آخرین اخبار

تورم تولیدکننده در قله بیست و هفت ساله

بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی ایران، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در ایران طی پنج ماهه اول سال ‌جاری، با رشدی قابل توجه، رکورد 27 ساله را شکست.

11 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی ایران، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در ایران طی پنج ماهه اول سال ‌جاری، با رشدی قابل توجه، رکورد 27 ساله را شکست.

 

 

 شواهد آماری

به گزارش شبکه رسانه‌ای بیان به نقل از بانک مرکزی ایران (www.cbi.ir)، شاخص بهای تولیدکننده (PPI) طی دوازده ماه منتهي به مرداد ماه 1397، نسبت به دوازده ماه منتهي به مرداد ماه سال گذشته 15.2 درصد افزایش یافته است که نشان از شوک بخش عرضه اقتصاد دارد. بیش‌ترین رشد در بخش صنعت رخ داده است که چشم‌انداز رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به گفته کارشناسان، دلیل اصلی این امر، انتظارات تورمی، رشد پایه پولی، نوسانات نرخ ارز و کمبود مواد اولیه عنوان می‌شود.

 

بر اساس این گزارش، شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران طی مرداد ماه سال جاری (بر اساس سال پایه 1395) به عدد 144.2 رسيد که این رقم نسبت به ماه قبل 6.3 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 33.8 درصد افزایش نشان می‌‌دهد. این رشد بی‌سابقه علاوه بر ضربه به تولیدکنندگان در اثر تورم مواد اولیه و کالاهای واسطه، نویدبخش رشد تورم مصرف‌کننده طی ماه‌های آینده را می‌دهد.

 

تفکیک بخش‌ها

بر اساس گزارش بانک مرکزی، بیش‌ترین رشد قیمت در مرداد ماه سال جاری نسبت به مرداد ماه سال قبل در سه بخش «ساخت (صنعت)» با 45.2 درصد، «حمل و نقل و انبارداری» با 31.3 درصد و «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» با 26.3 درصد و کمترین رشد در بخش «اطلاعات و ارتباطات» با 0.8 درصد رخ داده است. در واقع می‌توان تورم تولیدات داخلی در زیرمجموعه صنعت را عامل اصلی تورم بالای تولیدکننده در سال‌جاری معرفی کرد؛ چرا که ضریب اهمیت این گروه در تعیین شاخص کل، بیش از 45 درصد است.

 

رکوردشکنی 27 ساله

لازم به ذکر است طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۶، بیش‌ترین رشد شاخص تولیدکننده پنج‌ماهه (از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه)، ۲۰ درصد بود که این رقم در سال‌ جاری به 23.4 درصد رسید. انتظارات تورمی مردم و تولیدکنندگان در پی تحریم‌های قریب‌القوع دولت ترامپ عامل اصلی ایجاد این وضعیت است. انتظارات در شرایط حاضر به مراتب وخیم‌تر از اوایل دهه جاری است. بخشی از وضعیت بدبینانه به تشدید تحریم‌ها در بخش صادرات نفت و مبادلات بانکی در آبان ماه از سوی آمریکا بازمی‌گردد.

 

چشم‌انداز صعودی تورم مصرف‌کننده

در علم اقتصاد، «شاخص بهای تولیدکننده» (Producer Price Index; PPI) یک شاخص پیش‌نگرانه به شمار می‌رود که روند تغییرات قیمت‌ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش‌های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان می‌دهد. بر اساس نظر برخی اقتصاددانان، رشد این شاخص می‌تواند بیانگر رشد بی سابقه شاخص مصرف‌کننده (CPI) در ماه‌های آتی باشد.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top