آخرین اخبار

انفجار قیمت مواد غذایی!

جدیدترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت کالاهای اساسی طی منتهی به 30 شهریور با افزایش قابل‌توجهی همراه بوده است.

12 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

جدیدترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت کالاهای اساسی طی منتهی به 30 شهریور با افزایش قابل‌توجهی همراه بوده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بانک مرکزی در گزارش خود اعلام کرده است که قیمت خرده‌فروشی لبنیات در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 39 درصد افزایش یافته و قیمت تخم‌مرغ رشد 69.7 درصدی را تجربه کرده است. برنج نیز که در ایران مصرف بالایی دارد 14.2 درصد گران‌تر شده و مردم باید میوه‌های تازه را 63.2 درصد و سبزی‌های تازه را هم 44.4 درصد گران‌تر از شهریور پارسال بخرند.

افزایش قیمت کالاهای اساسی و اقلام ضروری در حالی است که مقامات دولتی اذعان کرده‌اند «قدرت خرید مردم طی 4 ماه گذشته بیش از 72 درصد کاهش» یافته است. با وجود افزایش سرسام‌آور هزینه‌های معیشتی، دستمزدها در ایران تقریباً ثابت مانده و دراین‌بین کارگران بیشترین آسیب را از تورم افسارگسیخته متحمل شده‌اند.

تلاطم اقتصادی و افزایش تورم در ایران باعث شده مردم به‌سختی از عهده خرید گوشت بر بیایند؛ چراکه گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز نسبت به شهریور پارسال 46 درصد و گوشت مرغ 21.6 درصد افزایش پیدا کرده است. طی این مدت تورم قیمتی قند و شکر 30.1 درصد، چای 23.2 درصد و روغن نباتی 14.7 درصد بوده است.

علاوه بر افزایش بی‌رویه قیمت اقلام مورد نیاز مردم، برخی کالاها در بازارهای ایران کم یاب یا نایاب شده‌اند؛ یکی دو برند خارجیِ خمیردندان، پوشک بچه، نوار بهداشتی، زعفران، رب گوجه‌فرنگی و برخی داروها از جمله کالاهایی هستند که دسترسی به آن‌ها دشوارتر از گذشته شده است.

عمده کالاهای مصرفی در ایران وارداتی هستند و به همین دلیل قیمت آن‌ها تحت تاثیر نرخ دلار قرار دارد. روز چهارشنبه (4 مهر 97) برای نخستین بار نرخ هر دلار به نزدیکی 20000 تومان رسید و هر یورو نیز به قیمت 23 هزار تومان معامله شد.

بحران ارزی و افزایش بی‌سابقه قیمت کالاها و خدمات شرایط زندگی را روزبه‌روز برای مردم و اقشار آسیب‌پذیر سخت‌تر می‌کند؛ اما مقامات دولتی وخیم‌تر شدن حال و روز اقتصاد کشور را انکار می‌کنند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که در نیویورک به سر می‌برد، شب گذشته در پاسخ به پرسش اقتصادی یکی از خبرنگاران خارجی، بازار ارز ایران را به‌طورکلی انکار کرد و گفت: «معیاری که در ذهن بعضی‌ها وجود دارد، ارزی است که برای مصارف خاص و توسط عده‌ای خاصی خریدوفروش می‌شود. [قیمت دلار بازار آزاد] نمی‌تواند معیار اقتصاد ایران باشد. کل این خریدوفروش حدود یک درصد اقتصاد ایران است. مردم زندگی‌شان با آن نیست و یک عده‌ مشخصی هستند که از آن استفاده می‌کنند.»

ادعای روحانی در حالی است که تمام کالاهای وارداتی در بازارهای کشور بر اساس نرخ دلار آزاد قیمت‌گذاری می‌شوند. علاوه بر این، حتی کالاهایی هم که با دلار 4200 تومانی وارد می‌شوند، در نهایت مطابق نرخ دلار آزاد به دست مردم می‌رسد. عدم پذیرش مشکلات از سوی حکومت به خشم و عصبانیت مردم افزوده و همین مسئله موجب شده برخی‌ها وقوع اعتراض‌های گسترده مردمی را دور از انتظار ندانند.

رژیم ایران با وجود اینکه در محاصره اقتصادی قرار گرفته و سیاست‌های داخلی‌اش به بن‌بست رسیده، برای کاهش مشکلات مردم حاضر به مذاکره نیست. اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است «با آمریکا نه می‌جنگیم و نه مذاکره می‌کنیم.» این مسئله، به تورم انتظاری دامن زده و به کاهش ارزش ریال کمک کرده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top