آخرین اخبار

ابهام در قطع پروازهای کی.ال.ام به ایران

یک روز پس از اعلام خبر اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، شرکت هواپیمایی کی.ال.امِ این کشور از توقف پروازهای خود به تهران خبر داد.

7 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یک روز پس از اعلام خبر اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، شرکت هواپیمایی کی.ال.امِ این کشور از توقف پروازهای خود به تهران خبر داد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» شرکت هواپیمایی کی.ال.ام که پروازهای مستقیمی از هلند به آمستردام و برعکس دارد، به دلیل آنچه این پروازها «صرفه اقتصادی» نداشته، اعلام کرده است که تا 31 شهریور امسال پرواز به تهران را متوقف می‌کند.

تصمیم این شرکت هواپیمایی در حالی است که سرویس اطلاعات و امنیت هلند روز جمعه (15 تیر 97) خبر اخراج دو تن از دیپلمات‌های ایرانی را منتشر کرده است. این دیپلمات‌ها که کارکنان سفارت ایران در آمستردام بودند، خرداد امسال از هلند اخراج شده‌اند. دلیل اخراج این دو دیپلمات، هنوز مشخص نشده است.

به تازگی نیز یک دیپلمات ایرانی که در سفارت ایران در اتریش فعالیت داشته است، در ارتباط با دو نفر دیگر که قصد داشتند در همایش مجاهدین خلق بمب‌گذاری کنند، توسط پلیس آلمان دستگیر شده بود.

ابهام در توقف پروازهای کی.ال.ام به تهران

هواپیمایی کی.ال.ام با 115 فروند هواپیما پروازهایش به 138 مقصد بین‌المللی برقرار است. این شرکت هلندی که با شرکت ایرفرانس ادغام شده است، هم‌اکنون بیش از 33 هزار کارمند دارد.

توقف پروازهای کی.ال.ام به مقصد تهران در حالی است که فضای روابط هلند با ایران به دلیل قتل محمدرضا کلاهی صمدی، متهم اصلی بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری ایران در دهه 60 خورشیدی به تیرگی گرائیده است. این فرد با نام مستعار «علی معتمد» که گفته می‌شود از اعضای سابق مجاهدین خلق بوده، آذر 1394 در شهر آلمیره هلند به دست عوامل وزارت اطلاعات ایران به قتل رسید.

امیرعباس فخرآور، نویسنده کتاب «رفیق آیت‌الله» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا گفته است محمدرضا کلاهی صمدی یکی از عوامل علی خامنه‌ای در بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری است که پس انتشار کتاب رفیق آیت‌الله به دست مأموران او کشته شد.

گمانه‌زنی‌ها ناظر بر این است که قطع همکاری شرکت کی.ال.ام با ایران یکی از پیامدهای روابط تیره دولت هلند و ایران به دلیل این قتل محسوب می‌شود.

اردیبهشت امسال شرکت هواپیمایی ایرفرانس نیز اعلام کرده بود که به دلیل مسائل اقتصادی، پروازهای خود را به مقصد تهران کاهش خواهد داد.

عدم تمایل شرکت‌های کی.ال.ام و ایرفرانس برای برقرار ماندن پروازهایشان به تهران در حالی است که از 13 مرداد سال جاری تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته خواهد شد.

پیش‌ازاین شرکت‌های بزرگ دیگری نیز از قطع همکاری یا ترک ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور خبر داده بودند. دو شرکت حمل‌ونقل دریایی مرسک و سی.ام.ای و همچنین شرکت‌های انی ایتالیا، توتال فرانسه، آلیانز آلمان، لوک اویل روسیه و ده‌ها شرکت بین‌المللی دیگر از توقف همکاری با ایران خبر داده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top