آخرین اخبار

دور سوم اعتصاب کامیون‌داران/ اعتصابات سراسری می‌شود؟

دور سوم اعتصاب رانندگان کامیون در حالی از اول مهر آغازشده است که رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها می‌گوید 72 درصد از قدرت خرید کارگران کاسته شده است.

1 سال پیش
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دور سوم اعتصاب رانندگان کامیون در حالی از اول مهر آغازشده است که رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها می‌گوید 72 درصد از قدرت خرید مردم کاسته شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رانندگان دیگر چاره‌ای برایشان نمانده جز اینکه ماشینشان را گوشه‌ای پارک کنند و برای رسیدن به مطالباتشان به اعتصاب ادامه دهند. آن‌ها به افزایش دلهره‌آور قیمت لاستیک و لوازم‌یدکی معترض‌اند و خواهان بیمه تکمیلی، افزایش کرایه بار، اصلاح نظام نوبت‌دهی و کاهش عوارض جاده‌ای هستند.

پیش‌ازاین، نمایندگان مجلس و مقامات وزارت راه و شهرسازی وعده‌هایی را برای بهبود شرایط رانندگان کامیون داده بودند؛ اما رانندگان می‌گویند وعده‌های مقامات دولتی پوچ بوده و به هیچ‌کدام از مطالباتشان نرسیده‌اند.

کامیون دارانِ 30 شهر از جمله اصفهان، تهران، اهواز، مشهد، تبریز و شیراز از دیروز (1 مهر 97) برای سومین بار در اعتراض به شرایط دشوار خود دست به اعتصاب زده‌اند و خواهان رسیدگی به مطالباتشان شده‌اند. پیش‌ازاین، رانندگان کامیون از اول خرداد به مدت دو هفته و از اول مرداد به مدت 10 روز در اعتصاب سراسری بودند.

دور سوم اعتصاب رانندگان کامیون در حالی است که رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها می‌گوید 72 درصد از قدرت خرید کارگران کاسته شده است. فرامرز توفیقی دراین‌باره به خبرگزاری ایلنا گفته است: «سبد معیشتی که حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان محاسبه شده بود، حالا بعد چهار ماه و اندی به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسیده است. این تفاوتِ کمی نیست؛ یعنی همان سبد معیشتی که شب عید با هزار مکافات 2 میلیون و 700 هزار تومان مصوب کردیم و در نهایت نتوانستیم دستمزد را به همان رقم حداقلی برسانیم، حالا نزدیک ۵ میلیون تومان است.»

اشاره این مقام عالی در شورای عالی کار به فاصله حداقل دستمزد و مخارج زندگی کارگران است. اخیراً حداقل دستمزد ماهانه کارگران چیزی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده ولی طی ماه‌های گذشته هزینه‌های معیشتی آن‌ها به 5 میلیون تومان رسیده است.

تورم بالا و کاهش قدرت خرید، بر زندگی و معیشت رانندگان کامیون هم تاثیر عمیقی گذاشته است. بر اساس آمارهای رسمی، ایران دارای حدود 471 هزار راننده کامیون حمل بار است.

هم‌زمان با اعتصاب کامیون داران ایرانی، گمانه‌زنی‌ها بر این موضوع معطوف است که با بدتر شدن شرایط اقتصادی و ادامه سقوط ریال، سایر اصناف نیز به اعتصابات بپیوندند و این اقدام مدنی را سراسری کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top