آخرین اخبار

بحران اشتغال در خاورمیانه و احتمال بروز

روزنامه اقتصادی فایننشال تایمز در گزارشی با عنوان «بحران اشتغال در خاورمیانه به ناآرامی دامن می‌زند» به وضعیت هشداردهنده منطقه که بازتابش در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده، پرداخته است.

8 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روزنامه اقتصادی فایننشال تایمز در گزارشی با عنوان «بحران اشتغال در خاورمیانه به ناآرامی دامن می‌زند» به وضعیت هشداردهنده منطقه که بازتابش در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده، پرداخته است.

به گزارش شبکه رسانه‌ای بیان به نقل از صندوق بین‌المللی پول، کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا باید به اصلاحات اقتصادی سرعت ببخشند و مقابله با بحران بیکاری در میان زنان و جوانان را که به خطر ناامنی گسترده در سراسر منطقه دامن زده است، در دستور کار قرار دهند. 

صندوق بین‌المللی پول،  در گزارشی که روز پنج‌شنبه 13 ژوییه منتشر شد، از شکاف جنسیتی گسترده در نیروی کار منطقه پرده برداشت. بر‌ اساس این گزارش، اگر نابرابری در بیشتر بازارهای نوظهور و اقتصادهای در‌حال‌توسعه از سه به یک، به دو به یک می‌رسید، رشد اقتصادی این منطقه در دهه گذشته می‌توانست دو ‌برابر باشد و یک تریلیون دلار درآمد تجمعی در‌ پی داشته باشد؛ اما طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، نتایج این بازار در 15 سال گذشته تغییر درخور‌توجهی نداشته است. بیکاری جوانان منطقه که بالاترین میزان در جهان است و به حدود 25 درصد می‌رسد، از سال 2010 تاکنون «به‌ طور ‌درخور‌‌توجهی» بدتر شده است؛ یک سال قبل از آن که قیام‌های مردمی (با عنوان بهار عربی) سراسر جهان عرب را متحول کند.

به گفته مدیر بخش خاورمیانه این نهاد، «زمان برای برنامه‌ریزی جامع اصلاحات با اعمال سیاست‌های خاص فرا رسیده است. هنوز خواسته‌های مردم محقق نشده است. پرسش این است که آیا باید منتظر بمانیم تا انفجار دیگری ببینیم یا باید به ریشه این مشکلات بپردازیم؟». به گفته وی، اصلاحات مورد نیاز شامل بهبود محیط کسب‌وکار، دسترسی آسان‌تر به سرمایه، مبارزه با فساد و اصلاح سیستم‌های یارانه پرهزینه و ناکارآمد برای خدمات بهتر به نیازمندان و سرمایه‌گذاری دولتی رایگان برای افزایش رشد اقتصادی است.

کارشناسان صندوق بین‌المللی پول معتقدند اگر60 درصد از جمعیت زیر 30 سال وارد بازار کار شوند، در پنج سال آینده حدود 27 میلیون جوان باید وارد بازار کار شوند. بیکاری جوانان در هشت کشور، از‌ جمله عربستان سعودی، بزرگ‌ترین اقتصاد و مصر، پرجمعیت‌ترین کشور جهان عرب، بیش از 30 درصد است. دشواری برای زنان که با موانع فرهنگی، قانونی و اجتماعی روبه‌رو هستند، بیشتر است.

بنا به گزارش صندوق بین‌المللی پول زنان منطقه، یک ‌سوم مردان در نیروی کار حضور دارند. میزان بیکاری زنان جوان نزدیک به 36 درصد است و در عربستان سعودی به 62 درصد می‌رسد. زنان علاوه‌بر اهمیت از لحاظ اقتصادی، در مسئله ثبات اجتماعی و مشارکت نیز بسیار تأثیرگذارند. گزارش صندوق بین‌المللی پول در شرایطی ارائه شده که منطقه با رشد ناچیز، کسری بودجه وسیع و افزایش بدهی مواجه است. ناامنی اقتصادی و سیاسی به کاهش 53‌ درصدی ورود سرمایه‌های مستقیم خارجی طی سال‌های 2010 تا 2015 منجر شده است.

در ‌‌این ‌حال بیکاری و کاهش یارانه‌های دولتی بر خشم عمومی می‌افزاید؛ چون دولت‌ها تلاش می‌کنند ترازهای مالی خود را پس از یک دوره طولانی ناپایداری قیمت نفت و بی‌ثباتی سیاسی متعادل کنند. در شش ماه گذشته سرخوردگی و خشم سبب تظاهرات و اعتصابات در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا از‌جمله در ایران، مصر، تونس و اردن شده است. تظاهرات در اردن ملک عبدالله را در ماه ژوئن (خرداد) به برکناری نخست‌وزیر واداشت. اصلاحات اقتصادی در سه کشور عربی به‌عنوان بخشی از شرایط وام صندوق بین‌المللی پول اجرا شده است. صندوق اصرار دارد این اقدامات که موجب افزایش قیمت مواد غذایی، سوخت و برق در برخی کشورها شده، برای ایجاد سیستم‌های یارانه‌ای پایدارتر و هدفمندتر و ایجاد «رشد جامع» ضروری است.

 

این گزارش می‌افزاید: «اقدامات انجام‌شده برای حل این مشکلات در گذشته مناسب نبود؛ زیرا در بسیاری از موارد منجر به افزایش میزان اشتغال در بخش دولتی شد و دولت به بزرگ‌ترین کارفرما تبدیل شد و بخش خصوصی را به حاشیه راند». او افزود «دولت‌ها باید شجاعت داشته باشند که به مردم توضیح دهند چرا این اصلاحات مهم هستند». اگر دولت‌ها بتوانند رشد را 1.7 درصد از میانگین 3.6‌ درصدی بالاتر ببرند، نرخ بی‌کاری منطقه تا سال 2030 از 10.6 درصد به هشت درصد کاهش می‌یابد؛ اما اگر رشد تولید و اشتغال در سطح امروز باقی بماند، بیکاری 14 درصد خواهد شد. به گفته آلیا موباید، تحلیلگر مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، بهبود شرایط برای بخش خصوصی «تنها راه برای ایجاد اشتغال پایدار» است. او با اشاره به تعهدات عربستان سعودی در موضوع خصوصی‌سازی و افزایش تعداد زنان شاغل می‌گوید برخی کشورها بهتر از دیگران عمل می‌کنند؛ اما هشدار می‌دهد بحران بیکاری «شاخص مهمی است که اگر به آن توجه نشود، بالقوه می‌تواند موج بی‌ثباتی را به ‌راه بیندازد».

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top