آخرین اخبار

واکنش عصبی خامنه‌ای به تحریم‌ها؛ اتاق جنگ اقتصادی تشکیل دهید!

با شدت گرفتن مشکلات اقتصاد در ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور تشکیل «اتاق جنگ اقتصادی» را داده است.

7 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

با شدت گرفتن مشکلات اقتصاد در ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور تشکیل «اتاق جنگ اقتصادی» را داده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پایگاه اطلاع‌رسانی علی خامنه‌ای با انتشار گزارشی به نقل از محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نوشته است: «دوم خرداد امسال، رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام، صراحتاً مطالبه‌ جدید خود را از مسئولان اعلام کرد: دشمن ما اتاق جنگ را برده است در وزارت خزانه‌داری؛ [اتاق] جنگ علیه ما به جای وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری آن‌ها است، به شکل فعال هم مشغول‌اند. من عرض می‌کنم اینجا هم بایست ستاد مقابله‌ با شرارت این دشمن در مجموعه‌ اقتصادی تشکیل شود.»

در ادامه این گزارش به نقل از پورابراهیمی آمده است: «سرمایه‌گذاری، تورم، اشتغال، بهبود شرایط نظام بانکی و موضوعات مربوط به تولید ملی، از سرفصل‌های مهم موضوعات اقتصادی بود که توسط رهبر انقلاب در این جلسه مطرح شد تا به ‌عنوان اولویت‌های اصلی، در دستور کار این شورا قرار بگیرد تا بتواند سریع‌تر برای آن تصمیم‌گیری کند. البته ایشان تأکید کردند که محور‌های دیگر نیز توسط خود این شورا تعیین شود.»

تشکیل اتاق جنگ اقتصادی در حالی است که ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر، تحریم‌های شدیدی علیه ایران به اجرا گذاشته شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که بخش دیگر تحریم‌ها نیز از جمله اعمال محدودیت بر صنعت نفت و پتروشیمی ایران از چهارم نوامبر برابر با 13 آبان 97 اجرایی خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که با تحریم صادرات نفت ایران، درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی به شدت کاهش خواهد یافت و نرخ تورم، روند صعودی پیدا خواهد کرد.

در همین حال سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشدار داده است: «اگر دولت از عهده ارتقا ارزش پول ملی بر نیاید، نرخ تورم در چند ماه آینده غیرقابل ‌مهار می‌شود.»

سعید باستانی در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی تسنیم گفته اضافه کرده است: «از آنجایی که نرخ دلار 4 هزار و 200 تومان مصوب شده است، بنابراین دولت نمی‌تواند نرخ تورم را بر اساس کاهش ارزش پول ملی اعلام کند. اگر همین شرایط تداوم پیدا کند ظرف مدت 5 ماه نرخ تورم غیرقابل مهار می‌شود.»

به نظر می‌رسد تشکیل اتاق جنگ اقتصادی به دستور رهبر جمهوری اسلامی بیش از اینکه برای مقابله عملی با تحریم‌ها آمریکا علیه ایران باشد، یک واکنش عصبی به تحریم‌های خردکننده و به نوعی تلاش برای اثبات این مسئله است که حکومت، توانایی مقابله با استراتژی فشار آمریکا را دارد.

در حال حاضر اقتصاد ایران در یکی از ضعیف‌ترین و آسیب‌پذیرترین حالت‌های خود طی 40 سال گذشته قرار دارد؛ به‌گونه‌ای که دولت توانایی بازگرداندن 300 میلیون یورو از دارایی‌های خود را از «بانک ایران و اروپا» ندارد. همچنین بسیاری از شرکت‌های معتبر به دلیل تحریم‌ها روابط خود را با ایران قطع کرده‌اند و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز تقریباً به صفر رسیده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top