آخرین اخبار

سراب لیبرال‌ها و رکود صنعتی ناشی از افزایش نرخ ارز

آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت نشان می‌دهد که در چهار ماه منتهی به تیر سال جاری از مجموع ۲۳ کالای منتخب صنعتی، تنها ۸ محصول منتخب با رشد تولید مواجه شدند و ۱۵ محصول با کاهش تولید روبه‌رو بودند.

11 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

صدای اعتراضات کارگری از سراسر کشور شدت گرفته است؛ از کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تا فولاد خوزستان و تولی‌پرس قزوین. کارگرانی که تا چند ماه قبل به کاهش قدرت خرید خود اعتراض داشتند، حالا از تعطیلی خطوط تولید و عدم پرداخت حقوق و دستمزد خود گلایه‌مندند. بر اساس تئوری‌های اقتصادی بیکاری بیش از تورم به اقتصاد کلان آسیب وارد می‌کند و از این رو می‌تواند اعتراضات اجتماعی بسیاری را در پی داشته باشد. 

 

شواهد آماری

به گزارش شبکه رسانه‌ای بیان، آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت نشان می‌دهد که در چهار ماه منتهی به تیر سال جاری از مجموع ۲۳ کالای منتخب صنعتی، تنها ۸ محصول منتخب با رشد تولید مواجه شدند و ۱۵ محصول با کاهش تولید روبه‌رو بودند. این در حالی است که براساس سه ماهه اول سال جاری، از مجموع ۳۸ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۳ محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد مثبت را تجربه کردند و ۱۴ محصول نیز در میان افت تولیدها قرار گرفته بودند.

 

بیش‌ترین رشد و کاهش محصولات صنعتی

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، «کارتن»، «اتوبوس و مینی‌بوس و ون»، «روغن موتور صنعتی تصفیه اول»، «دوده» و «پودر شوینده» از جمله محصولاتی هستند که از میان ۲۳ محصول منتخب بیش‌ترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند.

درخصوص محصولاتی که در مدت زمان مورد بررسی بیش‌ترین افت تولید را تجربه کرده‌اند نیز می‌توان به «کمباین» با بیش از 67 درصد کاهش، «سموم دفع آفات نباتی» با 25 درصد نزول، «ماشین لباسشویی» با 22 درصد افت، «نئوپان» و «انواع تلویزیون» هر کدام با 17.5 درصد کاهش اشاره کرد.

 

نرخ ارز؛ دلیل اصلی رکود تولید

این روزها تعطیلی موقت و دایم کارخانه‌های مختلف تولیدی به دلیل افزایش شدید نرخ ارز و کمبود مواد اولیه در اقتصاد ایران به امری عادی بدل شده است. صف طولانی ترخیص کالا در مبادی ورودی و طمع دولت به درآمد ناشی از مابه‌التفاوت نرخ ارز نیز به این موضوع دامن زده و تغییرات پی‌درپی مصوبات گمرکی به خوبی نشان‌دهنده این طمع سیری‌ناپذیر دولتمردان است.

از طرف دیگر افزایش شدید و بی‌سابقه نرخ ارز سبب شده است تا واحدهای تولیدی نیاز به «سرمایه در گردش» ریالی بیشتری داشته باشند. این امر با توجه به چهار برابر شدن نرخ ارز و وضعیت نا به سامان نظام بانکی مقدور نیست و بنگاه‌ها را با کمبود سرمایه در گردش مواجه کرده است.

 

سراب لیبرال‌ها

 

در حالی که اقتصاددانان لیبرال طی چهار دهه گذشته همواره از افزایش نرخ ارز حمایت کرده و می‌کنند و آن را دلیلی بر افزایش صادرات می‌دانند این آمار به خوبی گویای شرایط خاص اقتصاد ایران است. افزایش نرخ ارز در کشوری که بخش زیادی از مواد اولیه صنایع آن (حتی در صنعت پوشک) وارداتی است نمی‌توان افزایش نرخ ارز را دلیلی بر افزایش قدرت رقابت‌پذیری دانست. این شعار سرابی بیش نیست و اتفاقا همین تفکر حاکم بر مسوولین اقتصادی به وضعیت کنونی اقتصادی منجر شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top