضی پور گفته است از «محل دقیق احتکار این خودروها» مطلع است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرده است که با گران شدن خودرو «تمام اقلام مورد نیاز مردم با افزایش قیمت مواجه می‌شوند؛ در حالی که وزیران مولتی میلیاردر دنبال خودروهای لوکس هستند، ما معتقدیم باید برای کارگران و روستاییان و قشر کم‌درآمد جامعه خودروی 7-8 میلیونی تولید شود.»

هم‌زمان با تبلیغات گسترده آمریکایی‌ها برای خروج از توافق هسته‌ای، موج گرانی و انتظارات تورمی در ایران آغاز شده و تا کنون که این کشور به طور یک‌جانبه توافق را لغو کرده است، قیمت بسیاری از کالاها و خدمات روند فزاینده‌ای دارند. این در حالی است که مرکز آمار و بانک مرکزی ایران همچنان بر نرخ تورم زیر 10 درصد اصرار دارند.

طی دو هفته اخیر بسیاری از شرکت‌های خارجی به دلیل تحریم‌های آمریکا، از قطع همکاری با جمهوری اسلامی یا ترک ایران خبر داده‌اند. به‌تازگی نیز شرکت‌های خودروسازی پژوسیتروئن فرانسه و هیوندای کره و از لغو قراردادهای همکاری خود با ایران خبر داده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top