آخرین اخبار

مردم بی پول؛ اجاره‌های کمرشکن!

اجاره‌نشینی در ایران پیوندی عمیق با سطح رفاه و معیشت خانوارها دارد. بر اساس آمار، حدود 8 میلیون خانوار مستأجر در ایران زندگی می‌کنند که ماهانه تا 70 درصد از درآمد خود را صرف مسکن می‌کنند.

10 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اجاره‌نشینی در ایران پیوندی عمیق با سطح رفاه و معیشت خانوارها دارد. بر اساس آمار، حدود 8 میلیون خانوار مستأجر در ایران زندگی می‌کنند که ماهانه تا 70 درصد از درآمد خود را صرف مسکن می‌کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تا همین یک سال پیش سهم مسکن در سبد معیشتی خانوار، چیزی حدود 30 تا 40 درصد بود؛ اما با افزایش شدید قیمت‌ها طی یک سال گذشته، اجاره‌بها نیز در شهرستان‌ها رشد دو برابری و در تهران رشد سه تا چهار برابری را تجربه کرده است؛ به‌گونه‌ای که اکنون بسیاری از خانوارها حدود 70 درصد از درآمد خود را صرف اجاره‌بها می‌کنند.

هرج‌ومرج در اقتصاد ایران به سطحی رسیده است که گفته می‌شود در مناطقی از تهران صاحب‌خانه‌ها راضی به دریافت ریال نیستند و ملک خود را به ازای دلار و سکه طلا اجاره می‌دهند.

رشد سرسام‌آور اجاره‌بها در حالی است که دستمزدها و درآمدها نسبت به سال‌های گذشته تغییر چندانی نداشته و همین باعث کوچک شدن سفره‌های مردم شده است. هم‌زمان، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد روز جمعه (23 شهریور 97) گفته است: «در چند ماه اخیر متوسط مراجعه‌کنندگان به کمیته امداد دو برابر و در برخی جاها بیشتر از دو برابر شده است.» کمیته امداد، مرکزی تحت هدایت رهبر جمهوری اسلامی است که با استفاده از بودجه‌های مردمی و حکومتی، به اقشار فرودست کمک غذایی و مالی می‌کند.

حکومت برای کاهش التهاب مسکن بارها به این حوزه وارد شده و طرح‌هایی را به اجرا گذاشته است که در نهایت منجر به وجود آمدن مشکلات بیشتر شده است؛ برای مثال طرح مسکن مهر در دولت محمود احمدی‌نژاد علاوه بر اینکه نظام عرضه و تقاضای مسکن را با اخلال مواجه کرد، حجم نقدینگی را به شدت افزایش داد و در نهایت خانه‌هایی بی‌کیفیت در مناطق دورافتاده ساخته شد.

با وجود همه انتقادها از سوی کارشناسان مسکن، به نظر می‌رسد دولت روحانی هم قصد دارد در حوزه مسکن دخالت کند و طرح مخصوص خود را به اجرا بگذارد. به تازگی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش وام مسکن به بانک مرکزی خبر داده و گفته است: «در پروژه‌های مسکن‌سازی جدید در شهرهای جدید برخلاف مسکن مهر تراکم حداکثر دو طبقه است و به دنبال اهداف تجاری نیستیم.»

خبر ساخت خانه‌های دو طبقه در شهرهای جدید در حالی است که نیاز به مسکن ایران روزبه‌روز در حال افزایش است. بسیاری از کشورها برای پاسخ دادن به نیازها و جلوگیری افزایش بی‌رویه اجاره‌بها، برنامه ساخت خانه‌های بلندمرتبه را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top