آخرین اخبار

تحریم از نوع آدیداس!

هنوز زمان زیادی از کش‌وقوس‌های فراوان فدراسیون فوتبال ایران با کمپانی تولید کفش و پوشاک ورزشی «آدیداس» نمی‌گذرد که به نظر می¬رسد این کمپانی، ایران را در فهرست اسامی ممنوعه قرار داده است!

8 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

هنوز زمان زیادی از کش‌وقوس‌های فراوان فدراسیون فوتبال ایران با کمپانی تولید کفش و پوشاک ورزشی «آدیداس» نمی‌گذرد که به نظر می­‌رسد این کمپانی، ایران را در فهرست اسامی ممنوعه قرار داده است!

به گزارش شبکه رسانه‌­ای بیان به نقل از روزنامه شرق، آدیداس ابتدا قرار بود قراردادی «اسپانسری» با تیم ملی ایران منعقد کند، ولی بعد با توجه به مشکلاتی که وجود داشت، آن قرارداد را به قرارداد «تجاری» تغییر داد. ماحصل آن این شد که ایران در جام جهانی با برند این کمپانی آلمانی به میدان رفت، ولی 30 درصد پول لباس‌ها را پرداخت! البته با توجه به منع قانونی‌ای که بر سر راه مسئولان فدراسیون فوتبال قرار گرفته بود، شاید در فاصله زمانی اندکی که تا جام جهانی باقی مانده بود، نمی‌شد روی این قرارداد کار کرد و آن را دوباره از تجاری به اسپانسری برگرداند.  حالا که ایران جام جهانی را با لباس‌های آدیداس بازی کرده و به ‌نقل از مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، قرار است دوباره این همکاری ادامه داشته باشد، آدیداس، اسم ایران را در فهرست اسامی ممنوعه قرار داده است! به این موضوع می‌شود با سرزدن به سایت‌های این برند آلمانی در کشورهای مختلف پی برد.

در سایت این کمپانی آلمانی که به زبان‌های مختلف و در کشورهای مختلف برنامه‌ریزی شده و خدمات می‌دهد، بخشی تحت عنوان «PERSONALIZE» وجود دارد که به مخاطبان سراسر دنیا اجازه می‌دهد کفش و لباس دلخواه خودشان را انتخاب کنند. به‌عنوان مثال، در قسمت تهیه کفش شما می‌توانید رنگ دلخواه خودتان با زیره و زبانه‌های مختلف را انتخاب کنید و بعد هم اسم شخصی روی قسمتی از کفش بنویسید. در همین قسمت است که متوجه می‌شوید اسم ایران در فهرست اسامی تحریمی این شرکت قرار گرفته است. وقتی کلمه «IRAN» تایپ می‌شود تا در محل مدنظر نقش ببنند، این سایت به مخاطب خبر می‌دهد «این اسم شامل قوانین شخصی‌سازی نمی‌شود. ممنون می‌شویم اگر اسمی دیگر انتخاب کنید یا اینکه برای گرفتن اطلاعات بیشتر با امور مشتریان تماس بگیرید»! به‌جز کفش برای تهیه لباس هم همین‌گونه است؛ آنجا هم اگر قرار باشد برای لباسی که طراحی کرده‌اید، اسمی روی سینه یا پشت پیراهن حک کنید، به شما اجازه نمی‌دهد از کلمه «IRAN» استفاده کنید. پیام صادرشده در این بخش کمی متفاوت است و وقتی اسم ایران تایپ می‌شود، به مخاطب خبر داده می‌شود «متأسفانه اسمی که وارد کرده‌اید رد شده است». این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که می‌توانید به‌راحتی اسم کشورهای مختلف دنیا را که در فهرست ممنوعه قرار نگرفته‌اند، انتخاب و روی کفش یا پیراهن خود حک کنید. عجیب آن که اسم ایران در کنار اسامی دیگر کشورهایی که درگیر مسائل جنگ و تفرقه هستند، دیده می‌شود. مثلا اسم کشور عراق و افغانستان، سومالی و... نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار دارد.

این که ایران به‌تازگی به دستور آمریکا شامل تحریم‌های بیشتری شده است، بر کسی پوشیده نیست، ولی از آنجا که مسئولان فدراسیون فوتبال ادعا می‌کردند رابطه این کمپانی با ایران مساعد است، به نظر می‌رسید ایران نباید در فهرست اسامی ممنوعه باشد. جالب این که تحریم اسم ایران از سوی نمایندگی‌های این کمپانی در اروپا انجام شده است؛ روی سه سایت نمایندگی مهم این برند در اروپا، یعنی در خود آلمان، فرانسه و اسپانیا، اسم ایران در فهرست ممنوعه قرار دارد و کسی نمی‌تواند لباس یا کفشی شخصی با اسم ایران سفارش دهد. عجیب‌تر اینکه این ممنوعیت در سایت آمریکایی آدیداس وجود ندارد! با مراجعه به سایت آمریکایی این برند که البته سفارش‌ها را فقط در آمریکا به شما تحویل می‌دهد، می‌توان پیراهن‌هایی را که اسم ایران روی آنها حک‌ شده است، سفارش داد. با این‌ حال از آنجا که کشور تولید‌کننده این لباس‌ها آلمان است، باید سایتی که در این کشور خدمات می‌دهد، مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ همان سایتی که خبر می‌دهد نام ایران «رد شده» یا «شامل قوانین شخصی‌سازی نمی‌شود».

 

نکته‌ای که در این میان نباید به‌راحتی از آن گذشت، پرچم‌هایی است که می‌تواند روی کفش‌های سفارشی قرار بگیرد. «سه خط» این کفش‌ها که برای جام جهانی انتخاب شده، می‌تواند به رنگ پرچم کشورهایی دربیاید که در جام جهانی لباس آدیداس را به تن کرده‌اند. در این میان نیز دوباره خبری از پرچم ایران نیست. شاید بشود این موضوع را با همان بحث ابتدای مطلب گره زد؛ اینکه دلیلش می‌تواند داشتن قرارداد «تجاری» با آدیداس باشد نه «اسپانسری». حالا که این روزها خبر رسیده آدیداس مسئولان فدراسیون فوتبال ایران را فراخوانده‌اند، بد نیست به‌طور ویژه به این موضوع رسیدگی شود؛ این که آیا ایران تعمدا در فهرست اسامی ممنوعه قرار گرفته یا این که واقعا آدیداس هم ایران را رانده و قرار نیست از این به بعد با تیم ملی فوتبال ایران همکاری کند؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top