آخرین اخبار

افزایش هفتگی و ماهانه قیمت سیگار در ایران

گزارش میدانی از بازار مولوی تهران نشان می دهد قیمت هر پاکت سیگار دست کم طی یک هفته گذشته قیمت هر پاکت سیگار ایرانی 10 درصد و سیگار خارجی 15 درصد افزایش داشته است.

10 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

زمانی که اعلام شده بود تحریم های بین المللی تا هر چیز کوچکی را تحت تاثیر قرار می دهد، شاید کمتر کسی باور می کرد این موضوع تا پاکت های 20 نخی سیگار ایرانی نیز برسد. گزارش میدانی از بازار مولوی تهران نشان می دهد قیمت هر پاکت سیگار دست کم طی یک هفته گذشته قیمت هر پاکت سیگار ایرانی 10 درصد و سیگار خارجی 15 درصد افزایش داشته است.

شرکت دخانیات ایران اگرچه هیچ واکنشی نشان نداده اما محبوب ترین سیگار این شرکت، بهمن قرمز کوچک دست کم طی هفته گذشته با افزایش 10 درصدی قیمت یعنی از 5000 تومان به 5500 تومان رسیده است.

سیگار یکی از کالاهای مصرفی است که بیشترین بحث را در میان سیگاری ها در ایران در بر دارد.

این جمله که تا فلان تاریخ، سیگار مدل 1 را می خریدم مثلا 100 تومان و امروز، این مبلغ را پیدا کرده، جمله ای آشنا و همگانی است.

این اصلی ثابت در این باره است. برای مثال شهروندان تهرانی به خوبی قیمت چند برند سیگار را از سال 92 به این سو به خاطر دارند.

در پرسش هایی که از شهروندان صورت گرفته قیمت هر پاکت سیگار بهمن در سال 92 تنها 1500 تومان بوده که امروز و در سال 1397 به قیمت 5500 تومان به فروش می رسد.

درموردی دیگر قیمت سیگار وینستون لایت که در اوایل سال 92، 2500 تومان بوده که در سال 1397 به قیمت 10000 تومان به فروش می رسد.

همین امر در ارتباط با سیگارهای رده پایین تر نظیر "بیستون" نیز ثابت است. این سیگار که پیشتر به قیمت 800 تومان عرضه می شد حال تا 6000 تومان به ازای هر پاکت به خریداران عرضه می شود.

سالهاست بحث بر سر اینکه سیگارهای برند جهانی موجود آیا حقیقتا تولید کشورهای همجوار یا خارجی است و یا در ایران تولید می شود.

قیمت سیگارهایی که با نام برند در ایران به فروش می رسند نیز به نسبت در کشورهای غربی بسیار ارزان هستند و همین امر موجب تشکیک در سیگاری ها می شود.

از سوی دیگر با مقایسه ساده میان دستکم دو سیگار وینستون لایت در ایران و وینستون لایت در انگلستان این ادعا را نیز بیشتر اثبات می کند.

برای مثال اگر قیمت هر پاکت سیگار وینستون در ایران 10000 تومان به فروش می رسد در انگلستان 9 پوند می باشد.

پیشتر محمود احمدی نژاد در دوران زعامت اعلام کرده بود 2000 میلیارد دلار مصرف سیگار در ایران است و این موضوع همه قاچاقچیان دنیا را به ولع می اندازد؛ چه رسد به برادران قاچاقچی خودمان. به نظر می رسد منظور وی از "برادران قاچاقچی"، بخشهایی از سپاه پاسداران باشد که به واردات سیگار مشغول هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top